wtorek, 31 sierpnia 2021

Projekt osobisty

 PROJEKT OSOBISTY.
stwórz wielką wizję, przygotuj plan i osiągnij swoje mistrzostwo


Tytuł: Projekt osobisty

Autor: Piotr Walenko

Data wydania: 5 października 2010 r.

Liczba stron: 172

Wydawnictwo: Novae Res

Moja ocena: 7/10

Jeśli uważacie że książki z gatunku rozwoju osobistego muszą być opasłymi tomiszczami liczącymi setki stron to „Projekt osobisty” może wydawać się wam niepozorny na ich tle. W końcu co może być wartościowego w pozycji, która liczy nieco ponad 150 stron? Czy może przekazać jakieś wartościowe wskazówki w zakresie rozwijania własnej osobowości? Czy nie lepiej sięgnąć po „obfitszą” książkę?

Odpowiedź zależy od tego, czego poszukujecie. Jeśli lubicie historie ludzi sukcesu, sporą dawkę wiedzy teoretycznej opartą o badania naukowe i dane statystyczne, którymi aż kipią poszczególne strony, mnóstwa motywacyjnych cytatów to „Projekt osobisty” was nie zachwyci. Jeśli jednak poszukujecie „konkretu”, chcecie wykonać faktyczną mentalną prace nad samym sobą i rozwinąć się wewnętrznie w tej pozycji znajdziecie praktyczne wskazówki i ćwiczenia, które pomogą wam stać się lepszymi ludźmi (cokolwiek to słowo miałoby oznaczać) i zacząć zmieniać swoje życie. Nie dajcie się zwieść  - „Projekt osobisty’ nie jest książką, do której siada się i czyta od deski do deski. Jeśli faktycznie chcecie osiągnąć pozytywny skutek po jej przeczytaniu musicie włożyć przynajmniej odrobinę wysiłku w stawiane przed wami wyzwania. Nawet jeśli wymaga to (zgodnie z rekomendacją autora) krzyczenia na cały głos, rzucania książką i naraża czytelnika na zdumione spojrzenia współlokatorów czy członków rodziny.

Wyrzuć na śmietnik tę złą wizję, możesz rzucić z całej siły tą książką (chyba, że czytasz na tablecie to nie radzę).

Trzeba docenić to że projekt osobisty jest pisana prostym, konkretnym językiem, bez "motywacyjnego bełkotu" i często pustych sformułowań "jesteś najlepszy", "jesteś zwycięzcą", a do tego okraszona sporą dawką humoru (przykład powyżej). Dodatkowo plusem tego poradnika (bo chyba tak można nazwać tę książkę) na tle różnych innych pozycji z tematyki rozwojowej oraz cechą wyróżniająca przedstawioną w niej metodę spośród setek innych autorskich koncepcji jest z pewnością to, że nie ma w niej koloryzowania, a jest solidna praca podzielona na małe segmenty i moduły. W końcu, cytując autora: "prawdziwy, głęboki rozwój nie polega na czytaniu motywacyjnych cytatów na tle ładnych krajobrazów".
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)