niedziela, 9 czerwca 2024

„Wybacz" - Kamila Cudnik


Ile warte jest ludzkie życie? Czy zazdrość może pchnąć człowieka do popełnienia najgorszego z możliwych czynów? Dwójka nastolatków w środku nocy i zdarzenie, które na zawsze zapisze się w toruńskiej kronice policyjnej. Zresztą - sprawdźcie sami!


Tytuł: „Wybacz" 
 Autor: Kamila Cudnik
Liczba stron: 400
Data polskiego wydania: 12 marca 2024
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
W moim odczuciu: 9/10

Jest chłodna, wiosenna noc. Dwoje nastolatków w wieku osiemnastu lat wybiera się na stary, nieczynny dworzec kolejowy Toruń - Północ. Niebawem dowiemy się w jakim celu, ale na to jeszcze za wcześnie. Młodzi docierają do budynku dworca i zatrzymują się przy nim pochłonięci rozmową. Nie spodziewają się, że ich życie za chwilę się skończy a rozwiązanie tej sprawy pochłonie mnóstwo czasu. Oboje giną od precyzyjnych strzałów oddanych gdzieś z ukrycia. Sprawa podwójnego zabójstwa trafia do wydziału doświadczonego śledczego Roberta Bukowskiego, który za wszelką cenę chce złapać mordercę. Śledztwo nie należy jednak do najprostszych, ponieważ na miejscu nie ma żadnych świadków, którzy mogliby wskazać podejrzanego. Robert podejmuje więc wszelkie kroki by dowiedzieć się kto za tym stoi i z jakiego powodu dwoje młodych ludzi mających przed sobą całe życie ginie w tak okropnych okolicznościach.
 
W tym samym czasie do wydziału trafia nowa, młodziutka policjantka - Karolina Werner, która twierdzi, że poznała Roberta dużo wcześniej. Komisarz nie do końca jest zadowolony z takiego obrotu sprawy, ale z racji prowadzonego śledztwa uznaje, że wszystkie ręce do pracy się przydadzą. Warto dodać, że komisarz Bukowski podchodzi do sprawy bardzo osobiście, sam bowiem wychowuje córkę w nastoletnim wieku i nie wyobraża sobie, że mogłoby spotkać ją coś podobnego. W trakcie śledztwa Robert dociera między innymi do matki i dziadka zamordowanej dziewczyny. Wraz z kolejnymi dniami przybywa podejrzanych oraz osób, które mogły bliżej znać zamordowane dzieciaki. Jednym z nich okazuje się bliski przyjaciel jego żony, który z jakiś powodów często bywa nieuchwytny. Sprawa nabiera tempa, gdy jeden z głównych podejrzanych popełnia samobójstwo. Tym samym okazuje się, że cała sprawa stwarza więcej pytań niż odpowiedzi a zabójca być może nigdy nie zostanie schwytany.
 
Książka Kamili Cudnik to znakomity thriller kryminalny, od którego ciężko się oderwać. Autorka w genialny sposób odtwarza obrzydliwą zbrodnię, którą przez długi czas udaje się zatuszować. Czytelnik lawiruje między wątkami dotyczącymi życia prywatnego głównych bohaterów, ale także osób w mniejszym bądź większym stopniu związanymi ze sprawą, aż w końcu z samymi podejrzanymi. Tuż obok sprawy zamordowanych nastolatków pojawiają się także inne wątki kryminalne z którymi zmagają się toruńscy policjanci. Część z nich może mieć także związek z głównym tematem. Bardzo podoba mi się zabieg ukazania przez autorkę nie tylko wątku tej jednej, konkretnej sprawy, ale także zwykłego życia poza nią i zwykłych problemów, z którymi mierzą się bohaterowie powieści. 

Przedstawiona w powieści intryga składnia czytelnika do myślenia, ale nie tylko nad tym kto jest sprawcą całego zamieszania, ale także nad tym co kieruje ludzkim losem, jak wpływają na to ludzkie emocje i uczucia oraz w końcu jakie są konsekwencje podejmowanych decyzji. Autorka w sprytny sposób poruszyła w książce tematy przyziemne, a co się za tym kryje takie zwykłe, przyziemne dramaty rodzinne. Bo czy w domu, gdzie panuje przemoc może być dobrze i jest miejsce na miłość? Podobnie jest w przypadku oceniania drugiego człowieka, pomimo że się go dobrze nie poznało. Ileż jest takich przypadków, że wystawiamy nad kimś osąd mimo, iż znamy go na tyle, na ile sam pozwolił nam się poznać. Warto także wspomnieć o niespełnionych ambicjach rodziców względem swoich dzieci oraz chorobach psychicznych, z którymi zmaga się coraz więcej osób.
 
Wybacz to nie tylko kryminał, w którym poszukujemy winnego zabójstwa dwójki młodych ludzi, ale także opowieść o codziennym zmaganiu się z różnymi problemami. To hołd dla ludzi, którzy być może doświadczają przemocy lub nieco bardziej mierzą się z codziennością. To refleksja, że każda nasza decyzja niesie za sobą konsekwencje, a to jak widzą nas inni zależy w głównej mierze od nas samych. Książkę polecam wszystkim miłośnikom zawiłych i intrygujących thrillerów, ale także tym, którzy poszukują głębszych przemyśleń i trudnych tematów. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)