poniedziałek, 30 stycznia 2023

"Szczęście. Proste ćwiczenia, które pomogą odnaleźć radość życia" – Fearne Cotton

W dzisiejszych czasach naprawdę trudno jest odczuwać szczęście. Takie prawdziwe, bezinteresowne i zaczerpnięte z nas samych. Czasami mam wrażenie, że więcej jest dni, w których zwyczajnie nie mamy na to szczęście ochoty, niż takich gdzie faktycznie skupiamy się na tym, co nam to szczęście daje. Ale czym ono tak właściwie jest? Cóż, chyba wszyscy doskonale wiedzą, że każdy ma inną definicję tego słowa. Niektórzy jej jeszcze w pełni nie poznali, niektórzy na własne życzenie pozbawili się szczęścia. Jest mnóstwo sytuacji, a w każdej z nich to uczucie jest ulotne, ponieważ nie może trwać wiecznie. Rozważając o szczęściu, często jednak nasuwa się dość trudne pytanie: co zrobić, gdy bardzo chcemy je odczuwać, ale nie jesteśmy w stanie? Czy istnieje jakiś dobry sposób na to, by być najzwyczajniej w świecie szczęśliwym? Refleksji na ten temat podejmuje się Fearne Cotton w swojej najnowszej powieści pt. "Szczęście".

Tytuł: "Szczęście. Proste ćwiczenia, które pomogą odnaleźć radość życia"
Autor: Fearne Cotton
Data polskiego wydania: 24 stycznia, 2023
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Liczba stron: 280
Tłumacz: Joanna Szczepańska
Autor recenzji: Julianna Kucner
W moim odczuciu: 8/10Wielu z nas zauważa, że życie toczy się zbyt szybko, a presja jest wywierana na nas ze wszystkich stron – w szkole, pracy, rodzinie czy w mediach społecznościowych. Czujemy się zmęczeni, zagubieni, a często również nieszczęśliwi. 
Znana brytyjska dziennikarka i prezenterka Fearne Cotton na podstawie własnych doświadczeń i porad ekspertów opisuje, jak małymi krokami odnaleźć radość życia. Otwarcie pisze o swojej walce z depresją i o tym, jak udało jej się uwolnić od negatywnego myślenia. Książka zawiera proste pisemne ćwiczenia, które pomogą Ci dobrze rozpocząć i zakończyć dzień, wzmocnić własną kreatywność i uwolnić wewnętrzne dążenie do szczęścia, a także przyniosą wiele ulgi, radości i spokoju.

Trzeba przyznać, że książka wygląda dość zachęcająco. Jeszcze zanim miałam okazję porządnie wczytać się w jej zawartość, moją uwagę przyciągnęły ćwiczenia. Tak, ćwiczenia! Powieść nie jest zwykłym, suchym oraz ograniczonym pod względem merytorycznym poradnikiem, który porusza dość oczywiste tematy. "Szczęście" to interaktywna książka, która dosłownie przypomina przyjemne sesje terapeutyczne w zacisznym pomieszczeniu, do którego wpadają promienie słoneczne. Gdzie ciasteczka leżą na stoliku, wokół znajduje się mnóstwo roślin, a wy sami pochłaniacie tę charakterystyczną wolność (przynajmniej ja tak to sobie wyobraziłam).
Zakładam, że głównym pytaniem, które zrodzi się w Waszych głowach, podczas czytania tej recenzji będzie: czy faktycznie książka pomaga odnaleźć radość życia? Cóż, na pewno nie można oczekiwać od powyższej pozycji całkowitej poprawy stanu psychicznego lub doznania olśnienia na temat szczęścia i natychmiastowego odczucia zmiany. Dużą uwagę trzeba zwrócić, na wyraz POMAGA w tytule. Powieść pozwoli wam zapoznać się z przydatnymi środkami, które możecie wykorzystać w późniejszej indywidualnej walce. Nie liczcie więc na magiczne rozwiązanie wszystkich problemów, ponieważ możecie się po prostu zawieść. Osobiście polecam przysiąść do książki na spokojnie z czystym umysłem. Wtedy najwięcej z niej wyniesiecie.

Podziwiam autorkę za podzielenie się swoimi trudnymi doświadczeniami. Pewnie powrót do przeszłości nie był dla niej łatwy ani szczególnie przyjemny. Tak czy inaczej, okazało się to trafem w dziesiątkę, ponieważ brnąc przez poradnik Cotton dosłownie można się z nią "zaprzyjaźnić". Dzięki temu porady, które opisała, wydają się o wiele bardziej autentyczne, a czytelnik może doświadczyć w pewien sposób poczucia wspólnoty. To zabrzmi dziwnie, ale nie da się czuć samotnym podczas czytania owej pozycji.

Podsumowując, wydaję mi się, że każdy wyciągnie z książki Cotton inne wartości. Osobiście, nauczyłam się paru nowych rzeczy i nie mogę się doczekać, gdy zastosuję je w swoim życiu. Autorka w prosty sposób porusza ciekawe tematy. Daje nam puzzle, które razem z nią układamy w trakcie czytania powieści. Warto zwrócić uwagę na wywiady, które podobnie jak cała książka, skłaniają do refleksji. "Szczęście" zdecydowanie jest godne uwagi!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)