Insta


czwartek, 28 marca 2024

Przegląd projektów społecznych #10

 

Przychodzimy z kolejną porcją projektów społecznych! Część z nich jest zrealizowana przez naszych wolontariuszy ;) Dajcie znać, który jest najciekawszy!

Karolina Kacprzyk i Kamil Kowalik
#52 „Pokoleniowy Dialog”

(projekt naszego wolontariusza)

Jakiś czas temu grupa nastolatków z Lublina dostrzegła, że relacje młodzieży z osobami starszymi ograniczają się głównie do kontaktów ze swoimi dziadkami. Z racji na narastającą polaryzację społeczeństwa grupa stwierdziła, że istnieje potrzeba większej interakcji z osobami starszymi spoza ich rodziny. Z tego powodu powstał projekt społeczny "Pokoleniowy Dialog".


"Nasz projekt ma na celu integrację i tworzenie pozytywnych relacji pomiędzy różnymi pokoleniami. Pragniemy przełamywać stereotypów i bariery pokoleniowe, promując dialog i wymianę doświadczeń." - mówi Kamil Kowalik, kierownik projektu.


W ramach dotychczasowej działalności młodzież prowadzi cotygodniowy wolontariat w domu pomocy społecznej oraz zajęcia dla podopiecznych takie jak: zajęcia gastronomiczne, wielkanocne czy warsztaty z cyberprzemocy. Przeprowadzili oni również kiermasze w szkołach na rzecz dpsu oraz prelekcje dla uczniów na temat znaczenie międzypokoleniowego dialogu.


Dodatkowo aktywnie zajmują się swoimi social mediami, gdzie promują międzypokoleniowy dialog, osiągając duże zasięgi.


Wyniki ich pracy można śledzić na Instagramie i TikToku:

Projekt można również wesprzeć poprzez zbiórkę na Pomagam.pl.


#53 hygieneON

"hygieneON" – włącz myślenie, włącz higienę!

"hygieneON" to projekt społeczny, realizowany w ramach ogólnopolskiej olimpiady "Zwolnieni z Teorii", który tworzy grupa młodych ludzi z całej Polski. Uczą, jak można w najlepszy sposób zadbać o higienę osobistą – poprzez warsztaty, prelekcje, podcasty oraz posty edukacyjne na mediach społecznościowych.

"hygieneON" to projekt, który powstał, aby edukować młodzież w zakresie higieny osobistej (trądzik, nieświeży oddech). Przede wszystkim brak świadomości jak można sobie pomóc to notoryczny problem dla młodych ludzi. Dzięki współpracom ze specjalistami powstają podcasty oraz posty edukacyjne, które pozwalają wielu osobom zdobyć cenną i ważną wiedzę. Podcasty z serii "HYGIENE 101", które już są dostępne na Spotify oraz Youtubie projektu "hygieneON", zostały nagrane we współpracy z pielęgniarką psychiatryczną ("O ZDROWIU PSYCHOLOGICZNYM"), kosmetologiem ("O CIELE") oraz specjalistką od medycyny funkcjonalnej ("O ZDROWEJ DIECIE") – kolejne pojawią się już niedługo. Cały czas przeprowadzane są warsztaty – poczynając od najmłodszych (przedszkola) i kończąc na starszych (szkoły średnie), gdzie członkowie zespołu uczą, jak można zadbać o swoje zdrowie psychiczne i fizyczne, a przede wszystkim przypominają o profilaktyce i szerszym zainteresowaniu się tematem zdrowia i higieny osobistej. Warsztaty odbywają się m.in. we Wrocławiu, Krakowie, Katowicach i Radomiu. Sprawdź profil akcji w mediach społecznościowych: https://linktr.ee/hygieneon
#54 Sen Nocy Warszawskiej

Jesteśmy grupą sześciu przyjaciółek i działamy w ramach olimpiady "Zwolnieni z Teorii". Stworzyłyśmy projekt "Sen Nocy Warszawskiej", aby pokazać innym ludziom Warszawę naszymi oczami. Do prowadzenia takiej działalności zainspirowało nas nasze wspólne zainteresowanie historią i życiem miasta oraz chęć podzielenia się z innymi naszą pasją. Zauważyłyśmy również, że wielu Warszawiaków boryka się z brakiem znajomości swojego miasta, nieświadomością fascynujących miejsc w nim oraz niewiedzą o jego bogatej historii. Te zjawiska przyczyniają się do utraty bogactwa kulturowego i społecznego, hamują rozwój turystyki oraz obniżają poczucie przynależności do społeczności.

Warszawa pełna jest nietuzinkowych miejsc, które łatwo jest przeoczyć. Każdy kojarzy stolicę z Pałacem Kultury czy Zamkiem Królewskim, ale my docieramy dalej, znajdując ukryte perły stolicy. Wierzymy, że poprzez pokazywanie w mediach społecznościowych mniej znanych lokalizacji jesteśmy w stanie zachęcić w przystępny sposób jak najszersze grono odbiorców do odkrywania tego miasta i zainteresować ich jego historią.

W naszym projekcie będziemy chcieli dotrzeć zarówno do osób z Warszawy, które poszukują atrakcji, bądź chcą odkryć nową stronę miasta, jak i do osób spoza Warszawy, by pokazać im piękno Warszawy. Korzystamy z mediów społecznościowych: Instagram (@sen.nocy.warszawskiej), TikTok (@sennocywarszawskiej) oraz Facebook (@Sen Nocy Warszawskiej)

#55 Zwolnieni z Sejmu

Jesteśmy grupą uczniów z XIX Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Warszawy w Warszawie i przedstawiamy nasz projekt, który realizujemy w ramach olimpiady "Zwolnieni z Teorii" – „Zwolnieni z Sejmu”! Jakiś czas temu zauważyliśmy, jak bardzo negatywne jest zdanie młodzieży o politykach, więc postanowiliśmy to zmienić. W naszym projekcie przeprowadzamy ciekawe wywiady z ludźmi na najwyższym szczeblu władzy, pokazując ich od tej mniej medialnej strony. Pytamy osoby znane nam głównie z okładek gazet między innymi o ich plany w szkole średniej, trudności podczas stawiania pierwszych kroków w polityce oraz cele, które chcieliby zrealizować w przyszłości. Każdy wywiad kończymy „Słowem dnia”, czyli krótkim zdaniem lub radą dla młodzieży, która ma na celu zmotywować młodzież do działania i kontynuowania swoich pasji. Możecie nas znaleźć na Instagramie, YouTubie i TikToku pod hasłem „Zwolnieni z Sejmu”. Zachęcamy do śledzenia naszych dalszych działań ^^ 

Instagramhttps://www.instagram.com/zwolnieni_z_sejmu/

YouTubehttps://www.youtube.com/channel/UCexuQ10BbBkDvMC7MMHYE7A

TikTokhttps://www.tiktok.com/@zwolnieni_z_sejmu

#56 Obłęd.ed

(projekt naszego wolontariusza)

Grupa nastolatków, uczniów Liceum Ogólnokształcącego w Trzebnicy pragnie zwrócić uwagę społeczeństwa na problem zaburzeń odżywiania (ang. ed eating disorders). W tym celu stworzyli projekt „Obłęd.ed” w ramach olimpiady „Zwolnieni z teorii”.

Poprzez warsztaty, prowadzone w różnych szkołach, uczą młodzież o skutkach i konsekwencjach, jakie niosą za sobą zaburzenia odżywiania oraz jak pomóc osobom dotkniętym tym problemem.
Prężnie działają pod okiem specjalistek psycholożki i psycho-dietetyczki, które na bieżąco sprawdzają treści przekazywane czy to w mediach społecznościowych czy podczas warsztatów.


Ich działalność można określić trzema słowami świadomość, edukacja i pomoc.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)