poniedziałek, 20 grudnia 2021

"Świąteczne tajemnice tom II" - wybór i opracowanie Otto Penzler


Boże Narodzenie to magiczny czas, na który wszyscy czekamy z niecierpliwością. Te grudniowe dni kojarzą mi się z zapachem choinki, korzennych przypraw, pysznych wypieków i chwilą odpoczynku przy dobrej lekturze. A wybór świątecznych książek jest w tym roku ogromny i różnorodny. Wśród takiego bogactwa publikacji moją uwagę zwróciły “Świąteczne tajemnice”.


Tytuł: “Świąteczne tajemnice tom 2”

Wybór i opracowanie: Otto Penzler

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Data premiery: 03.12. 2021

Autor recenzji: Magdalena Kwapich

Liczba stron: 744

Ocena: 8/10Antologia “Świąteczne tajemnice” to zbiór najlepszych świątecznych opowiadań kryminalnych. Wśród tych tekstów znajdują się zarówno utwory klasyczne, utrzymane w dawnym, wiktoriańskim stylu, jak i te bardziej współczesne. Podobnie jest z autorami - ich zróżnicowanie jest duże (aż trzydziestu twórców angielskojęzycznych), a momentami nawet zaskakujące. Oprócz klasyków gatunku z przełomu XIX i XX wieku (Agatha Christie, O.Henry, Gilbert K. Chesterton, Edgar Wallace), mamy autorów trochę bardziej współczesnych (H.R.F. Keating, Mary Higgins Clark) czy tych z naszych czasów (Bradford Morrow, Doug Allyn). Zaskakującą niespodzianką było dla umieszczenie w antologii tekstów autorstwa Roberta Louisa Stevensona znanego raczej z powieści podróżniczo-przygodowych czy amerykańskiego pisarza science fiction Isaaka Asimova. Najstarsze z zamieszczonych tutaj opowiadań pochodzi z !885 roku (“Markheim” Stevensona), a najświeższe Bradforda Morrow z 2011.

Opowiadania, różne w treści i stylistyce, łączy jedno - zimowy, okołoświąteczny klimat. No cóż, okazuje się, że Boże Narodzenie wcale nie stanowi przeszkody dla wszelkiej maści przestępców, kryminalistów, zbrodniarzy, a nawet przeciętnych obywateli, którzy zaplanowali swoje niecne czyny właśnie na ten czas. Mamy więc morderstwa, oszustwa, kradzieże, włamania, szantaże, skrywane rodzinne tajemnice, kłótnie, nieszczęśliwe wypadki - krótko mówiąc, kryminalne sprawy wymagające dochodzenia, wyjaśnienia przez wytrawnych śledczych czy też detektywów. Mnie bardzo spodobało się klasyczne opowiadanie “Cena światła” utrzymane w średniowiecznym anturażu, trochę mroczne, ale przyciągające uwagę. Ciekawą, rozbudowaną fabułę miały także opowiadania “Chińskie jabłko” i “Świąteczne przyjęcie”. Z kolei opowiadanie “Wczesne Boże Narodzenie” wyróżniało się przemyślaną intrygą i zaskakującym zakończeniem. Interesującą kreację bohaterów prezentujących różne typy ludzkich zachowań miał tekst Marsha “Śmierć przy radiu”. Opowiadanie “Żywe drzewko zwróciło moją uwagę swoim metafizycznym, irracjonalnym klimatem, w utworze “Figury woskowe” dominował nastrój grozy, a “Opowieść siedemdziesiąta czwarta” Jonathana Santlofera była trochę makabryczna.

Zróżnicowanie tematyczne i stylistyczne prezentowanych w tym zbiorze opowiadań powoduje, że każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie, a dużym ułatwieniem w wyborze lektury będzie dla niego podział książki na pięć części, z których każda nosi tytuł adekwatny do treści zamieszczonych tam tekstów. Mamy więc opowiadania przerażające, zaskakujące, zagadkowe, klasyczne i wreszcie te współczesne. Dodatkowym plusem tej antologii jest też zamieszczenie przed każdym z opowiadań krótkiej notki biograficznej o jego autorze bądź też bohaterze utworu. Sądzę jednak, że nie wszystkie opowiadania były utrzymane na tym samym wysokim poziomie literackim, niektóre z nich nie były aż tak bardzo przerażające, zaskakujące czy zagadkowe, jakby sugerował tytuł rozdziału. Ogólnie rzecz biorąc, wybór tekstów dokonany przez Otto Penzlera był satysfakcjonujący i w pełni mnie zadowolił, a klimat zimowo-świąteczny, który dominował w większości utworów, dodał antologii swoistego uroku.

“Świąteczne tajemnice” to gratka dla miłośników utworów kryminalnych. Różnorodność opowiadań i autorów sprawi, że czytelnik nie będzie się nudził podczas ich lektury. Ekscytujący nastrój, niebanalne intrygi, emocjonująca fabuła, ciekawi bohaterowie, świąteczne tło zachęcają do sięgnięcia po ten nieco opasły tom i zaznajomienia się z jego treścią. Dodatkowym impulsem zachęcającym do zapoznania się z tą pozycją jest staranna oprawa książki, twarda, płócienna okładka z papierową obwolutą, na której widnieje nastrojowa i nieco tajemnicza ilustracja. To wszystko powoduje, że antologia świątecznych opowiadań kryminalnych będzie świetnym prezentem pod choinkę, nie tylko dla fanów tego gatunku, ale dla wszystkich miłośników dobrej literatury. Polecam serdecznie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)