piątek, 25 listopada 2022

"Perswazje" - Jane Austen

Jeśli z jednej i drugiej strony istnieje stałe uczucie, to na pewno serca nasze muszą się niezadługo nawzajem zrozumieć. Nie jesteśmy już chłopcem i dziewczynką, byśmy się nawzajem mieli drażnić, by nas wprowadzały w błąd zbiegi okoliczności, byśmy mieli lekkomyślnie igrać z własnym szczęściem.Tytuł: Perswazje

Autor: Jane Austen

Data wydania: 02.09.2022

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Liczba stron: 312

Moja ocena: 8/10

Autor recenzji: Wiktoria SrokaZerwanie z Frederickiem Wentworthem wywołało w Annie Elliot różnorakie emocje mimo wszystko uczucia, jakimi darzy mężczyznę były w pełni prawdziwe, dlategoż nikogo nie zdziwiło to, jak wierna była mu mimo zaistniałej sytuacji i tego, iż mężczyzna wyjechał za morze wraz ze swoim złamanym sercem. Sama Annie musi stanąć teraz przed ciężkim wyborem czy dalej słuchać rodziny i podtrzymać swoją decyzję, czy dać miłości drugą szansę, narażając się wtem na gniew rodziny. Jakiego wyboru dokona Annie Elliot? Czy miłość zasługuje na drugą szansę?


Przebiłeś mi duszę. Jestem pół agonią, pół nadzieją. Nigdy nie kochałam nikogo oprócz ciebie.


W ostatnim czasie dużo rzadziej sięgam po klasykę niż chociażby rok temu, nad czym bardzo ubolewam, jednak nie mogłam przejść obojętnie obok możliwości recenzji książki, która od dłuższego czasu kusi, by się z nią zapoznać. Także bez dłuższych rozmyślań, sięgnęłam po nią i z czystym serce mogę powiedzieć, że nie żałuję tego. Jeśli kiedyś czytałam klasykę to właśnie dla takich historii, które porywają czytelnika, a oprócz poruszenia wątku romantycznego zawierają inne równie ważne, jak np. emancypacja bohaterki, życie w ówczesnych czasach i walka o byt czy prezentacja Anglii z początku XIX wieku.


Główną bohaterką jest Anne Elliot, 19-latka, która jest szalenie zakochana w kapitanie Fryderyku Wentworcie. Ich uczucia do siebie są w pełni szczere i nie wiążą się z korzyściami płynącymi z małżeństwa, co nie podoba się jej rodzinie, zwłaszcza iż młodzieniec, choć obdarzony jest urodą i inteligencją, nie dorobił się jeszcze żadnego majątku, z którego mogłaby skorzystać rodzina dziewczyny. Dlatego Też wszyscy naciskają na nią, by ta zakończyła związek, który nie ma  według nich przyszłości. Frederick Wentworth to ciekawa postać bije od niego natura romantyka, choć nie do końca nim jest. Jego czyny są też bardzo nieoczywiste i momentami wręcz zaskakujące, widać, iż uczucia do ukochanej sprzed lat nie wygasły, a wręcz przez rozłąkę i tragiczne zerwanie przybrały na sile. Choć z początku po powrocie nie dostrzega tego, z czasem zdaje sobie sprawę, jak ważna jest dla niego i jak wiele jest w stanie zrobić by byli razem, a tragiczne rozstanie staje się elementem przeszłości.

(...) my kochamy dłużej, kochamy, gdy przedmiot naszej miłość już nie żyje lub nadzieja umarła.

Podsumowując, uważam, że “Perswazja” autorstwa jane Austen to jedna z lepszych powieści klasycznych, z jakimi miałam okazję się zapoznać. Przepełniona emocjami i uczuciami, budząca nadzieję i zrozumienie. Jest to na pewno pierwsza, ale nie ostatnia powieść autorki, po jaką sięgnę, inne czekają już na półce na swoją kolej także za jakiś czas na pewno i na nie przyjdzie czas. Skoro zachwycałam się fabułą, to wspomnę również o cudownym wydaniu, które zachwyciło mnie swoją prostotą i minimalizmem. 

Wydawnictwu Zysk i S-ka dziękuję za egzemplarz do recenzji, a was czytelników zapraszam po więcej książkowych doznań na naszego Instagrama tzczytelnika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)