Insta


poniedziałek, 18 lipca 2022

„Dla nas zawsze będzie lato" Jenny Han

Czy zawsze nasze decyzje są poprawne, czy są one przemyślane i analizowane pod kątem konsekwencji? Ostatni tom trylogii "Lato" pokazuje młodych ludzi, którzy dokonują różnych wyborów, te wybory wpłyną na całe ich życie.Nr. recenzji:
656

Tytuł: „Dla nas zawsze będzie lato"

Autor: Jenny Han

Tłumacz: Matylda Biernacka

Liczba stron: 304

Data polskiego wydania: 27 lipca 2022

Wydawnictwo: Young

W moim odczuciu: 5,5/10

Autor recenzji: Daria Pogodzińska


Belly zawsze miała słabość do dwóch braci Fisher. Dwa lata temu, ten, w którym była zakochana, powiedział jej, żeby wybrała jego brata. Od dwóch lat dziewczyna jest w związku z Jeremiahem. Chłopak był zawsze jej przyjacielem. Z przyjaźni wyrosła miłość, przywiązanie i szczęśliwy związek. Uczęszczają do tego samego college'u i sprawiają wrażenie bratnich dusz. Popełniony błąd i nieszczerość wychodzi na jaw, a Belly musi podjąć decyzję co dalej.

Atutem tej książki jest zdecydowanie to, że czyta się ją niezwykle szybko. Do niej się siada, czyta i nim się dostrzeże, jest już koniec. W dodatku okładki całej trylogii pasują do nazw i uroczo prezentują się na półce. Skoro zaczęłam już czytać tę serię, to nie odpuściłabym bez jej skończenia, a koniec jest taki, na jaki (mam wrażenie, że większość) ma nadzieję. Akcja książki dzieje się dwa lata po wydarzeniach z drugiej części. Bohaterowie powoli kończą nastoletni wiek i zaczynają być młodymi dorosłymi. Zaczyna się czas podejmowania dojarzałych decyzji, to już nie czas na pomyłki, zwłaszcza jak para decyduje się na tak poważny krok.

Od serii, trylogii skierowanych dla młodzieży, w wypadku tych, które dzieją się na przestrzeni dłuższego czasu, oczekuję dojrzewania i dorastania postaci wraz z wiekiem. Pierwsza część osadzona jest mniej więcej w czasie kiedy bohaterowie mają po szesnaście, siedemnaście lat. W ostatniej części Belly ma dziewiętnaście, a braci Fisher są od niej starsi. Kilka lat u młodzieży robi naprawdę ogromną różnicę. Kiedy jakieś głupiutkie zachowania można usprawiedliwiać wiekiem, to przychodzi moment, że trzeba dojrzeć. Główna bohaterka mimo wieku nadal zachowuje się infantylnie. Chce być już dorosła, podjąć ważny życiowy krok, ale tak naprawdę nie jest na to gotowa. Chłopak, który jest od niej starszy, również podchodzi do tego lekką ręką i młodzi chcą być dorośli, ale po ich zachowaniu nie jest to widoczne. Wyjątkowo bardzo irytowało mnie zachowanie bohaterów, stąd też odziałowało to na moją ostateczną ocenę powieści. Lekkosć i prostota stylu pisania, była aż zanadto. Narratorką jest Belly i to z jej perspektywy poznajemy historię, bardzo proste zdania, powtórzenia, w końcu zaczęły mi doskwierać.

Jeśli czytaliście poprzednią trylogię autorki, to ta też jest w podobnym klimacie. Słodka, cukierkowa historia dla młodzieży, lecz bardziej polecam ją tym młodszym. Może z tomu na tom jest trochę gorzej i nie jest to najlepsze, ale nadal warte skończenia. Powieść nie zajmuje dużo czasu, a jednak osobiście jestem osobą, która lubi poznawać historię w całości. Lektura nie była na tyle zła, żebym jej nie kończyła. Czy będę do niej wracać myślami, raczej nie, ale czy przy zakończeniu byłam wzruszona i miałam uśmiech na twarzy, dokładnie tak. Dlatego oceńcie sami, czy jest to spadek jakości, czy jednak nie.

"Dla nas zawsze będzie lato" dostępne w księgarni internetowej Tania Książka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)