niedziela, 9 października 2022

„Przesyłka" - Robert Wysokiński

Jak byście zareagowali, gdyby do waszych drzwi zapukał kurier z anonimową paczką, której nie zamawialiście? Jakie zaskoczenie malowałoby się na Waszej twarzy gdybyście w środku znaleźli odcięty, ludzki palec? Zapewne nieco zaszokowałam Was tymi pytaniami ale właśnie tak rozpoczyna się akcja powieści Roberta Wysokińskiego pt. „Przesyłka". Zaintrygowani? 
Nr. recenzji: 694
 
Tytuł: „Przesyłka"
Autor: Robert Wysokiński
Liczba stron: 492
Data polskiego wydania: 11 sierpnia 2022
Wydawnictwo: Novae Res
W moim odczuciu: 9/10

 
Tom Vesuvio to oddany swojej pracy detektyw, który do końca walczy o rozwiązanie każdej sprawy, z jaką przyjdzie mu się zmierzyć. Współpracuje z Jeffem - partnerem z wydziału specjalnego FBI z którym zajmuje się najtrudniejszymi przypadkami. Obaj mają na swoim koncie wiele spraw rozwiązanych z pozytywnym skutkiem. Dobra passa zostaje jednak przerwana, gdy Tom odbiera tajemniczą paczkę zaadresowaną na jego adres domowy z dopiskiem detektyw Tom Vesuvio. W środku; ku zdziwieniu całej załogi FBI z którą tego ranka spotkał się detektyw; znajduje kartkę z dziwnym układem liczb, torf oraz odcięty kobiecy palec. W tym samym czasie Tom dostaje anonimowy telefon z informacją, że kobieta, do której należał odcięty palec jeszcze żyje a detektyw ma 48 godzin na jej odnalezienie. Detektywi robią wiec wszystko co w ich mocy, aby zdążyć na czas i uratować porwaną kobietę. Tylko czy 24 godziny wystarczy by przeszukać wszystkie podejrzane miejsca? 

Tom wie, że od dziwnego telefonu każda minuta jest na wagę złota. Detektyw stara się zrozumieć motyw, którym kieruje się przestępca nie mający skrupułów by skrzywdzić kobietę i urządzić z całej tej sytuacji pewnego rodzaju grę. Tymczasem wiele kilometrów dalej oprawca obmyśla plan działania i skrupulatnie się go trzyma nie zapominając przy tym o żadnym najmniejszym szczególe swojej misji. Idealnie obmyślony plan mordercy sprawia, że jest on zawsze o krok przed policją. Czy detektywom uda się uratować porwaną kobietę? Czy Tom Vesuvio wpadnie na trop przestępcy? I co kryje się za zachowaniem mordercy? 

„Przesyłka" to znakomita uczta dla wielbicieli kryminałów. Tytuł zdradza nam już niejako początek fabuły. Tytułowa paczka to przesyłka, którą otrzymał detektyw Versuvio i od której wszystko się zaczęło. Autor w bardzo ciekawy sposób przedstawił nam całą historię zarówno od strony detektywa Toma jak i tajemniczego mordercy. Rozdział po rozdziale poznajemy zaskakującą i pełną zwrotów akcji fabułę, od której nie sposób się oderwać. Autor znakomicie podzielił powieść na drobniejsze rozdziały. Część z nich ciągnie się przez kilka stron, natomiast pozostałe to dwu-trzy stronnicowe mini rozdziały. Wspólnym mianownikiem wszystkich jest natomiast ich zakończenie. Czytając lekturę ma się wrażenie, że rozdziały zawsze kończą się w odpowiednim momencie i czasie po to, by za chwilę zaskoczyć czytelnika nowym zwrotem akcji. Pomimo prawie pięciuset stron powieść czyta się zaskakująco szybko i w żadnym momencie nie ma mowy o nudzie. 

Wielowątkowość powieści sprawia, że momentami czytelnik może być nieco zagubiony i nie do końca nadążać za fabułą, ale niech Was to nie zniechęca do lektury. Zapewniam, że w miarę czytania kolejnych rozdziałów wciągniecie się na tyle, że nie będzie to stanowiło żadnej przeszkody. Zresztą, autor w świetny sposób połączył wszystkie te wątki na ostatnich kartach powieści. Pozytywnie zaskoczyła mnie natomiast znakomita kreacja bohaterów, którzy znają się na tym, co robią. Chodzi mi oczywiście o detektywów i policję, którzy nie poprzestają na poszukiwaniach nawet wówczas, gdy wszystko wskazuje za rychłe niepowodzenie. Autor stworzył także intrygujący czarny charakter, który zaskoczy Was swoją przebiegłością i sprytem. Jednak nic nie trwa wiecznie i każdy przestępca prędzej czy później wpadnie w sidła, które sam nieświadomie sobie rozłożył. Także i w tej historii przestępstwo naszego oprawcy w końcu wyjdzie na jaw a on sam będzie musiał się z tym faktem pogodzić. 

„Przesyłka" to kryminał, który na długo zapadnie w pamięci czytelnika. Zaskakująca fabuła oraz realistyczne postacie sprawią, że poczujecie się jak prawdziwi detektywi rozwiązujący tajemnicze i przerażające zagadki. Dawno nie czytałam tak dobrej i intrygującej historii więc z niecierpliwością czekam na kolejną powieść autora. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)