środa, 22 listopada 2023

"Wielkie idee dla zabieganych"

  Idea - myśl przewodnia, wyznaczająca cel, kierunek działania. Z pozoru prosta sprawa, prawda? Na pewno wielu z Was słysząc hasło "idea" ma przed oczyma wielkie wymysły poprzednich pokoleń opatrzone terminami, których uczymy się w szkole. Jednak idee to nie tylko znajome wszystkim pojęcia takie jak liberalizm, marksizm, socjalizm, chrześcijański ruch społeczny, czy nawet utopia. W tej książce zetkniemy się nie tylko z ideami dotyczącymi życia społecznego i polityki. To o wiele więcej, a pewnie nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy.

Tytuł: "Wielkie idee dla zabieganych. Mała książeczka o przełomowych koncepcjach"
Autor: Johnny Thomson
Data wydania: 8 listopada 2023
Wydawnictwo: Insignis
Liczba stron: 552
Moja ocena: 7/10
Autor recenzji: Małgorzata Górna

  Pierwszy raz zetknęłam się z Johnnym Thomsonem przy okazji wydania książki "Filozofia dla zabieganych" już wtedy byłam pod wrażeniem jak opisuje każde zagadnienie. Ma ogromną wiedzę jako filozof. Oni nigdy nie przestają zastanawiać się nad koncepcjami istnienia świata i wszystkiego co z tym związane. Dzieli się tym pisząc "mikro" tomy, dzięki którym możemy inaczej zerknąć na rzeczywistość przez pryzmat wypisanych i omówionych w zabawny sposób zagadnień. 


 Każdy z nas żyje według jakichś zasad, przejętych norm społecznych i kulturowych, wybranych pomysłów, sposobów funkcjonowania w świecie. I nie możecie zaprzeczyć, bo to wręcz niemożliwe. Funkcjonując w społeczeństwie mamy swoje opinie mniej lub bardziej zgodne z innymi ludźmi - jeden lubi to, drugi tamto, ten woli spędzać czas na mieście, tamten na łonie natury, a jeszcze inny w ogóle nie wychodziłby z łóżka jak by mógł. Jednak czy zastanawialiście się nad tym, że na co dzień spotykacie się z wielkimi koncepcjami, korzystacie z ich rozpowszechnienia? Internet, powszechny dostęp do leków, rytuały pogrzebowe, DNA, psychoanaliza etc. - to wszystko to wielkie idee. W dodatku są opisane w przystępny sposób w tej właśnie książce!  


  Zawsze mnie to wkurzało, kiedy ktoś próbując wytłumaczyć na czym coś polega jeszcze bardziej utrudniał sprawę. Sięgając po wcześniejszą publikację J. Thomsona miałam takie obawy, a okazały się one zupełnie niepotrzebne. Autor to wspaniały gawędziarz (przynajmniej tak mi się zdawało czytając tę książkę) - wielkie odkrycia ludzkości wspomina w taki sposób, że nie chce się przestać. Na całe szczęście mamy przed sobą wiele stron, które i tak przerzucimy w mgnieniu oka. Wytłumaczone w przystępny sposób i w prostych słowach, niekiedy trudne, zagadnienia to coś wspaniałego. Jednak nie wszystkie przywołane odkrycia, wymysły i pomysły są z tych "trudniejszych". Tak codzienne sprawy jak pismo, idea małżeństwa, wsparcia dla osób starszych, higiena osobista i wiele innych to także wielkie idee.

  Czytanie o tym wszystkim było bardzo ciekawym doświadczeniem, dzięki któremu spojrzałam na proste sprawy naszego życia jako na odkrycia, które choć wymyślone lata temu, dziś przysługują się całej ludzkości. Można się dowiedzieć naprawdę po krótce i naprawdę wiele z tej małej-wielkiej książeczki. Spełnia ona swoje zadanie nie tylko w kwestii rozrywki, ale także pod względem wzbudzania ciekawości i nabycia nowych/innych perspektyw względem przyjętych już wzorców. Wzmaga też apetyt na wiedzę (bo jak o tak wielkich rzeczach można powiedzieć wszystko pisząc tak krótko?). Jest idealna na zimne jesienne wieczory do rozmyślań o otaczającym nas świecie. Jak by wyglądał bez banków? Co zmusiło ludzi do dbania o higienę? Jakim cudem widzimy kości na rentgenie? 

"Z psychologicznego punktu widzenia to naturalne, że uważamy teraźniejszość za normę [...] trudno nam zrozumieć to co było wcześniej - bywa to wręcz niemożliwe. / Ja lubię jednak się nad tym zastanawiać". 

  "Wielkie idee dla zabieganych" to nie mała gratka dla osób, które mają czas na jeden rozdział dziennie (gwarantuję, że na jednym się nie skończy), a chciałyby zagospodarować przeznaczony na czytanie moment na zdobywanie wiedzy i poszerzanie horyzontów z kilku dziedzin (biologia, chemia, fizyka, medycyna, społeczeństwo, polityka, technologia, kultura, religia i wiara). Jest też w sam raz dla tych, którzy mają więcej czasu i jeszcze więcej chęci by zdobyć nowe elementy wiedzy. Polecam gorąco! 

Małgorzata Górna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)