środa, 11 marca 2020

"Nocturna" Maya Motayne

Nr. recenzji: 349
Tytuł: „Nocturna"
Autor: Maya Motayne
Tłumacz: Joanna Krystyna Radosz
Liczba stron: 464
Data polskiego wydania: 12 luty 2020
Wydawnictwo: Jaguar
W moim odczuciu: 7,5/10
Autor recenzji: Daria Pogodzińska


Książę Alfie wrócić z podróży do domu. Musi zaakceptować nową sytuację i fakt, że to on jest teraz następcą tronu. Jego brat zniknął w tajemniczych okolicznościach, ale Alfie nie porzuca nadziei na znalezienie brata. W tym celu interesuje się zakazaną magią i szuka tam odpowiedzi na nurtujące go pytania. Finn to nastoletnia złodziejka. Z łatwością porusza się po biednych i bogatych dzielnicach królestwa. Lody tych dwojga splatają się w momencie gdy książę pragnie zdobyć księgi z zakazaną magią. Chcąc uratować Deza zostaje na świat wypuszczona czarna magia. Razem podejmą trudną walkę z mrokiem.

Oprawa wizualna przyciąga wzrok, czyż nie? Na okładce można zauważyć różne ornamenty i jakby małe kamyczki, które tworzą fascynującą mozaikę. Niektóre elementy pod różnym kątem mienią się. Książka posiada skrzydełka, co osobiście bardzo lubię. Myślę, że nie jedna okładkowa sroka będzie zadowolona. Główna bohaterka to dziewczyna, która umie walczyć o swoje. Żyje w świecie, w którym rodzina królewska pławi się w luksusach, a najniższa warstwa społeczeństwa nie ma na chleb. Finn radzi sobie w taki sposób, że okrada innych, co wiadomo, nie jest legalne, ani pochwalane przez społeczeństwo. Łapczywość, oszukiwanie to jej złe cechy, ale posiada również wiele dobrych. Konsekwentni dąży do celu, jak coś sobie postanowi , to to zrobi. Posiada wrażliwość, jest w stanie darować ukradzioną rzecz komuś innemu. Sama oferuje pomoc Alfiemu, który tej pomocy nie oczekuje. Alfie również jest postacią, która ma złe i dobre cechy. Autorka wykreowała postacie pełnowymiarowe, które mają lepsze, gorsze chwile, dobre i złe cechy. Pozytywnie zaskoczył mnie wątek romantyczny. Myślałam, że pójdzie to w stronę przeciętnego, schematycznego romansu, a tu zaskoczenie. Tak samo zakończenie, które dla mnie osobiście jest satysfakcjonujące i bardzo dobre.


Książka jest przepełniona magią, posiada wiele opisów, które pomagają czytelnikowi oswoić się ze światem. Miałam jednak problem, aby dobrze zrozumieć zasady panującej magii. Wątek magiczny należy do tych, które bardzo lubię, jednak w tej powieści, czułam się trochę pogubiona. Mamy do czynienia z, magią gabinetową, z tego co zrozumiałam, uczą się jej zamożni, oraz propio, magia, która wypływa z wnętrza. Niby coś rozumiałam, niby coś wiedziałam, ale nie czuję tego. Sądzę, że autorka mogła to uprościć.


Podsumowując, "Nocturna" to książka z piękną okładką i bardzo dobrym wnętrzem. Osobiście nie będzie to moja ulubiona powieść,bo brakowało mi tego czegoś, jednak jest to zdecydowanie historia warta uwagi i poznania. Opowieść przepełniona magią, przy której trudno o nudę. Ciekawą kwestią jest pokazanie, że magię można widzieć i przybiera ona różne kolory. Alfie przez przypadek wypuszcza na świat czarną magię i będzie musiał ją poskromić. Widzę tutaj wyraźny motyw walki dobra ze złem, I oczywiście bohaterowie, którzy bardzo dobrze oddają charakter książki, którzy są mocniejszym ogniwem i postaciami prawdziwymi, które łatwo polubić. Książka będzie wyglądać dobrze na niejednej pólce i nie jednemu czytelnikowi może się spodobać. 7,5/10

Autor recenzji: Daria Pogodzińska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)