czwartek, 30 grudnia 2021

Filozofia dla zabieganych. Mała książeczka o wielkich ideach - Jonny Thomson

Kiedy słyszymy słowo "filozofia" do głowy przychodzą męczące myśli, że to trudne, niezrozumiałe, nieprzyswajalne i lepiej od tego uciekać jak się da. Ale czy na pewno?Nr. recenzji: 527 Tytuł: „Filozofia dla zabieganych. Mała książeczka o wielkich ideach"
Autor: Johnny Thomson

Liczba stron: 512

Data polskiego wydania: 10 listopada 2021

Wydawnictwo: Insignis

W moim odczuciu: 10/10

Autorka recenzji: Małgorzata Górna
Studiuję taki kierunek, że zetknięcia z filozofią nie dało się ominąć. Nie było (i nadal nie jest) łatwo mi tego zrozumieć. Spędziłam godziny zastanawiając się jedynie nad sensem mojej obecności na zajęciach. W tej książce zobaczyłam szansę na zrozumienie chociaż części poznanych wcześniej teorii, idei czy myśli. Czy się udało? Tak! Czułam się, jakbym na nowo odkrywała wielkie tajemnice wszechświata, w dodatku je rozumiejąc. Cudowne uczucie odblokowania wiedzy! Ale, co najważniejsze - wcale nie trzeba kończyć studiów filozoficznych by wiedzieć o czym mowa. Dzięki prostym przykładom z naszego życia codziennego, opisanym prostym i przystępnym językiem książka jest dla każdego, kto jest chętny poznać i zrozumieć filozoficzny żargon i jego sens. Ważne jest także podejście autora do tematu. Od razu można odczuć, że chce nam przekazać wiedzę w jak najprostszej formie - chce zmienić postrzeganie filozofii jako niezrozumiałej dziedziny tylko dla wielkich myślicieli po wielu latach nauki na uniwersytecie. Krótkie rozdziały sprawiają, że łatwiej przyjmujemy informacje i nie męczymy się ich nadmiarem - książka po prostu przepływa nam przez palce (chociaż do najcieńszych nie należy ;) ) i wciąga. Nie pamiętam kiedy ostatnio tak dobrze bawiłam się przy czytaniu czegoś ze studenckiej dziedziny.Uczenie się nowych rzeczy jest fascynujące. Dowiadujemy się o jednej książce, później zabieramy się za zgłębianie tematów w niej zawartych, poszerzamy swoją perspektywę i być może zaczynamy przy tym lepiej rozumieć samego siebie. Być może odkrywamy nową pasję, albo znajdujemy dziedzinę w której chcemy rozwijać się zawodowo…Albo znajdujemy nowy sposób patrzenia na codzienne sprawy, gdy trafimy na fragment który całkowicie zmienia nasz światopogląd. Ale do tego trzeba dojrzeć, tego trzeba chcieć i tego trzeba szukać. 


Jesteśmy tym, co w swoim życiu powtarzamy. Doskonałość nie jest jednorazowym aktem, lecz nawykiem - Arystoteles


Uważam, że książki takie jak Filozofia dla zabieganych są potrzebne. Łamanie stereotypu na temat czegoś, co uważamy za "wyższe" i nieosiągalne - kultura powinna być dostępna dla każdego. I każdy, kto ma ochotę na coś innego powinien sięgnąć po tę pozycję. Naprawdę polecam!


Małgorzata Górna 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)