niedziela, 29 stycznia 2023

„Style charakteru" - Stephen M. Johnson

Każdy z nas jest inny a wyróżnia nas nie tylko wygląd, status majątkowy czy upodobania ale także styl charakteru, który nie do końca zależy od nas samych. Styl charakteru określa nas jako ludzi, nadaje nam pewnych cech ale i uwypukla słabości. Zrozumienie go pozwala nam zajrzeć w głąb siebie i poszukać pomocy, jeżeli jest ona potrzebna. 


 Tytuł: „Style charakteru"
Autor: Stephen M. Johnson
Tłumacz: Bogdan Mizia
Liczba stron: 416
Data polskiego wydania: 9 grudnia 2022
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
W moim odczuciu: 8/10

Co sprawia, że ludzie postępują tak, a nie inaczej? Dlaczego przejawiamy skłonności do destrukcyjnych zachowań? Jaka jest ludzka natura? To pytania, na które w swojej książce pragnie odpowiedzieć Stephen M. Johnson. Amerykański doktor filozofii i psychoterapeuta czerpie wiedzę z własnych obserwacji i doświadczeń co nadaje lekturze naukowego stylu. Johnson podzielił książkę na dwie części. W pierwszej z nich zapoznamy się z teorią kształtowania się charakteru, a więc z teorią charakterologiczno - rozwojową, problematyką przywiązania i więzi oraz zagadnieniem rozwoju self. Druga część jest natomiast poświęcona poszczególnym stylom charakteru. Co więcej, autor nie tylko wyjaśnia czym charakteryzuje się dany styl, ale zwraca także uwagę jaka jest jego etiologia (przyczyna powstania). Podczas lektury czytelnik dowie się również jakie zachowania, uczucia oraz procesy poznawcze wiążą się z danym stylem oraz jakie cele terapeutyczne autor proponuje. 
 
Na nasze dorosłe życie ma wpływ wiele różnych czynników. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego jak dużą rolę odgrywa w tym przypadku dzieciństwo oraz doświadczenia płynące z tego początkowego okresu. Dziecko wychowywane przez autorytarnych rodziców funkcjonuje zupełnie inaczej niż to wychowywane przez bardziej pobłażliwych opiekunów, a co za tym idzie jest też bardziej lub mniej skłonne do pewnych zachowań. Autor przedstawia nam tym samym jakie mogą być skutki nieodpowiedniego, wręcz błędnego wychowania, które prowadzi do zaburzeń i; w wielu przypadkach; wymaga także terapii czy leczenia.   
 
Style charakteru to kompendium wiedzy dla każdego psychologa, psychoterapeuty czy studenta psychologii. Autor w wyczerpujący sposób przedstawia siedem trudnych i wymagających charakterów, które wynikają z cięzkich doświadczeń życiowych. Niezdrowe relacje, przemoc zarówno psychiczna jak i fizyczna czy zbyt wysokie wymagania odciskają piętno na osobowości dojrzewającego człowieka. Autor zwraca tym samym uwagę, że każdy charakter niezależnie jak trudny można w pewien sposób naprawić. Jego słowa poparte doświadczeniem oraz obszerną literaturą trafiają do czytelnika i uwypuklają tę ciemniejszą stronę ludzkiego życia. 

Książka jest bardzo trudna w odbiorze dla przeciętnego człowieka, który na co dzień nie obcuje z fachową, psychologiczną terminologią. Autor już we wstępie wspomina które rozdziały mogą zostać przez czytelnika pominięte, a które należy odczytać w pierwszej kolejności abo poznać sedno sprawy. Należy jednak dodać, że każdy rodział książki stanowi pewną zamkniętą całość dzięki czemu możliwe jest jej czytanie w dowolnej kolejności. Wspomniałam także o obszernej literaturze, która została zamkięta w naprawdę pokaźnej bibliografii. W książce podoba mi się także prawdziwy i nieprzerysowany opis charakterów, a sam autor wzbudza moje zaufanie chociażby z powodu wykonywanej pracy.  
 
Style charakteru są warte polecenia, ale raczej dla osób zafascynowanych psychologią. Tak jak nadmieniłam wyżej uważam, że to świetna pozycja dla psychologów i innych osób z branży, którzy chcą uzupełnić swoją wiedzę. Autor w dość trudnym ale fachowym języku przedstawia czytenikowi wszystko, co powinien wiedzieć o tych trudnych charakterach. Moja konkluzja po lekturze jest taka, że warto czasem spojrzeć na drugiego człowieka z większą życzliwością, ponieważ nigdy nie wiemy jakie bolesne i trudne doświadczenia za nim stoją.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)