piątek, 27 sierpnia 2021

"Samotna" – Lisa Gardner

Człowiek w swoim marnym życiu spotyka się z milionem trudnych decyzji, które musi podjąć. Kształtują one ścieżkę, jaką podąża. Każda mała rzecz ma swoje skutki i w pewien sposób może zadecydować o naszym losie, nawet jeśli jesteśmy tego nieświadomi. Być może wybór nieodpowiednich płatków na śniadanie przyczyni się kiedyś do twojej śmierci? Może. A co ze studiami? Gdybyś na nie poszedł, twoje życie byłoby lepsze? Nie wiadomo. Tak jak mówi stare przysłowie, sami jesteśmy kowalami własnego losu.
Sprawa o wiele bardziej się komplikuje, gdy w grę wchodzi ludzkie życie, a na podjęcie ważnej, nieodwracalnej decyzji masz kilka sekund. Kiedy podejmujesz decyzję "życie albo śmierć", sprawa jest prosta. Jeśli masz wybór "życie jednego człowieka albo drugiego" wpadasz w pułapkę.

Nr recenzji: 458
Tytuł: Samotna
Autor: Lisa Gardner
Data polskiego wydania: 14 lipca, 2021
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 384
Autor recenzji: Julianna Kucner
W moim odczuciu: 8/10


Pierwszy z cyklu thrillerów kryminalnych z detektyw D.D Warren! W ekskluzywnej części Bostonu dochodzi do aktu przemocy domowej. Mężczyzna celuje z broni do żony i synka. Sześcioletni snajper policji stanowej Massachusetts, Bobby Dodge ma tylko kilka sekund na podjęcie decyzji, której może żałować do końca życia. Nie waha się, ratując dziecko i jego matkę, Catherine Gangon, która nie po raz pierwszy cudem unika śmierci. Dwadzieścia pięć lat wcześniej została porwana i uwięziona przez psychopatę, który maltretował ją przez kilka dni, a później niemal zakopał żywcem.
Dramatyczne wydarzenia w bogatej dzielnicy Bostonu połączą losy Catherine, Bobby'ego i detektyw D.D Warren, która prowadzi własne śledztwo. Już niedługo bowiem muszą stawić czoła żądnemu zemsty psychopatycznemu mordercy, który atakuje znienacka i kogo ofiarą, może paść dosłownie każdy..
Jak potoczą się dalej sprawy i co najważniejsze, czy główni bohaterowie wyjdą z tego cało?

Muszę przyznać, że jestem pod wielkim wrażeniem! Autorka, a raczej Amerykańska mistrzyni thrillera kryminalnego, Lisa Gardner stworzyła mrożącą krew w żyłach powieść, która dosłownie do ostatniej strony trzyma w napięciu! Bohaterowie zostali wykreowani świetnie. Nie mogłam uwierzyć w to, jak dużo realizmu przekazała im autorka. Każdy z nich ma własną historię, odmienny światopogląd i charakter. Jest ich dużo, aczkolwiek Gardner równomiernie wprowadza ich w kolejnych rozdziałach, dzięki czemu nie czujemy się przytłoczeni ilością tylu postaci naraz.

Mimo iż cała powieść skupia się raczej na Bobbym niż detektyw D.D Warren, zupełnie mi to nie przeszkadzało, wręcz przeciwnie. Nie mogłam oderwać się od książki nawet na moment! Autorka nieustannie podsyca naszą ciekawość, trzymając rękę na pulsie. Akcja jest spójna i intrygująca. Wydarzenia łączą się ze sobą w niesamowitym zwrocie akcji, doprowadzając nas prawie do palpitacji serca. "Samotna" to genialny thriller, które pokazuje, iż nawet najdrobniejsze decyzje i czyny mają swoje konsekwencje, a na ludzi warto uważać, gdyż wiele z nich okazuje się kłamliwymi manipulatorami. Autorka rzuca cień podejrzeń na każdego, więc nie zgubcie się w poszukiwaniu prawdy.

Jedyne, do czego mogę się przyczepić to fabuła. Oczywiście, jest doskonale zaplanowana i dopracowana, aczkolwiek przez masę nieprawdopodobnych wydarzeń traci na realizmie. Jestem świadoma tego, że ludzie to skomplikowane byty, które są zdolne do wszystkiego, ale po prostu poczułam się przytłoczona serią bestialskich i makabrycznych wydarzeń. Może to i dobrze. Może to był specjalny zabieg Lisy Gardner, by jeszcze bardziej wpaść w jej sidła maniakalnie dobrego warsztatu. Tak czy siak, nie żałuję przeczytania książki. Na pewno była to jedna z lepszych powieści, które kiedykolwiek przeczytałam. Nie dość, że autorka gwarantuje nam oryginalną fabułę, idealną akcję, bohaterów z krwi i kości, masę wartości opierających się na prawdziwym życiu, to jeszcze własne doświadczenie i umiejętności, którymi bezproblemowo się z nami dzieli. Brawo za obeznanie w dziedzinie kryminalnych, przyprawiających o dreszcze spraw!

Podsumowując, koniecznie musicie zabrać się za Samotną i inne dzieła autorki. Jest ich ponad dwadzieścia, także nie martwcie się, że przyjemność wam szybko minie. Jestem pewna, że każda historia na długo zapadnie w waszej pamięci i pokaże, jak bardzo nieprzewidywalne może być ludzkie życie.

Wydawnictwu Albatros dziękuje za egzemplarz, autorce życzę dalszych owoców ciężkiej pracy, a czytelników tak jak zawsze proszę o krótki komentarz uwzględniający wasze przemyślenia :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)