środa, 25 marca 2020

#Zapowiedź... czegoś innego! Oraz projekt społeczny...

piątki godzina 17:00
Coś. Coś, czego sama się nie spodziewałam, a jednak będzie. Zobaczycie w piątki i będzie to tego warte.
A tutaj macie krótki przedsmak, który pozwoli Wam na poznanie pewnej inicjatywy...
Wiktoria Trebuniak

#0 „ecoData 

ecoData to projekt założony w październiku w ramach platformy "Zwolnieni z teorii". Jesteśmy czwórką przyjaciół z maturalnej klasy technikum informatycznego z małego miasta Lubliniec położonego blisko Częstochowy. Zainspirowaliśmy się historią Emilii Kaczmarek, ambasadorki "Zwolnionych z teorii", którą opowiedziała na spotkaniu w naszej szkolę. Zdaliśmy sobie sprawy - ile mocy leży w naszych rękach i ile możemy zrobić dla okolicy a może nawet całej Polski jeśli tylko podejmiemy działanie. Usiedliśmy i zaczęliśmy szukać problemów, które chcielibyśmy rozwiązać. Nie musieliśmy długo myśleć, ponieważ zbliżał się sezon grzewczy a z nim niestety uciążliwy i bardzo szkodliwy smog. Sami mocno odczuwamy ten problem i zdajemy sobie sprawy, że nie dotyka tylko nas ale praktycznie każdego w Polsce. 

Doszliśmy do wniosku, że żeby walczyć z problemem musimy skupić się na kilku kluczowych kwestiach. Po pierwsze zauważyliśmy, że pomimo już rozbudowanej infrastruktury czujników smogu wciąż na mapie istnieje wiele miejsc, w których pomimo tego, że ludzie spotykają się z problemem brakuje urządzenia, które mogłoby to zmierzyć. Poza tym w części miejscowości, czujniki, owszem są obecne ale dostęp do danych, które zbierają jest utrudniony lub mało osób zdaje sobie z ich istnienia sprawę. Doszliśmy również, do wniosku, że nawet jeśli w jakichś miejscach jest już dużo czujników, wciąż możemy pracować nad świadomością ekologiczną mieszkańców i przygotować potrzebne materiały. Zabraliśmy się więc do pracy.Najpierw stworzyliśmy profile w social mediach, żeby w trakcie działań nad resztą móc już komunikować naszą misję i edukować. Zaczęliśmy tam udostępniać materiały edukacyjne dotyczące ekologii - infografiki wykonane przez nas w temacie smogu,segregacji śmieci albo problemu wyczerpującej się na świecie wody. W grudniu działała już nasza strona ecodata.pl, która jest podstawą naszych działań. Najpierw umieściliśmy na niej informacje i film o projekcie a obecnie działa tam w pełni przygotowana przez nas mapa smogu w Polsce. Można na niej sprawdzić poziom smogu w okolicy wraz z pogodą. Podczas rozmów z beneficjentami doszliśmy do wniosku, że musimy robić znacznie więcej niż ograniczać się tylko do zanieczyszczeń powietrza. Okazało się, że wiele osób ma problem ze znalezieniem punktu odbioru elektrośmieci albo odpadów medycznych. Niektórzy nie chcą marnować odzieży i woleliby ją oddać ale nie wiedzą gdzie. Dlatego aktualnie zbieramy dane o tym gdzie takie miejsca się znajdują i do końca marca również i je udostępnimy na stronie.

W tym momencie skupiamy się na kilku kluczowych elementach naszego projektu. Zbudowaliśmy już 3 czujniki smogu, które mierzyć będą jakość powietrza w miejscach blisko Lublińca, w których wcześniej nie było to możliwe. Dane z nich będą oczywiście na żywo aktualizowane na naszej stronie. Oprócz tego ciężko pracujemy nad aplikacją Earthy, która rozszerzy naszą działalność daleko poza smog. Znajdzie się w niej obecna już na stronie mapa smogu ale też mapa ekologicznych sklepów i punktów odbioru elektrośmieci itp. Pojawią się też tam artykuły pomagające zmienić styl życia na bardziej ekologiczny. Aplikacja będzie posiadała funkcje społecznościowe - po zaproszeniu znajomych, będzie można konkurować z nimi i z innymi użytkownikami na punkty otrzymywane za eko aktywności. Oprócz tego skaner kodów kreskowych, który powie do jakiego kosza należy wrzucić zużyte opakowanie i wiele więcej. To, że nasza strona już działa nie znaczy, że przestaliśmy nad nią pracować. Aktualnie już planujemy jej rozwój i możliwość dodawania czujników do ulubionych, pojawienie się kolejnych czujników na mapie w tym naszych, więcej form przedstawiania danych takie jak wykresy itp.

Mocno uderzyła w nas panująca dookoła pandemia, na 28 marca mieliśmy zaplanowane duże wydarzenie związane z premierą naszej aplikacji Earthy. Zaproszeni byli goście, którzy mieli przeprowadzić wykłady o ekologii, media, które miały opisać wydarzenie a także uzgodnione były fundusze i kwestie promocji. Z uwagi na zaistniałą sytuację wydarzenie zostało przesunięte na przyszłość ale postanowiliśmy się nie poddawać i udowodnić sobie, że damy radę mimo trudności. Zaczęliśmy się zastanawiać jak moglibyśmy pomóc naszym użytkownikom. Uznaliśmy, że skoro nasi beneficjenci lubią korzystać z naszej mapy to pokażemy na niej też wszystkie szpitale zakaźne z nr telefonu, żeby mogli się w razie czego skontaktować. Oprócz tego umieściliśmy na stronie aktualizowane na żywo statystyki dotyczące pandemii na całym świecie a  także informację jakie są objawy i co zrobić jeśli je wykryjemy. Od początku chcieliśmy udostępniać ważne dla zdrowia naszych beneficjentów dane dlatego to działanie świetnie wpisało się w naszą misję.W trakcie jak poświęcaliśmy cały wolny czas na nasz projekt, niektóre pomysły umierały a inne się rodziły. Bardzo dużo dały nam rozmowy z naszymi beneficjentami i słuchanie czego potrzebują oraz spotkania z osobami, które mają już jakieś doświadczenia, którymi mogliby się podzielić. Najpierw udało nam się zainteresować pomysłem pana Adam Bodnara - Rzecznika Praw Obywatelskich, który gościł w Lublińcu, zaprosił nas do Warszawy na konferencję gdzie omawiano problemy młodzieży w Polsce. Tam poznaliśmy się z byłym Ministrem Cyfryzacji panem Michałem Boni, który również mocno nas wsparł zapraszając na swoje seminaria do Fundacji Batorego, gdzie mieliśmy szansę skonfrontować nasz pomysł z osobami znającymi się na ekologii na przykład prezesem WWF panem Mirosławem Proppe. Oprócz tego projektem interesowało się Radio Jura, RMF MAXXX i lokalne media jak ESKA INFO Śląsk, Katowice Dziś, Dziennik Zachodni. Zyskaliśmy również Honorowy Patronat Burmistrza Miasta Lublińca oraz partnerstwo Banku BNP Paribas i firmy Emitel oraz Kaspersky.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)