piątek, 27 marca 2020

Przegląd najciekawszych projektów społecznych #1
Jako zapalony społecznik, nie mogłam przejść obojętnie obok nowych inicjatyw młodzieżowych. Musiałam się nimi podzielić i przynajmniej w ten sposób wspomóc ich promocję. Dlatego raz w tygodniu - 
w piątek o godzinie 17:00,
będziecie mieli szansę się zapoznać z wieloma ciekawymi projektami. Mam nadzieję, że zainspirują one Was, tak samo jak zainspirowały mnie!
Wiktoria Trebuniak

#1 „Idź pobiegaj” 

Projekt społeczny realizowany w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii przez dwie licealistki z Trójmiasta. Dotyczy szeroko pojętego tematu zaburzeń psychicznych, a zwłaszcza ich stygmatyzacji (stąd przewrotna nazwa projektu – mówią właśnie o tym, żeby w stosunku do osób zmagających się z zaburzeniami nie stosować takich sformułowań). Poza tematem stygmatyzacji, piszą o higienie pracy, o tym jak traktować osoby zmagające się z depresją w bliskim otoczeniu albo o tym, jak samemu przekonać się do wizyty u specjalisty, gdy to z naszą psychiką dzieje się coś nie tak. 

Kampania społeczna dociera do tysięcy ludzi w całej Polsce – starają się o jak najszersze zasięgi, bo uważają, że ich przekaz powinien wybrzmiewać jak najgłośniej – przełamują tematy tabu dotyczące zaburzeń psychicznych. Forma ich postów to zazwyczaj krótkie teksty okraszone popularnymi memami i grafikami przerobionymi na potrzeby ich działań, ponieważ uważają, że ta forma najlepiej sprawdza się w docieraniu do ich grupy docelowej – ludzi w wieku 15-25 lat.#2 „Misja na czterech łapach” 

W ramach "Misji na czterech łapach" Dominika Nathali i Patrycja Malicka przeprowadzają w  kieleckich szkołach zajęcia z młodzieżą i dziećmi, w ramach których omawiają problem bezdomności zwierząt  w Polsce oraz dyskutują na temat praw zwierząt. Mówią między innymi o: testach na zwierzętach, cyrku ze zwierzętami, przemyśle futrzarskim, przyczynach i sposobach zmniejszania bezdomności zwierząt, odpowiedzialnej adopcji. W ciągu dwóch edycji projektu dziewczyny przeszkoliły ponad 1200 uczniów!

Ich projekt patronatem objęło Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach oraz Fundacja Kastor. Jak mówią, Misja to absolutnie niesamowite doświadczenie. Dzięki niej mogą mówić w imieniu tych bezbronnych istot bez głosu, naszych przyjaciół. Oprócz pouczających lekcji, zorganizowały  zbiórkę dla Schroniska w Dyminach. Z pomocą  partnerów zawiozły dla zwierzaków dwa samochody wypełnione po brzegi karmą, lekami czy zabawkami.

Projekt zaczęły realizować, bo jak mówią, przepełniła je frustracja, że nic się w tym temacie nie zmienia, że dalej psy są na łańcuchach, że kobiety jeszcze noszą futra (na szczęście coraz rzadziej), że ludzie myślą: bez mięsa nie da się żyć, że wyrzucają zwierzęta i, że w Polsce mamy 100 milionów bezdomnych zwierzaków na ulicach i w schroniskach. Podkreślają, świadomość społeczna jest zaskakująco niska, a one w projekcie chcą to zmienić, za wszelką cenę. Zarówno Dominika jak i Patrycja są wegetariankami, bo krowa, świnia, kura i inne biedactwa też zasługują na miłość. Przecież czują tak jak pies czy kot!

Misja na czterech łapach została nagrodzona Orderem Psiego Szczęścia 2019 w kategorii Edukacja organizowanym przez Magazyn Cztery Łapy oraz Srebrnym Wilkiem za najlepszy projekt w województwie świętokrzyskim. Jak mówi Dominika:  "Dla nas największa satysfakcja to sama możliwość działania i uświadamiania, nagrody to tylko miły dodatek. Misja na czterech łapach to nasza misja zmieniania świata zwierząt na lepszy."
#3 „Odpakujmy Świat” 

Projekt  „Odpakujmy Świat” to realizowany w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” projekt społeczny mający na celu zmniejszenie zużycia plastiku wśród mieszkańców Katowic, a tak naprawdę całej Polski. Jesteśmy grupą ambitnych, sympatycznych i młodych ludzi, wszyscy uczymy się w III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach w klasie Pre-IB, dzięki czemu będziemy mogli przystąpić do matury międzynarodowej. Nawiązaliśmy już współpracę między innymi z Uniwersytetem Śląskim czy targami Zero Waste. Działamy pod honorowym patronatem prezydenta miasta Katowice, marszałka województwa śląskiego i Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego. Można o nas przeczytać na stronie Uniwersytetu, na platformie Katowice Dziś, niedługo mamy również audycję w Radiu Katowice. Uczestniczyliśmy w konferencji LCOY Poland 2019 i zeszłorocznej edycji warszawskich targów Zero Waste. Przeprowadziliśmy akcję "świąteczny prezent dla środowiska", która polegała na rozdawaniu wielorazowych toreb na zakupy w centrum Katowic. Aktywnie działamy w mediach społecznościowych, wywieszamy plakaty oraz prowadzimy warsztaty w szkołach podstawowych. Chcemy zrobić wszystko, żeby uświadomić ludzi, jak łatwe, tanie i szybkie jest zredukowanie zużycia plastiku.#4 „Folknij się” 

W głowach pewnej grupy młodzieży z różnych poznańskich liceów pojawiła się chęć podzielenia się swoją nietypową pasją do folkloru i polskich tradycji ze swoimi rówieśnikami. W tym celu założyli oni niedochodowy projekt społeczny w ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii”. Zespół składa się z dwóch grup. Pierwsza zajmuje się kwestiami organizacyjnymi wokół projektu, a druga to ludzie, którzy należą do zespołu folklorystycznego „Wielkopolanie” i na co dzień tańczą polskie tańce narodowe.  W związku z tym, że podstawowym zamysłem projektu jest promowanie folkloru wśród młodzieży, grupa „Folknij się” organizuje koncerty w różnych poznańskich liceach. Do tej pory zorganizowali oni koncerty w sześciu różnych liceach i dotarli do ponad ośmiuset beneficjentów. 

Podczas każdego koncertu przedstawiają krótko historie tańców narodowych i ciekawostki z nimi związane. Następnie na scenę wchodzą tancerze, którzy pokazują piękne, tradycyjne stroje, a następnie tańczą w rytm muzyki pokazując uczestnikom kujawiaka, oberka i krakowiaka, czyli trzy z pięciu polskich tańców narodowych. Pod koniec wystąpień prowadząca zaprasza na scenę chętnych z publiczności, którzy startują w quizie na temat tego, czego dowiedzieli się podczas prezentacji. Dla osób, które zajmą wysokie miejsca przewidziane są nagrody w postaci gadżetów związanych z projektem.

Jak twierdzą organizatorzy „Folknij się”, największą radość sprawia im fakt, że ich projekt faktycznie podoba się beneficjentom. Często zdarza się, że po koncercie ktoś do nich podejdzie chwaląc ich pomysł na zorganizowanie tego projektu, uczestnicy również mówią, że przed naszym pokazem nie zdawali sobie sprawy z tego, że folklor może być tak interesujący. Swoje sukcesy grupa zawdzięcza świetnej organizacji koncertów oraz bardzo ciekawym i przystępnym sposobem przekazywania informacji.


#5 „DON'T QUIT” 

Projekt ,,DON'T QUIT" dotyczy pasji. Jest on realizowany w ramach olimpiady ,,Zwolnieni z Teorii". Realizacją tego projektu zajęli się uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy. Ich grupa składa się z 5 członków (Jagoda Piłat, Wioletta Borek, Emily Zygmunt, Marcelina Kubisztal, Jakub Korzeniowski). Pragną oni pokazać, że pasję może być wszystko, ważne żeby dawało nam satysfakcję i radość. W tym celu odwiedzali oni szkoły podstawowe prowadząc spotkania z dziećmi, na których uświadamiali im czym tak  naprawdę jest pasja. Do tego prowadzą stronę na Facebook-u i profil na Instagram-ie. Zamieszczają tam treści pomagające w znalezieniu pasji i jej rozwijaniu. Bo pasją może być WSZYSTKO! Facebook: DON'T QUIT | Instagram: dontquit_2lo_debicaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)