środa, 9 marca 2016

Reakcje: Wyniki plebiscytu na książkę roku 2015 lubimyczytać.pl


Witajcie! 
Większość z was pewnie wie o plebiscycie przeprowadzonym na stronie lubimyczytać.pl.
Było 10 kategorii, w sumie aż 190 książek, na które osoby zalogowane mogły głosować. 
Dzisiaj chciałabym się zapoznać z wynikami, które możemy sprawdzić na stronie plebiscytu od kilku dni. Ja ich wcześniej nie zgłębiałam, dopiero teraz - razem z wami - chciałabym je poznać. 

Okej, pierwsze zdziwienie. W plebiscycie oddano aż 100 288 głosów. Spodziewałam się, że dużo osób weźmie udział, ale aż taka ilość? A ponoć Polacy nie czytają ;)
 

Kryminał, Sensacja, Thriller

"Dziewczyna z pociągu" Paula Hawkins

"Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów.
Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z nich. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. Gdyby tylko mogła być tak szczęśliwa jak oni.
I nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza, ale to wystarcza.
Wszystko się zmienia. Rachel ma teraz okazję stać się częścią życia ludzi, których widywała jedynie z daleka. Teraz się przekonają, że jest kimś więcej niż tylko dziewczyną z pociągu."
źródło opisu: Wydawnictwo Świat Książki, 2015
 
Jeżeli mam być szczera to spodziewałam się tej powieści w wygranych. Bądź co bądź, ale ta książka jest najczęściej spotykanym kryminałem. Jest dosłownie wszędzie, a z pierwszego miejsca sprzedaży w empiku nie spada od paru dobrych miesięcy. 
Wiem, że sporo osób będzie miało zastrzerzenia co do tej powieści - tak, zebrała prawdopodobnie tyle samo, albo nawet i więcej negatywnych opinii niż tych pozytywnych. 
Nie czytałam.

Literatura piękna

"Najgorszy człowiek na świecie" Małgorzata Halber

"Krystyna czuje się wśród ludzi niepewnie. Od zawsze tak było. Nie wie, jak i o czym z nimi rozmawiać, choć od lat pracuje w telewizji. Jednak umie się kamuflować. Dla znajomych jest przebojową imprezowiczką, wygadaną i wesołą – bo wie, jak można dodać sobie odwagi. Wystarczy mały drink, może dwa. Przed szkołą, po pracy, przed randką, na imprezie. Żeby dobrze się bawić. Żeby wreszcie się nie bać. Żeby cokolwiek poczuć. Przecież wszyscy tak robią.

Ale to lekarstwo działa tylko do czasu. Przed trzydziestką Krystyna decyduje się przestać. Na dobre. Wyleczyć ciało, ale przede wszystkim umysł."

 źródło opisu: znak.com.pl

Biorąc pod uwagę fakt, że żadnej książki z tej kategorii w ogóle nie kojarzyłam, nie powiem, że jestem zdziwiona. 
Książka ma piękną okładkę i bardzo ciekawy opis. Sama bym na nią zagłosowała ;)
A wy? Czytaliście? Polecacie?
 Nie czytałam. 

Literatura faktu

"1945: Wojna i Pokój" Madalena Grzebałkowska 

"Już nie wojna i jeszcze nie pokój. Fascynująca podróż po dwunastu miesiącach strachu, nadziei, euforii i rozczarowania. Najnowsza reporterska opowieść autorki głośnej biografii „Beksińscy...”.

Najnowsza książka Magdaleny Grzebałkowskiej – autorki bestsellerowej biografii „Beksińscy. Portrtet podwójny” – to reporterska opowieść o najbardziej dramatycznym roku XX stulecia. Autorka wkracza na ziemie przez chwilę niczyje, albo właśnie zagarnięte przez nową władzę, by przyjrzeć się z bliska losom ostatnich żyjących świadków tamtego czasu. Ludzi, którzy gonieni strachem próbowali się przedrzeć przez skuty lodem Zalew Wiślany (było ich pół miliona), przesiedleńców, którzy w swoich nowych domach zastawali jeszcze ich poprzednich właścicieli, wychowanków otwockiego domu dziecka dla ocalonych z Holocaustu, szabrowników, dla których wyzwolone tereny stały się gigantycznym sklepem Ikei, ludziom, którzy o włos wyprzedzili własną śmierć. Oddaje głos ofiarom, chociaż i katom poświęca sporo miejsca – zwłaszcza kiedy może dzięki temu pokazać powojenne pomieszanie ról i losów."
 źródło: Agora, 2015

Nie czytuję książek historycznych, aczkolwiek ta wygląda dość ciekawie. Gdybym umiała przez nie przebrnąć i nie zwariować, to na pewno bym po nią sięgnęła. 
Nie czytałam.

Horror

 "Bazar złych snów" Stephen King

"Teksty zawarte w tym zbiorze mają wspólne motywy: zagadnienia moralności, życia pozagrobowego, winy i kary, pytanie, co zrobilibyśmy inaczej, gdybyśmy mogli zajrzeć w przyszłość lub naprawić błędy popełnione w przeszłości. „Życie po życiu” to historia o człowieku, który umarł na raka okrężnicy i raz po raz przeżywa swoje życie na nowo, powtarzając te same błędy. W kilku opowiadaniach występują postacie, które u kresu życia rozpamiętują swoje zbrodnie i występki. Inne utwory pokazują, jak to jest, kiedy ktoś odkryje w sobie nadprzyrodzone moce – jak felietonista z „Nekrologów”, który zabija ludzi, pisząc ich nekrologi, czy stary sędzia w „Wydmie”, który w dzieciństwie pływał kajakiem na opuszczoną wyspę i widział wypisane na piasku nazwiska nieszczęśników, którzy potem umierali w tragicznych okolicznościach. W „Moralności” King opisuje rozpad małżeństwa i życia dwojga ludzi po tym, jak zawierają oni iście diabelski pakt, który początkowo wydaje się całkiem korzystny.
Imponujące, mrożące krew w żyłach, wciągające bez reszty opowiadania z „Bazaru złych snów” są jednym z najpiękniejszych darów Kinga dla jego czytelników. „Powstały specjalnie dla Ciebie” – pisze autor. „Jeśli chcesz, możesz je obejrzeć z bliska, ale ostrzegam, bądź ostrożny. Niektóre z nich mają kły"

Oszczędzę wam nazw jakie dokładnie opowiadania znajdują się w tym zbiorze. Jeżeli ktoś byłby nimi zaciekawiony - klikajcie w link ze źródła.

O Stephenie Kingu prawdopodobnie słyszał każdy czytelnik. Jest to autor znany na cały świat, większość jego książek jest polecana, dlatego zupełnie mnie nie dziwi, że wygrała jego książka. 
Nie czytałam.

Literatura obyczajowa, Romans

"Maybe Someday" Colleen Hoover
"On, Ridge, gra na gitarze tak, że porusza każdego. Ale jego utworom brakuje jednego: tekstów. Gdy zauważa dziewczynę z sąsiedztwa śpiewającą do jego muzyki, postanawia ją bliżej poznać.
Ona, Sydney, ma poukładane życie: studiuje, pracuje, jest w stabilnym związku. Wszystko to rozpada się na kawałki w ciągu kilku godzin.
Wkrótce tych dwoje odkryje, że razem mogą stworzyć coś wyjątkowego. Dowiedzą się także, jak łatwo złamać czyjeś serce…
"Maybe Someday" to opowieść o ludziach rozdartych między „może kiedyś” a „właśnie teraz”, o emocjach ukrytych między słowami i o muzyce, którą czuje się całym ciałem."
źródło: znak.com.pl

Uwielbiam Maybe Someday. Zakochałam się w tej cudownej historii, w muzyce, którą do niej skomponowano i z wielu innych przyczyn jestem szczęśliwa, że wygrała. 
Jedna z cudownych piosenek użytych w treści:
 
Czytałam.

Fantastyka, Fantasy

"Czerwona Królowa" Victoria Aveyard

"Mare Molly Barrow, urodzona siedemnastego listopada 302 roku Nowej Ery, córka Daniela i Ruth Barrowów – recytuje z pamięci Tyberiasz, streszczając moje życie. – Nie masz zawodu i w dniu następnych urodzin masz wstąpić do wojska. Chodzisz do szkoły nieregularnie, osiągasz słabe wyniki i masz na swoim koncie wykroczenia, za które w większości miast trafiłabyś do więzienia. Kradzieże, przemyt, stawianie oporu podczas aresztowania to zaledwie początek listy. Ogólnie rzecz biorąc, jesteś biedna, nieokrzesana, niemoralna, mało inteligentna, zgorzkniała, uparta i przynosisz hańbę swojej wiosce i królestwu. […]
– A mimo to jest w tobie coś więcej. – Król wstaje, ja zaś przyglądam się z bliska jego koronie. Jej końce są nieprzeciętnie ostre. Jak sztylety. – Coś, czego nie mogę pojąć. Jesteś jednocześnie Czerwoną i Srebrną. Ta osobliwość pociąga za sobą potworne konsekwencje, których nie jesteś w stanie zrozumieć. Co zatem mam z tobą począć?"
źródło: znak.com.pl

Książkę czytałam dawno temu i mogę po prostu stwierdzić, że mi się spodobała. Nie wpadłam w szał i nie jestem fanem nr 1 tej książki, lecz była moim zdaniem w porządku. Może osobiście w plebiscycie skłoniłabym się ku Tronie z czaszek, ponieważ Czerwona Królowa nie wydaje mi się być taką czystą fantastyką, ale to jest tylko moja opinia. 
Czytałam.

 "

Science fiction

 "Futu.re" Dmitry Glukhovsky
O ludzie co za nazwisko. 

:Co bym robił przez życie wieczne?

Już za naszego życia zostaną dokonane odkrycia, które pozwolę ludziom pozostać wiecznie młodym. Nie będzie już śmierci. Nasze dzieci nigdy nie umrą.

Witaj w przyszłości. W świecie zamieszkałym przez wiecznie młodych, doskonale zdrowych, szczęśliwych ludzi."


Opis brzmi intrygująco. Okładka mi się osobiście nie podoba nawet w calu. Jak znajdę w bibliotece to przeczytam. Sama sądzę, że w tej kategorii było na prawdę dużo świetnych książek, które znałam, lecz skoro ta przebiła je wszystkie to powinnam ją przeczytać. 
Czytaliście? Polecacie?
Nie czytałam.
 

Autobiografia, biografia, wspomnienia

"Życie na pełnej petardzie: czyli wiara, poświęcenia i miłość" Ks. Jan. Kaczorowski & Piotr Żyłka

"Najbardziej lubiany polski ksiądz w rozmowie życia
Ceniony za swój autentyzm, odwagę i szczerość. Podziwiany zarówno przez katolików, jak i niewierzących. Sam o sobie mówi, że jest onkocelebrytą, czyli człowiekiem znanym głównie z tego, że ma raka. Zanim się o tym dowiedział, wybudował hospicjum w Pucku.
W szkole nie chodził na religię. Gdy już zyskał pewność do swojego powołania - odrzucili go jezuici (Niech żałują!). Kłopoty ze wzrokiem prawie uniemożliwiły mu święcenia (- A pieniądze widzi?; - Widzi!; -To święcić!)
W inspirującej rozmowie z Piotrem Żyłką ks. Jan zdradza źródła swojej niesamowitej energii i nieskończonych pokładów optymizmu. O swoim życiu i polskim Kościele mówi z odwagą i dystansem osoby, która pokonała własny strach. Wzruszające do łez świadectwo człowieka, który wie, że być może nie zostało mu wiele czasu."


Nic, w ogóle mi nie świta, gdy patrzę na okładkę, czy też na opis. Może jest ciekawa i intrygująca, ale osobiście jakoś nie jestem do niej przekonana, poza tym nigdy o niej nie słyszałam.
Nie czytałam.

Literatura młodzieżowa

"Wróć, jeśli pamiętasz" Gayle Forman

"Ciąg dalszy losów Mii i Adama, bohaterów "Zostań, jeśli kochasz", światowego bestsellera, przetłumaczonego na ponad trzydzieści języków, na którego podstawie powstał wzruszający film z Chloë Grace Moretz i Jamiem Blackleyem w rolach głównych.

Minęły trzy lata od tragicznego wypadku, który na zawsze zmienił życie Mii. Chociaż dziewczyna straciła rodziców i młodszego brata, postanowiła żyć dalej. Obudziła się ze śpiączki… ale zniknęła z życia Adama. Teraz żyją osobno po dwóch stronach Ameryki – Mia jako wschodząca gwiazda wśród wiolonczelistek, Adam jako rockman, idol nastolatek i obiekt zainteresowania tabloidów. Pewnego dnia los daje im drugą szansę…

Przemierzając ulice Nowego Jorku, miasta, które stało się nowym domem Mii, wyruszą w podróż w przeszłość. Czy uda im się odnaleźć miłość? Czy Mię i Adama czeka wspólna przyszłość?"


Zobaczyłam, przeczytałam, zapomniałam.
Taka prosta, łatwa i przyjemna książka na jeden wieczór.
Czy mi się podobało? Szczerze mówiąc musiałam na prawdę intensywnie myśleć, czy ja ją w ogóle przeczytałam. Ale na pewno była lepsza niż pierwsza część.
Czytałam.

Powieść historyczna

"Światło, którego nie widać" Anthony Doerr

Książka ponoć jest na prawdę świetna, jednak nie powinno się zdradzać jej opisu przed przeczytaniem. Ja nie mam zamiaru go przeczytać, więc jeżeli chcielibyście się [na własną odpowiedzialność!] czegoś dowiedzieć to zapraszam tutaj:

Dobrnęliśmy do końca!
Która książka jest waszą osobistą faworytą, a która nie powinna wygrać? 
Piszcie w komentarzach!5 komentarzy:

 1. Aż wstyd się przyznać, ale żadnej z wygranych pozycji nie czytałam ;) Zeszły rok był dla mnie dość trudny, przeczytałam zaledwie kilka powieści, które pojawiły się w głosowaniu. Cóż, może w przyszłym roku będę miała więcej do powiedzenia po podobnym plebiscycie ;)
  Również jestem bardzo pozytywnie zaskoczona liczbą głosujących ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja większości, więc też szaleństwa nie ma :) za rok na pewno będzie lepiej!

   Usuń
  2. Dominika Fal - dlaczego wstyd?

   Usuń
 2. Ja ubolewam, że Forman wygrała w kategorii "literatura młodzieżowa". Serduchem byłam za Anną Todd, choć i K.A. Tucker zasługiwała na zwycięstwo. A tu proszę :( Za to bardzo się cieszę z sukcesu "Maybe someday", sama głosowałam na Colleen :)
  Pozdrawiam,
  naksiazki.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Książkę pani K.A. Tucker przeczytałam ostatnio i rzeczywiście zasługiwała na zwycięstwo. Książki pani Forman rzadko zachwycają. Praktycznie cała ich sława to zaleta filmu "Zostań, jeśli kochasz". Colleen ma świetne książki! Słyszałaś o tym, że przyjedzie do Polski w kwietniu? :D
   Również pozdrawiam!

   Usuń

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)