środa, 31 stycznia 2024

"Morderstwo w świątecznym ekspresie" – Alexandra Benedict

"Roz pomyślała o wielu osobach, które przychodziły do komisariatu, by zgłosić, że zostały zgwałcone albo napadnięte seksualnie. O tym, jak przebywała z nimi w szpitalu. Jak wysłuchiwała ich relacji i trzymała je za ręce, jeśli to pomagało, a nie dotykała ich, jeżeli tego nie chciały. Mężczyźni. Kobiety. Osoby niebinarne, transpłciowe i cispłciowe. Geje, lesbijki, osoby heteroseksualne, biseksualne, panseksualne, aseksualne. Atakowane przez swoich partnerów, krewnych czy bliskich przyjaciół, znajomych lub obcych ludzi. Tak wiele historii o rozdartych ciałach i duszach? Ile z nich doczekało się tego, że gwałciciel trafił do więzienia?"

Tytuł: Morderstwo w świątecznym ekspresie

Autor: Alexandra Benedict

Data wydania: 11 października, 2023

Wydawnictwo: Wydawnictwo kobiece

Liczba stron: 400

Moja ocena: 7/10

Autor recenzji: Julianna Kucner
Na stacji kolejowej w Londynie spotykają się pasażerowie pociągu sypialnego jadącego do Fort William w zachodniej Szkocji. Na jego pokład wsiadają: była detektyw śledcza Roz, celebrytka Meg i jej zazdrosny narzeczony Greg, rodzina Bridgesów, emerytowana profesor podróżująca z synem i kotem o wdzięcznym imieniu Mousetache oraz czworo młodych ludzi pragnących wziąć udział w teleturnieju, w którym główną nagrodą jest stypendium na studia. Nie wszyscy jednak dotrą do celu…
Kiedy pociąg wykoleja się na pustkowiu, w jednym z przedziałów dochodzi o morderstwa. Kto mógł dopuścić się takiej zbrodni? I jak to zrobił, skoro przedział pozostał zamknięty od środka? Pewne jest tylko to, że zabójcą musi być ktoś z pasażerów.
Roz, korzystając ze swojego doświadczenia policyjnego, podejmuje się rozwiązania zagadki. Przeczesuje kolejne przedziały świątecznego ekspresu i odkrywa mroczne tajemnice skrywane przez podróżnych.


Gdy tylko zobaczyłam tę książkę, poczułam do niej natychmiastową sympatię, ponieważ tytuł skojarzył mi się z popularną powieścią Agathy Christie "Morderstwo w Orient Expressie". Miałam pewne obawy co do fabuły pod tym względem, ale na szczęście okazało się, że powyższa pozycja nie jest marną kopią historii najbardziej znanej na świecie pisarki kryminałów. Chwała Bogu!

Główna bohaterka, Roz, to postać, która automatycznie wzbudza sympatię. Uwielbiam thrillery pisane z perspektywy kobiety, zwłaszcza jeśli ma powiązanie z policją, jej portret psychologiczny jest dobrze wykreowany, a ona sama stanowi uosobienie niezależności. Dlatego właśnie "Morderstwo w świątecznym ekspresie" tak bardzo przypadło mi do gustu!
Roz to kobieta po przejściach i traumatycznym przeżyciu, która nie potrafi wybaczyć sobie błędów, które popełniła jako matka. Brnąc przez powyższą pozycję, miałam wrażenie jakby emocjonująca akcja, rozwijała się wraz z główną bohaterką. Ciekawie było zagłębić się w jej przemyśleniach, zwłaszcza tych odnośnie macierzyństwa i molestowania seksualnego. Autorka z niezwykłą precyzją przedstawiła te wątki, wzbudzając w czytelniku rozmaite emocje.

Inni bohaterowie również zostali przedstawieni w profesjonalny oraz ciekawy sposób. Szczególnie zaintrygował mnie wątek Meg, popularnej influencerki i jej toksycznej relacji z Grantem, który niezwykle mnie irytował swoim prostackim zachowaniem. Nie da się ukryć, że tytułowy świąteczny ekspres pełen był nieszablonowych postaci, a każda z nich miała swoją własną historię, przez co powieść była jeszcze ciekawsza oraz bogatsza w odbiorze.
Wrażenia z poznawanej historii potęgowały lekki styl pisania Alexandry Benedict, oryginalna fabuła oraz wartka akcja. Niektóre momenty były odrobinę przeciąganie, ale zapewne był to celowy zabieg autorki, by utrzymać czytelnika w napięciu. Zakończenie mnie nie rozczarowało, choć spodziewałam się czegoś zupełnie innego. Miałam wrażenie, że cała sprawa, zamiast się wyjaśnić, to jeszcze bardziej się skomplikowała, aczkolwiek nie uznałabym tego za decydującą wadę.

Podsumowując, jeśli szukacie czegoś lekkiego, wciągającego, a zarazem pouczającego z nutą thrilleru, odpowiednio trafiliście. "Morderstwo w świątecznym ekspresie" to niewymagająca lektura, przy której z pewnością da się odetchnąć. Mimo że nie zapadła mi szczególnie w pamięci, dobrze się przy niej bawiłam i miło ją wspominam.

Księgarni Tania Książka dziękuję za egzemplarz do recenzji, autorce życzę dalszych sukcesów, a czytelników zachęcam do podzielenia się swoimi przemyśleniami w komentarzu poniżej :)

"Morderstwo w świątecznym ekspresie" z popularnej księgarni internetowej TaniaKsiążka.pl Sprawdźcie też inne bestsellery w księgarni…

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)