czwartek, 15 czerwca 2023

"Noc spadających gwiazd" – Marta Nowik

Życie doświadcza nas w różny, czasem niespodziewany sposób. Monotonię codzienności przerywają nieplanowane sytuacje, które wywracają je do góry nogami lub nieprzemyślane decyzje, które podejmujemy w akcie desperacji, ciekawości lub z przymusu. Nie oznacza to jednak, że jest to złe. Gdyby życie porównać do kart, czasami potrzebujemy po prostu je przetasować. Doskonale odzwierciedla to nowa powieść Marty Nowik pt. "Noc spadających gwiazd", w którym jeden wieczór staje się źródłem nieprzewidzianych kłopotów dla głównych bohaterek. Lecz z dłuższej perspektywy czy naprawdę można to nazwać kłopotami?Tytuł: "Noc spadających gwiazd"
Autor: Marta Nowik
Data wydania: 5 czerwca, 2023
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 304
Moja ocena: 9/10
Autor recenzji: Julianna Kucner


Przyjaciółki Aleksandra i Natalia mieszkają w Zalesianach, niewielkim miasteczku, gdzie życie toczy się leniwym rytmem. Jeden suto zakrapiany wieczór staje się dla obu kobiet źródłem nieprzewidzianych kłopotów. Po kilku tygodniach na ulicach pojawiają się bilbordy ze zdjęciem tańczącej na moście Oli w wyzywającej kreacji. Wkrótce okazuje się, że w jeszcze większe kłopoty wpadła Natalia, która feralnej nocy zaszła w ciążę i nie ma pojęcia, kto jest ojcem. Chcąc uniknąć skandalu, dziewczyna postanawia wyjechać z miasteczka i oddać swoje dziecko do adopcji. Tymczasem Aleksandra nawiązuje kontakt z poszukującym jej tajemniczym adoratorem, którego poznała na pamiętnej imprezie. Żadna z kobiet nie podejrzewa, jak bardzo kręte ścieżki przygotował dla nich los i jak wiele niebezpieczeństw jeszcze na nie czeka...

"Noc spadających gwiazd" autorstwa Marty Nowik to przyjemna i relaksująca lektura z gatunku literatury obyczajowej. Książka przenosi czytelnika w magiczne miejsce, gdzie można odpocząć od codziennego zgiełku i zagłębić się w historię pełną emocji, miłości i tajemnic. Muszę przyznać, że lekkość warsztatu pisarskiego oraz bogato wykreowani bohaterowie to coś, czego szukałam od dłuższego czasu. Powyższy tytuł to miła odmiana po ostatnich nieprzyjemnych doświadczeniach czytelniczych. Z początku wydaje się, że atmosfera jest dość sielankowa. Nic bardziej mylnego! Marta Nowik profesjonalnie wplątała w historię Aleksandry i Natalii wartką akcję z nutą adrenaliny. Nie sądziłam, że sprawy przybiorą tak nieoczekiwany obrót i będę mieć do czynienie z prawdziwie kryminalnym wątkiem! Jestem pełna podziwu dla oryginalności powyższej pozycji i realizmu codziennego życia, który ukazała. Oprócz tego szczególne wrażenie wywarło na mnie poruszenie wątku wojny na Ukrainie. Myślę, że autorka jest doskonałą obserwatorką, która w bogaty sposób kreuje portrety psychologiczne bohaterów. Ponadto język, którym się posługuje jest płynny, elegancki i poetycki. Autorka doskonale operuje słowem, oddając subtelne emocje i nastroje. Aleksandra i Natalia swoimi decyzjami zmuszają czytelnika do refleksji. "Noc spadających gwiazd" to powieść, w której relacje międzyludzkie, jak i wartości, które wnoszą zostały pięknie opisane. Marta Nowik pokazuje w nich to, co nie zawsze dostrzegamy. Warto również wspomnieć o różnorodności postaci, które nadają książce bogactwa, sprawiając że czytanie staje się prawdziwą przyjemnością. Podsumowując, "Noc spadających gwiazd" to wciągająca, refleksyjna książka pełna wartości, która wzbudza silne emocje. Czytelnik nie tylko przeżywa przygody głównych bohaterek, ale również zastanawia się nad własnym życiem i wyborami, które podejmuje. To żywa historia o odwadze i stawienia czoła przeciwnościom losu.

Wydawnictwu Novae Res dziękuję za egzemplarz recenzencki, autorce życzę dalszych sukcesów, a czytelników tak jak zawsze proszę o krótki komentarz poniżej w celu podzielenia się swoją opinią :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)