Czwarty zwrot już nadszedł. Co cykle historii mówią nam o tym, jak i kiedy zakończy się obecny kryzys.
Małgorzata Górna
22:26:00
0 Comments
Czy jesteś zadowolony z tego jak wygląda twoje życie? Jeśli tak, świetnie! A jeśli dopada Cię poczucie nadciągającego kryzysu w społeczeństwie, nie martw się, po pierwsze - nie jesteś sam, a po drugie - to minie. Przynajmniej tak twierdzi Neil Howe, który wykorzystał swoją wiedzę z historii, ekonomii i o demografii, by opowiedzieć o wnioskach jakie możemy wyciągnąć z powtarzających się cykli historii.
Tytuł: Czwarty zwrot już nadszedł. Co cykle historii mówią nam o tym, jak i kiedy zakończy się obecny kryzys.
Data wydania: 13 maja 2025
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 632
Moja ocena: 7/10
Autorka recenzji: Małgorzata Górna
Jak myślicie, ile prawdy jest w powiedzeniu "historia lubi się powtarzać"? Okazuje się, że bardzo dużo. Książka, którą Wam przedstawiam dość kompleksowo rozwija tę teorię, głównie w oparciu o historię Stanów Zjednoczonych. Muszę zaznaczyć, że było to dla mnie dość trudne, by ułożyć sobie tą mnogość faktów w głowie, by widzieć szerszą perspektywę. Jeśli ktoś nie ma absolutnie żadnego pojęcia o historii świata (z naciskiem na Amerykę), może być to twardy orzech do zgryzienia.
Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by tę teorię poznać i zrozumieć, jednak mając pewną wiedzę będzie po prostu prościej (osobiście czułam się przytłoczona ilością faktów i danych w krótkim czasie). Niemniej jednak lektura bardzo ciekawa, o szerokiej perspektywie. Rozważania dotyczą nie tylko "suchych" faktów historycznych, ale dotykają też nastrojów, motywacji i reakcji społecznych, gospodarki, aspektów finansowych, religijnych, więzi rodzinnych etc.
Zanim zaczęłam czytać Czwarty zwrot zastanawiałam się, czy przypadkiem nie będę miała do czynienia z efektem potwierdzenia (tendencje do wyszukiwania informacji, które potwierdzają wcześniejsze teorie i hipotezy, niezależnie od tego czy są prawdziwe). Moje wątpliwości dość szybko zostały rozwiane ilością danych i badań, i jest mi bardzo trudno nie zgodzić się z postawioną teorią cykliczności czasu. Wedle tej perspektywy dotarliśmy do kryzysu, który może się zakończyć w ciągu najbliższych kliku lat. Jak? Opcji jest kilka, a aby je poznać powinniście sięgnąć po tę pozycję - warto!
Dostajemy wiedzę w pigułce, opisaną fachowo, ale przystępnie - aż żal nie skorzystać. Można zrozumieć skąd biorą się pewne reakcje społeczne, co powoduje że co kilka pokoleń wpadamy w kryzys i czym się objawia (zarówno jego początek, jak i koniec). Bardzo polecam fanom historii, żądnych wiedzy i wszystkim zainteresowanym. A tym, którzy są rozczarowani kierunkiem w jakim społecznie zmierzamy - polecam przeczytać i potraktować jako światełko w tunelu dla końca kryzysu w takim stanie rzeczy.
Małgorzata Górna