wtorek, 3 marca 2020

Najlepsze miasto świata

Najlepsze miasto świata - Piątek Grzegorz
numer recenzji: 344
tytuł: Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie
autor: Grzegorz Piątek
liczba stron: 544
data polskiego wydania: 26 lutego 2020
wydawnictwo: Wydawnictwo WAB
w moim odczuciu: 7/10
autor recenzji: world-of-idea


Nie będę ukrywać, że kiedy dotarła do mnie książka „Najlepsze miasto świata”, która liczy ponad 500 stron, lekko się przestraszyłam. Pozycje historyczne często mają bowiem niezbyt chlubną opinię nudnych „cegieł” i kojarzą się z ciągnącymi się w nieskończoność lekcjami, datami i postaciami historycznymi, które koniecznie trzeba zapamiętać. Wszystko po to, aby utrudnić życie uczniom.

Jeśli chodzi o tytułowe „Najlepsze miasto świata” czyli Warszawę i opowieść o jej odbudowie po wojnie, to Grzegorz Piątek w swojej pozycji zrywa ze stereotypem monotonnie przekazywanej historii. Umiejętnie wplata w prowadzoną przez siebie narrację fragmenty artykułów ukazujących się w prasie w latach 40 XX wieku, przytacza raporty, statystyki oraz opracowania innych historyków czy pisarzy, których nazwiska znane są z lekcji języka polskiego, a którzy byli żywotnie zainteresowani tematyką społeczną tamtego okresu (np. Zofia Nałkowska). Dynamizmu przedstawianej historii dodają ryciny, zdjęcia oraz mapy i projekty przedstawiające proces odbudowywania Warszawy. Pokazuje to doskonale, że autor wykonał solidną pracę i dobrze zapoznał się z materiałami źródłowymi odnoszącymi się do poruszanej przez niego tematyki. Dodać jeszcze trzeba, że wiele z cytowanych fragmentów jest na tyle uniwersalnych, że znajdują doskonałe przełożenie także i na obecną rzeczywistość, jak choćby fragment: 
Nawet najpotężniejsza akcja władz miejskich nie osiągnie wyników proporcjonalnych do włożonej pracy i zapału, jeżeli nie trafi w realizacji swoich zamierzeń na zwartą, zsynchronizowaną współpracę wszystkich władz i instytucji rządowych. 
Kolejny plus książki to jej podział na kilkanaście przemyślanych strukturalnie rozdziałów, z których każdy liczy maksymalnie 20-30 stron. Dzięki temu poszczególne fragmenty stają się przystępniejsze w odbiorze i nie ma konieczności przerywania czytania w połowie i odrywania się od historii. Co do minusów, to osobiście za nieco uciążliwe uważam to, że Grzegorz Piątek zdecydował się na umieszczenie przypisów na końcu każdego rozdziału zamiast na tej samej stronie, pod tekstem głównym. Powodowało to niejednokrotnie konieczność przerywania czytania i przeskakiwania kilkanaście stron dalej celem sprawdzenia tytułu, czy autora cytowanej publikacji. Rozumiem jednak zamysł autora, który prawdopodobnie obawiał się, że odnośniki do tekstów źródłowych zajmą na stronie więcej miejsca niż tekst właściwy.

Podsumowując, chociaż zdaję sobie sprawę, że literatura historyczna może wydawać się zarezerwowana dla grupy pasjonatów, to istnieją pewne fakty, które każdy powinien znać i książka „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie” jest w tym zakresie doskonałą lekcją historii, której nie poznamy w szkole. Warto zapoznać się chociażby z niektórymi jej fragmentami. Gwarantuje, że z każdą kolejną stroną zainteresowanie wzrośnie na tyle, że nawet nie spostrzeżecie, kiedy przeczytacie całą książkę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)