niedziela, 24 września 2023

"Kompleks grzecznej dziewczynki" - Elle Kennedy

Ludzie przez całe życie narzekają na to, czego nie chce im się zmienić. W pewnym momencie albo trzeba zebrać się na odwagę, albo zamknąć.Tytuł: Kompleks grzecznej dziewczynki

Autor: Elle Kennedy


Data wydania: 29.08.2023


Wydawnictwo: Zysk i S-ka


Liczba stron: 392


Moja ocena: 10/10


Autor recenzji: Wiktoria Sroka
Mackenzie „Mac” Cabot to mistrzyni spełniania oczekiwań: wymagających rodziców, grupy znajomych z prestiżowej szkoły, długoletniego chłopaka. Jednak ciągłe trzymanie się zasad potrafi być wyczerpujące. I choć Mac pragnie jedynie rozwijać swój biznes internetowy, to najpierw na życzenie rodziców musi zdobyć dyplom. A to oznacza przeprowadzkę do nadmorskiego miasteczka Avalon Bay. Mac ma wprawę w tłumieniu swoich żywiołowych impulsów. Kiedy jednak poznaje Coopera Hartleya, miejscowego chłopaka z kiepską reputacją, ta umiejętność zostaje wystawiona na próbę. Cooper jest nieokrzesany. Szorstki. Szczery. Stanowi zagrożenie dla jej uporządkowanej egzystencji. Wkrótce ich przyjaźń staje się najprawdziwszą rzeczą w życiu Mac. Mimo że Cooper gardzi bogatymi i rozwydrzonymi studentami Garnet College, którzy przewijają się przez jego miasto, szybko zdaje sobie sprawę, że Mac nie jest taka jak oni, i zakochuje się w niej. Bez pamięci. Ich relacji jednak zagraża pewna tajemnica. No ale cóż, przecież nic nie może być zbyt proste, prawda?Ta dziewczyna działa jak powolna trucizna. Wiem tylko jedno: chcę więcej i więcej.Po serii Off-Campus, która okazała się miłym zaskoczeniem, postawiłam sobie wyzwanie, aby do końca roku poznać wszystkie wydanie po polsku książki Elle Kennedy, przez co nie mogłam przejść obojętnie obok jej najnowszej premiery.

Coś, co już od pierwszych stron rzuca się w oczy, to znacznie lepszy styl pisania, jest bardziej płynny jak i swobodny, dzięki czemu przez książkę dosłownie płynie się. Samo tłumaczenie to również kwestia, którą warto poruszyć, gdyż nie ma ono błędów, które przeszkadzałyby czy dekoncentrowały czytelnika, nawet jeśli takowe pojawiają się, nie rzucają się one w oczy i nie odbijają się na fabule.

Sam pomysł na fabułę, mimo schematu dziewczyna z wyższej sfery i chłopak z niższej, przypadł mi do gustu. Autorka nie trzyma się kropka w kropkę wyznaczonego toru, tylko eksperymentuje z nim, dodając kwestie, które idealnie pasują do fabuły, ale i bohaterów tym samym odmieniając dobrze znany już schemat.

Jeśli chodzi o bohaterów, to jak wykreowani są, bardzo przypadło mi do gustu, przez dużą ilość postaci drugoplanowych, mamy tutaj wiele różnych charakterów, dzięki czemu nie sposób nudzić się przy nich. Główna bohaterka Mackenize pokazuje trochę przykrą rzeczywistość, którą, aby odmienić, musi sprzeciwić się najbliższym, a tym samym stracić ich. Dodatkowo bije od niej ogromne ciepło i silna wola walki, w całej historii mam wrażenie, że jest takim promykiem, który rozświetla drogę inny, pokazując im, że warto zaryzykować. Cooper, mimo że nie jest hokeistą, jest bardzo dobrą męską postacią, która na swój dziwny sposób wyraża uczucia. Z początku nie jest on postacią, którą chce się polubić przez wgląd na debilne zachowanie, z drugiej strony miało to jakieś logiczne podłoże. Jednak gdy zrozumie parę kwestii, nie da się go nie lubić i wielokrotnie przysparzał o szybsze bicie serca. Całą relację Mckenzie i Coopera, można podsumować stwierdzeniem, iż trafili na odpowiednie osoby w odpowiednim czasie.Buduj swoje imperium. Zabijaj smoki.

Czytając “Kompleks grzecznej dziewczynki” chłonęłam każdy opis nadmorskiego miasteczka, tym samym próbując uciec od głośnego i ciągle żyjącego miasta, do miejsca, gdzie naprawdę chciałbym być w domku z widokiem na morze…

Podsumowując, uważam “Kompleks grzecznej dziewczynki” autorstwa Elle Kennedy za książkę, po którą warto sięgnąć zwłaszcza w ten jesienny czas, by choć na chwilę poczuć się znów jak w wakacje i choć przez chwilę, poczuć znów tą beztroskość…Wydawnictwu Zysk i S-ka dziękuję za egzemplarz do recenzji, autorce życzę wielu sukcesów a was czytelników zapraszam po więcej książkowych doznań na naszego Instagrama tzczytelnika.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)