niedziela, 10 maja 2020

„Galeria" - Beata Woźniak, Daniel Koziarski

Czym dla dzisiejszego człowieka jest galeria? Gdybyście zapytali starszego pokolenia, zapewne wspomnieliby o jakiejś galerii sztuki, w której można podziwiać różnego rodzaju dzieła od barwnych obrazów po fantazyjne rzeźby. Dla młodych ludzi galeria jest raczej miejscem spotkań i zakupów - mowa oczywiście o galeriach handlowych. Czy w takiej galerii doszukamy się jakiejś sztuki?


Nr. recenzji: 361
Tytuł: „Galeria"
Autor: Beata Woźniak, Daniel Koziarski
Liczba stron: 356
Data polskiego wydania: 15 kwietnia 2020
Wydawnictwo: Novae Res
W moim odczuciu: 9/10


Beata Woźniak i Daniel Koziarski stworzyli idealny zbiór opowiadań przeróżnych historii wprost z życia wziętych, okraszonych rzeczywistymi problemami z którymi zmaga się wiele osób. W książce „Galeria" poznajemy dokładnie dwadzieścia jeden, zupełnie różnych od siebie historii. Każda z nich posiada jednak wspólny mianownik - jest to tytułowa galeria. Nie wiemy w którym dokładnie mieście w Polsce rozgrywa się akcja, ale przecież ta informacja nie jest nam niezbędna. Najważniejsze są spotkania do których w niej dochodzi. Spotkania, które wpływają na życie każdego z bohaterów. Damsko-męskie historie, obok których nie sposób przejść obojętnie. Krótkie wycinki z życia każdej z postaci i problemy, z jakimi muszą się na co dzień zmierzać. Każda historia jest inna i każda z nich niesie za sobą jakieś przesłanie. 

Każda z historii przedstawia inny problem z którym borykają się ludzie. Zdrady, rozwody, pierwsze zauroczenia, przyjaźnie i miłości są tu na porządku dziennym. Każdy bohater ma inny bagaż doświadczeń i inne zmartwienia. Jedni radzą sobie lepiej w zaistniałej sytuacji, inni - gorzej. Wszystko to stanowi jednak tylko wycinek ich życia. Nie znamy dokładnej przeszłości każdego bohatera, nie wiemy, jakimi wartościami kierował się zanim doszło do jego spotkania. A wszytko to ma miejsce w gwarnej galerii, gdzie panuje konsumpcjonizm. Miejscu, gdzie dziennie pojawia się tłum zabieganych i zamyślonych ludzi. Część z nich nawet nie ma czasu przystanąć, przysiąść nad kubkiem gorącej kawy w pobliskiej kawiarni. Wszyscy w zamyśleniu dokądś podążają, czegoś szukają. W tym wszystkim ta mała garstka ludzi, którzy przyszli z zamiarem porozmawiania z drugim człowiekiem. Grupa, która znalazła czas w tym szalonym pędzie. 

Książka ma bardzo ciekawą budowę. Z racji tego, że jest podzielona na kilkanaście różnych historii, można czytać ją partiami. Raczej nie polecam czytania jednym tchem - nadmiar bohaterów i zupełnie różnych problemów może sprawić, że nie zrozumiemy sedna każdej opisywanej historii. W końcu każda przedstawiona historia ma nas na pewne sprawy uczulić i może także - czegoś nauczyć. Na plus oceniam także dużą wiarygodność każdego opowiadania. Przekaz każdej z historii jest bardzo szczery. Wydawać by się mogło, że wszystkie opisane wydarzenia dzieją się właśnie teraz, gdzieś obok nas - są takie realne. Również bohaterowie, którzy nieraz poddają pod moralny osąd swoje myśli i uczynki. Każda z postaci sama decyduje o swoim losie, jest przysłowiowym kowalem swojego losu

Wszystkie opowiadania zawierają w sobie prawdziwe historie, które każdego dnia dotykają ludzi na całym świecie. Nasz świat składa się milionów zupełnie różnych sobie ludzi, między którymi budują się przeróżne relacje. Nie zawsze to miłość zwycięża. Czasem trzeba pozwolić komuś odejść, lub wybaczyć wyrządzone zło. Momentami musimy poprosić kogoś innego o pomoc, by znów innym razem być oparciem dla drugiego człowieka. Nie należy także osądzać nikogo z góry. Czasem druga osoba ma jeszcze większy bagaż doświadczeń niż nasz własny. Ludzie muszą nauczyć się prawdziwej i niewymuszonej miłości do bliźniego, tylko tak jesteśmy w stanie godnie przeżyć swoje życie. 

Podsumowując mogę polecić książkę każdemu z was. Jest to także dobra pozycja dla każdego, kto na co dzień zmaga się z różnymi problemami. Nasze wybory nie zawsze są łatwe. Często dopiero po czasie okazuje się, czy podjęta decyzja była słuszna, czy też nie. Powyższa książka na pewno skłoni was do refleksji i wielu przemyśleń na ten temat. Tak jak w galerii sztuki podziwiać możemy dzieła artystów, tak w naszej galerii spotkamy "barwny, fascynujący kalejdoskop ludzkich losów". 
PS. Wierzę, że wasze decyzje będą zawsze dobrze przemyślane i słuszne. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)