sobota, 20 czerwca 2020

Złota rybka w szambie. Jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu


Jak myślisz, jesteś uzależniony od internetu? Albo od telefonu?
A wiesz, że w internecie wszystko zostaje na zawsze?
Masz świadomość tego, co się z Tobą dzieje? Czy się uzależniasz?

Wybór pomiędzy tym, co łatwe, a tym, co słuszne, nie należy wcale do tak oczywistych. Niejeden twórca w prywatnej rozmowie mówił mi o swoich frustracjach wynikających z uczciwej, rzetelnej pracy i o swoich wątpliwościach


Nr. recenzji: 378
Tytuł: „Złota rybka w szambie. Jak pokonać uzależnienie od smartfona i internetu”
Autor: Krzysztof Piersa
Liczba stron: 223
Data polskiego wydania: 26 luty 2020
Wydawnictwo: Wydawnictwo Jaguar
W moim odczuciu: 10/10
Autorka: Małgorzata Górna


Krzysztof Piersa to polski terapeuta uzależnień, specjalizujący się w temacie nowoczesnych technologii i cyberzagrożeń. Aktywnie prowadzi spotkania autorskie próbując uświadomić nauczycieli, uczniów i rodziców jakim zagrożeniem jest internetowe uzależnienie i niekontrolowane, nieodpowiednie zachowanie w cyfrowej społeczności. Już na pierwszy rzut oka widać, że autor wie z czym ma do czynienia. Omawia każde zagadnienie i nie wiem, czy znalazłoby się coś jeszcze o co chciałabym zapytać. Książka podzielona została na odpowiednie rozdziały, by informacje przyswajane były stopniowo. Mamy do dyspozycji również FAQ (najczęściej zadawane pytania) oraz słownik internetowy. Sprawia to, że odbiór treści jest prosty, bez żadnych problemów.


Dzięki tym wszystkim uproszczeniom z lektury możemy wyciągnąć całkiem niezłą (i przede wszystkim przydatną) wiedzę do zastosowania w codziennym życiu, dla naszego, świadomego, dobra. Zasięgamy porady na temat uzależnienia – jakie są jego symptomy, jak sobie z nim radzić, jeśli zauważymy je u siebie lub u swoich dzieci, i jak reagować w przypadku znajomego, który bez przerwy zerka na ekran. Znajdziemy tam także porady dotyczące radzenia sobie z hejtem, stalkingu, bullingu. Dowiemy się co niebezpiecznego może się zdarzyć przez naszą nieuwagę (na przykład niedbałość o swoją prywatność) oraz jak to funkcjonuje. Jak z niewinnej zabawy może wyniknąć tragedia?; Jak jeden komentarz może zmienić życie drugiego człowieka?; Co sprawia, że stajemy się niewolnikami mobilnych urządzeń?; Jak smartfon „zabiera” Nam wszystkie sfery naszego życia?

Internet nie zapomina. Internet nie wybacza. Wiadomość raz rozprzestrzeniona zostaje w sieci na wieki wieków, czy nam się to podoba, czy nie


Autor przytacza wiele przykładów, by pokazać czytelnikowi zagrożenie jakie na niego czycha. Oczywiście nie chodzi o ukazanie internetu i telefonów jako największego zła, które się zdarzyło - jednak każda sprawa ma swoje zalety i wady. Ba, równie dobrze można by napisać książkę o samych zaletach! Wszystko cud, miód i malina, ale trzeba pamiętać o dwóch stronach. Nikomu nie powinno zależeć na wyrządzeniu krzywdy drugiemu człowiekowi, nie ważne czy twarzą w twarz, czy przez ekran monitora. Niestety nie jesteśmy w stanie uratować całego świata, ale jesteśmy zdolni do podejmowania świadomych decyzji i pomocy małymi kroczkami. A jeśli już widzimy, że dzieje się krzywda, to powinniśmy przynajmniej wiedzieć jak na nią odpowiednio reagować.


Komu polecam? Wszystkim. Naprawdę wszystkim. Żyjemy w świecie, w którym funkcjonuje niepisana reguła: nie ma Cię w internecie - nie istniejesz. Nie dajmy się dajmy się jednak zwariować. mamy dostęp do wielu przydatnych treści. Dzięki internetowi macie możliwość zobaczenia m.in. tej recenzji, w której zachęcam Was do poszerzania swojej świadomości. Naprawdę warto.

Małgorzata Górna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)