Insta


poniedziałek, 25 marca 2024

"Poezja miłosna"

Nie widziałam cię już od miesiąca. I nic. Jestem może bledsza, trochę śpiąca, trochę bardziej milcząca, lecz widać można żyć bez powietrza!

“Miłość” - Maria Pawlikowska-Janorzewska
Tytuł: Poezja miłosna

Autor: Praca zbiorowa

Data wydania: 06.02.2024

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Liczba stron: 200

Moja ocena: 6/10

Autor recenzji: Wiktoria Sroka
Miłość może być namiętna, ślepa, bezgraniczna, niespełniona, wielka, pierwsza – jej definicji jest niemal tyle, ilu jest poetów. Przez tysiąclecia inspirowała wizjonerskich i znakomitych twórców. Prezentowany zbiór zawiera wybór najpiękniejszych wierszy miłosnych autorstwa między innymi Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej czy Williama Butlera Yeatsa. Zachwyci, pocieszy i zainspiruje każdego, kto kiedykolwiek zasmakował miłości.


Tomik poezji "Poezja miłosna" to wspaniała kolekcja wierszy, która prowadzi czytelnika przez pejzaże emocji, snując delikatne nici refleksji i fantazji, oscylując przy temacie, jakim jest miłość. Autorzy, wykorzystują bogactwo języka poetyckiego, układając wiersze o głębokim znaczeniu, które poruszają zarówno intelekt, jak i serce.


Od pierwszych wersów, tomik wciąga czytelnika w świat pełen tajemnic i zawiłości ludzkich odczuć względem drugiej osoby. Autorzy bawią się słowami, konstruując zdania pełne metafor i symboli, które otwierają drzwi do intrygujących światów wewnętrznych. Wiersze są jak maleńkie obrazy, które ożywają w umyśle czytelnika, malując krajobrazy emocji i doświadczeń. Jednym z najbardziej pociągających elementów tomiku jest jego różnorodność tematyczna. Autor porusza szeroki zakres tematów, od miłości i nadziei, poprzez tęsknotę i samotność. Ta bogata paleta tematów sprawia, że każdy czytelnik znajdzie coś dla siebie, coś, co rezonuje z jego własnymi doświadczeniami i uczuciami. Forma wierszy również zasługuje na uwagę. Autorzy potrafi zręcznie manewrować pomiędzy krótkimi, zwięzłymi wierszami a dłuższymi, bardziej rozbudowanymi formami. Ta różnorodność sprawia, że czytelnik nie nudzi się, a każdy wiersz stanowi nowe wyzwanie do interpretacji i zrozumienia. Nie można również pominąć subtelnej harmonii, jaka panuje między poszczególnymi wierszami. Choć każdy z nich stanowi osobną całość, to jednak tworzą one spójną narrację, która prowadzi czytelnika przez pełną napięcia podróż przez emocje i refleksje. Jednakże, mimo tych licznych zalet, tomik nie jest pozbawiony pewnych niedoskonałości. Czasami niektórzy autorzy gubią się w nadmiarze słów, co sprawia, że niektóre wiersze stają się niejasne lub trudne do zrozumienia.
“Poezja miłosna" to tomik poezji, który z pewnością przypadnie do gustu zarówno miłośnikom poezji, jak i tym, którzy dopiero wkraczają w świat literatury pięknej. To lektura, która zachwyca swoją głębią i mistycznym urokiem, pozostawiając czytelnika z chęcią sięgnięcia po nią ponownie.


Wydawnictwu Zysk i S-ka dziękuję za egzemplarz do recenzji, a was czytelników zapraszam po więcej książkowych doznań na naszego Instagrama tzczytelnika.
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)