Insta


czwartek, 2 września 2021

Mózg incognito. Wojna domowa w twojej głowie - David Eagleman

Mózg to jedyny organ który nazwał się sam. Wiele rzeczy przed nami ukrywa w podświadomości, czyli przysłowiowym trybie incognito. Po przeczytaniu tej książki naszła mnie wątpliwość czy to ja steruję sobą za pomocą mózgu czy to mózg ma swoje ego i jedynie pozwala mi myśleć że ja mam władzę. Wiem, trochę skomplikowane, ale za to jakie fascynujące!Nr. recenzji:
465
Tytuł: „Mózg incognito. Wojna domowa w twojej głowie"
Autor: David Eagleman

Liczba stron: 344

Data polskiego wydania: 3 sierpnia 2021

Wydawnictwo: Zysk i Ska

W moim odczuciu: 9/10

Autorka recenzji: Małgorzata Górna


Mózg to niesamowity organ, chyba jedyny którego nigdy nie będziemy w stanie wymienić (a jeśli spróbujemy go zastąpić to i tak nie będzie dobry jeden do jednego). Badania nad ludzkim umysłem są czymś fascynującym i trudnym do zrozumienia, ale na szczęście nie jest to niemożliwe. Z pomocą przychodzi David Eagleman, który mając ogrom wiedzy opowiada o tym jak dzięki nauce i postawionym hipotezom odkryliśmy więcej niż umysł chce nam przekazać. Odwołuje się do badań naukowych (ale nie tylko), co może budzić nieprzyjemną myśl o nudnym, fachowym i niezrozumiałym jazgocie badacza. Nic bardziej mylnego!


Dzięki odpowiednio przemyślanej budowie i ułożeniu tekstu odnosiłam wrażenie, że czytam kilkadziesiąt dość krótkich artykułów na wybrany temat. A jakie to wciągające! Przytaczając badania, wywiady, hipotezy i historie autor w prosty sposób przekazuje wiedzę czytelnikom. Przyciąga uwagę mnogością przykładów i stosowaniem zrozumiałych dla wszystkich analogii. Oczywiście nie brakuje tej fachowej cząstki, ale to nic. Najprościej mówiąc biologiczna popularno-naukowa książka napisana tak, jakby tłumaczona "z polskiego na nasze". Dokładnie takie odnoszę wrażenie. Jeszcze nigdy zrozumienie działania mózgu nie było tak proste. Oczywiście nie wiemy wszystkiego, i nie dowiemy się wszystkiego (ponieważ jeszcze wiele jest do odkrycia, a możliwe że nawet nieskończenie wiele), ale dowiemy się dużo.


I dzięki temu, że mam za sobą lekturę Mózg incognito zmieniła się moja percepcja odbioru świata, dostrzegania tego co ukryte i nieświadome. Zauważyłam u siebie pewne tendencje czy zachowania związane z pracą mózgu i pracuję nad tym by rozumieć je na nowo lub wykorzystać by było mi łatwiej w życiu. Uważam, że książka jest świetna i gdyby powstała cała seria o człowieku w tej koncepcji to z chęcią przeczytałabym większość. Myślę, że potrzebujemy takich pozycji, bo jest to rzetelny zbiór informacji i w przystępniejszej formie odbioru niż nudna lekcja biologii (nie dla każdego, ale wydaje mi się że dla większości).


Chyba nie muszę mówić, że polecam? Bo polecam bardzo! Idealna pozycja by nabyć pewną wiedzę, by się zainteresować czymś nowym, czy po prostu przeczytać coś innego. Nie spotkałam się wcześniej z tak przystępnie napisaną książką popularno-naukową (od teraz chcę czytać tylko takie). I jestem pełna podziwu dla autora, który zajął się tak obszernym i trudnym tematem, mało tego - opisał go w taki sposób, że to ma przysłowiowe ręce i nogi i nie trzeba być geniuszem z ogromem wiedzy na zapleczu by to zrozumieć.Małgorzata Górna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)