wtorek, 19 maja 2020

„Wspaniała mądrość mrówek" - Philip Bunting

Mrówki - prawie najmniejsze stworzenia na świecie (tak, okazuje się, że istnieją jeszcze mniejsze zwierzęta - niewiarygodne). Na co dzień nawet nie zauważamy ich obecności, bo przecież kto by się przejmował jakimiś małymi mrówkami? Okazuje się jednak, że te małe stworzenia są całkiem mądre jak na swój rozmiar. Książka dla dzieci pod tytułem „Wspaniała mądrość mrówek" na pewno was zaciekawi, a jeszcze bardziej zaintryguje wasze pociechy!


Nr. recenzji: 365
Tytuł: „Wspaniała mądrość mrówek"
Autor: Philip Bunting
Tłumaczenie: Jacek Spólny
Liczba stron: 36
Data polskiego wydania: 19 maja 2020
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zysk i S-ka
W moim odczuciu: 10/10


W tej wypełnionej kolorami książeczce poznajemy małe mrówki, które żyją praktycznie wszędzie. Autor przedstawia nam również liczbowo ilość wszystkich mrówek na świecie. A swoją drogą, wiecie jaka to liczba? Myślę, że mogę zdradzić wam ten fakt. Na świecie istnieje około 10 bilardów mrówek! To jest dokładnie 10.000.000.000.000.000 tych małych stworzeń! Liczba jest naprawdę zadziwiająca. Następnie w książeczce poznajemy co lubią i czego nie lubią nasze małe bohaterki, a także czym się odżywiają. Dowiadujemy się również, że mrówki żyją w grupach oraz jak powstają całe, nowe kolonie. Autor przedstawił także różne stanowiska, które mrówki przyjmują - okazuje się, że jest więcej mrówczych ról niż dobrze znana rola mrówki-królowej i mrówki-robotnicy. Wiecie, że mrówki mają też swoje super-moce? Jeśli nie, to książka na pewno was zaskoczy.

Książka o mrówkach jest naprawdę urocza. Każda storna wypełniona jest przepięknymi, kolorowymi obrazkami, na które po prostu nie da się nie zwrócić uwagi. Tekstu jako tako nie jest dużo - w końcu to książka dla dzieci, więc ma przeważać obraz. Autor przedstawia te stworzenia w bardzo ciepły i przyjemny sposób. Mam więc wrażenie, że każde dziecko, które nie lubi bądź boi się mrówek, po lekturze zmieni co do nich zdanie. Bardzo ciekawe jest również przedstawienie naszych tytułowych, mądrych mrówek. Autor zdradził nam czym zajmują się nasi mali przyjaciele w ciągu dnia. Dowiadujemy się również jak bardzo mrówki pomagają ludziom i w ogóle całej naszej planecie poprzez na przykład użyźnianie gleby. Zaskakujące ile korzyści płynie z pracy tak małych stworzeń. Zapewne większość z was nawet nie zdawała sobie z tego sprawy. Na pozór wydawać by się mogło, że mrówki nie stanowią przecież żadnego większego znaczenia. 

Zakończenie książki jest równie ciekawe co urzekające. Autor przedstawia kilka ważnych aspektów w życiu każdego stworzenia, zarówno małej mrówki jak i człowieka. Za pomocą kolorowych obrazków przedstawiających różne sceny z życia mrówek przypomina nam o wartościach, jakie powinny być nadrzędne także i w naszym życiu. Bo przecież rodzina jest tak samo ważna zarówno w świecie zwierząt jak i w świecie ludzi. Także pomoc drugiemu człowiekowi, tak jak pomoc drugiej mrówce w świecie mrówek, jest ważna i potrzebna.

Książka jest skierowana do dzieci - to oczywiste, ale myślę, że każdy rodzic na pewno będzie zaskoczony ciekawostkami, które kryją się na jej kartach. Na kilkunastu stronach kolorowej książeczki jest zamknięty cały mrówczy świat, który naprawdę warto odwiedzić. Podsumowując mogę tylko dodać, że książka naprawdę uczy i bawi. Jestem więc pewna, że skradnie serca zarówno tych mniejszych jak i tych trochę większych czytelników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)