piątek, 3 kwietnia 2020

Przegląd najciekawszych projektów społecznych #2
Nowa seria przypadła Wam do gustu? Dzisiaj mamy kolejnych 5 ciekawych inicjatyw młodzieżowych. Jednak to nadal nie wszystkie! Kto jak ja jest dumny z ich osiągnięć i ambicji?
Pamiętajcie raz w tygodniu - 
w piątek o godzinie 17:00,
przeglądamy młodzieżową aktywność społeczną.

Wiktoria Trebuniak#6 „Rozmowa od nowa” 


Rozmowa od nowa to projekt społeczny dwóch licealistek - Oli i Beaty, które chcą zostawić świat choć trochę lepszym, niż go zastały.
W obecnym momencie rodziny mają okazję spędzić trochę więcej czasu razem. Chcemy pomóc im spędzić ten czas jak najowocniej - bez kłótni, za to ze zrozumieniem i empatią. Obie interesujemy się tematem umiejętności interpersonalnych i zgłębiałyśmy go samodzielnie wcześniej, więc zgodnie stwierdziłyśmy - to jest to!
Nasz projekt polega na szerzeniu informacji - ciekawostek, filmików, dokumentów - o rozmowie. Przejdziemy od podstaw takich jak cechy dobrego słuchacza do informacji o konstruowaniu dobrej informacji zwrotnej. Ta zdobyta wiedza pozwoli nie tylko polepszyć relacje w rodzinie, ale przyda się także liderom, mentorom... każdemu. Każdy powinien umieć umiejętnie rozmawiać! :)
Zapraszamy na ich fanpage na facebooku:
@rozmowaodnowa oraz instagramie @rozmowaodnowa#7 „Ignorantia iuris nocet” 

Nieświadomość prawna to często pojawiający się problem. Mimo, że prawo towarzyszy nam w każdej dziedzinie życia, wciąż wydaje się odległe i skomplikowane. Fakt ten zauważyły uczennice II Liceum Ogólnokształcacego im. ks. Jana Twardowskiego w Dębicy. Wraz ze swoim kolegą - studentem prawa w ramach olimpiady "Zwolnieni z teorii" realizują projekt społeczny "Ignorantia iuris nocet", czyli nieznajomość prawa szkodzi. Organizują spotkania z prawnikami, podczas których poruszane są tematy prawne z życia codziennego. Odwiedziły już Zespół Szkół nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego i Publiczną Szkołę Podstawową nr 3 w Dębicy oraz Liceum Ogólnokształcące im. Sebastiana Petrycego i Publiczną Szkołę Podstawową w Pilźnie. W niedalekiej przyszłości planują kolejne spotkania. Dodatkowo systematycznie prowadzą dwie serie ciekawostek na Instagramie i Facebooku swojego projektu. Aktualnie w mediach społecznościowych trwa też konkurs.

Media Społecznościowe projektu: Facebook | Instagram |

#8 „Kilometry dla schroniska.
Uśmiech dla jego podopiecznych”
 

Projekt pod tytułem ,,Kilometry dla schroniska. Uśmiech dla jego podopiecznych'' jest projektem charytatywnym. W swoich poczynaniach zamierzali wesprzeć schronisko pod kątem finansowym, aby mogli zrealizować większe inwestycje dotyczące choćby remontu, który w pozytywny sposób wpłynąłby na samopoczucie pupili do chwili ich adopcji. W społeczeństwie zauważyliśmy narastający problem kynofobii, toteż poprzez spotkania w instytucjach dydaktycznych zmierzyli się z szerzeniem idei radzenia sobie z owym problemem i ukazaniem barwnego usposobienia piesków, a w sytuacjach nagłego zagrożenia poprawnych wzorców zachowań.#9 „Przedszkolaki w kosmosie” 

Projekt ''Przedszkolaki w kosmosie'' miał na celu pokazanie dzieciom w wieku przedszkolnym, jak ważny jest wszechświat i wszystko co się w nim znajduje. Prowadzono zajęcia sposobem nauki poprzez zabawę. Ponadto przedszkolaki mogły brać udział w wielu konkursach, w których nagrodami były zabawki, ubranka i tym podobne. Na zakończenie, aby nikomu nie było przykro, każdemu rozdawano coś słodkiego. Odwiedzono 6 placówek, gdzie ponad 450 dzieci nauczono między innymi kolejności planet, tańca marsjan, a także troszkę języka angielskiego. Mamy nadzieję, że wszystko to przyda się dzieciom w szkole i nie tylko.

#10 „Pogromcy Nienawiści” 

Są piątką przyjaciół, której przyświeca jeden cel. Chcą zmienić otaczającą ich rzeczywistość. Wiedzą, że postęp technologiczny niesie ze sobą wiele korzyści, ale też sporo wad. W ludziach rodzi się nienawiść i brak empatii, dlatego postanowili przestać patrzeć, a zacząć walczyć. Widzą, ile hejtu jest w Internecie, a tak rzadko ten temat jest poruszany chociażby przez media czy prasę. Wierzą, że dzięki ich działaniom ludzie choć w jakimś stopniu przestaną traktować go, jak temat tabu i zaczną mu stawiać opór, bo przecież można z nim walczyć i nie trzeba odpowiadać hejtem na hejt. Jest mnóstwo innych lepszych rozwiązań, dzięki którym możemy zmienić nasz świat, zaczynając najpierw od nas samych. Ich działania opierają się jednak na spotkaniach z uczniami klas 6-8 szkół podstawowych, bo to oni wchodzą w okres nastoletniego buntu i według nich to oni są najbardziej na niego narażeni.  Chociaż na hejt potencjalnie są narażeni wszyscy, to ich zdaniem uświadamiając właśnie młodszych kolegów i koleżanki, mogą w jakiś sposób ograniczyć szerzącą się falę nienawiści.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)