poniedziałek, 20 marca 2023

"Emocje" – Leonard Mlodinow

Pewnie wielu z Was chciałoby mieć umiejętność panowania nad emocjami. I słusznie! Jest ona bardzo przydatna. Uczucia przecież kształtują nasze myślenie i mają ogromny wpływ na człowieka oraz jego relacje międzyludzkie. Walczymy z nimi niemal codziennie i to na nich opierają się istotne dla nas decyzje, które czasami musimy podjąć niemal w ułamek sekundy. Jaka jest więc rola uczuć w życiu codziennym? Kwestię tą porusza Leonard Mlodinow w swojej najnowszej powieści pt. "Emocje".
Tytuł: "Emocje. Jak uczucia kształtują nasze myślenie" 
Autor: Leonard Mlodinow
Data polskiego wydania: 14 luty, 2023
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 308
Autor recenzji: Julianna Kucner
W moim odczuciu: 8/10Każdego dnia podejmujemy setki decyzji, począwszy od tego, co zjeść na śniadanie, a kończąc na sposobach inwestowania naszych pieniędzy, i żadna z tych decyzji nie byłaby możliwa bez udziału emocji. Od dawna mówi się, że myślenie i odczuwanie to oddzielne i przeciwstawne siły naszej osobowości. Jednak według autora niezwykłe postępy w psychologii i neurobiologii dowiodły, że emocje są tak samo ważne dla naszego powodzenia jak myślenie. Podróżując między laboratorium naukowców prowadzących pionierskie badania a realnymi, niekiedy dramatycznymi sytuacjami, Leonard Mlodinow pokazuje, jak emocje mogą służyć nam pomocą, dlaczego czasami ranią i jaka płynie dla nas nauka w obu tych przypadkach.

Trzeba przyznać, że autor potrafi zaintrygować czytelnika! Już od pierwszej strony nie mogłam doczekać się zgłębienia nauki o emocjach. Byłam szczerze zaintrygowana tym, co może znaleźć się w powieści i liczyłam na to, że uda mi się to zastosować w codziennym życiu. Jak na razie nie odczułam dogłębnej zmiany po przeczytaniu powyższej powieści, aczkolwiek wyjaśniło się rzeczy, które do tej pory budziły we mnie wątpliwości. Mlodinow popiera swoje tezy najnowszymi oraz niezwykle intrygującymi badaniami naukowymi, które zapadają w pamięć. Chyba najbardziej zaskoczyła mnie historia człowieka, który uderzył samochodem w słonia, co miało dość drastyczny skutek – zwierzę jedną ze swoich nóg zgniotło pojazd i zabiło człowieka znajdującego się w środku na miejscu. Podobało mi się również, że autor wplątywał w swoją opowieść o naturze emocji własne doświadczenia życiowe, co sprawiło, iż można było w pewien sposób się z nim utożsamić. Ciekawe były również różnego rodzaju testy, np. test lęku, gniewu i agresji oraz romantycznej miłości i przywiązania. Mlodinow umożliwił nam samodzielne ich wypełnienie, przez co możemy dowiedzieć się więcej o naszym profilu emocjonalnym, bądź poznać mechanizmy, którymi dotychczas się kierowaliśmy.

Jedynym minusem książki był dość często pojawiający się "naukowy bełkot". Niekiedy miałam problem z nadążeniem za autorem, ponieważ w powieści występuje dużo terminów naukowych, z którymi dotąd się nie spotkałam. Polecam czytać powyższą powieść bez zamroczenia w umyśle oraz małymi partiami, bo w przeciwnym razie nic z niej nie wyciągniecie.

Podsumowując, "Emocje" to pasjonująca naukowa powieść, która skłania do wglądu w głąb siebie. Cieszę się, że dostałam możliwość jej zrecenzowania, ponieważ teraz mam wrażenie, że posiadam o wiele więcej wiedzy w zakresie uczuć i ich ingerencji w życie człowieka. Książka na pewno rozwinie wasz światopogląd i zmieni dotychczasowy tok myślenia.

Wydawnictwu Zysk i S-ka dziękuję za egzemplarz recenzencki, autorowi życzę dalszych sukcesów, natomiast czytelników, tak jak zawsze, zapraszam do skomentowania powyższej zawartości :)


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)