piątek, 24 kwietnia 2020

Przegląd najciekawszych projektów społecznych #6


Mam nadzieję, że przeżyliście z tą serią postów równie ciekawe chwile, co ja i dowiedzieliście się czegoś bardzo ważnego o inicjatywach młodzieżowych - warto je organizować. Jestem zachwycona tegorocznymi projektami społecznymi i mam nadzieję, że podobną serię postów uda mi się zorganizować za rok. Bylibyście zainteresowani?

Wiktoria Trebuniak
#26 „Mindfulness” 


Mindfulness to projekt realizowany w ramach olimpiady Zwolnieni z teorii. Tworzą go dwóch zmotywowanych licealistów ze Śląska: Jakub Wilk oraz Łukasz Rotyński. Problem społeczny, z którym się zmagają to ogromna epidemia depresji, pesymizmu i braku poczucia własnej wartości. Zależy im na uświadomieniu ludzi, szczególnie nastolatków, że posiadają zasoby do prowadzenia efektywnego i szczęśliwego życia. Przekazują rzetelne i w pełni zweryfikowane przez psychologów, psychoterapeutów oraz innych ekspertów materiały.

Na ich prelekcjach (już w 3 szkołach) słuchacze otrzymali kompleksowy przewodnik po 3 aspektach życia: 

-> Ustaleniu priorytetów na każdej płaszczyźnie życia.
-> Zarządzaniu czasem, czyli odpowiedź na wymówkę „nie mam czasu”.
-> Pełną samoświadomość - kontrolę emocji, adekwatnie do działań, poczucie własnej wartości oraz umiejętności tworzenia trwałych i szczerych relacji międzyludzkich.

P
odsumowując działają na terenie Śląska, głównie w Katowicach. Swoimi prelekcjami dotarli już do ponad 500 osób, a ich media społecznościowe (Facebook: Mindfulness, Instagram: mindfulness.projekt, Youtube: Mindfulness) osiągają kilkudziesięciotysięczne zasięgi. Celem jest 60.000 beneficjentów. Misją jest szerzenie praktycznej psychologii i złamanie stereotypu zagubionego nastolatka.

#27 „Z krwi i kości 

,,Z krwi i kości” jest projektem realizowanym w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Zwolnieni z Teorii. Tworzą go uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy: Klaudia Kukułka, Julia Nowak, Marianna Wacko i Kamila Prus. Grupa zwraca uwagę na bezcenną wartość krwi i szpiku kostnego. Projekt prowadzi stronę na Facebooku Z KRWI I KOŚCI oraz profil na Instagramie @z_krwi_i_kosci. Zamieszczają tam ciekawe i ważne informacje oraz przeprowadzają transmisje na żywo, podczas których szerzej poruszają temat idei dawstwa krwi i szpiku. Dziewczyny swoją działalność kierują szczególnie do ludzi młodych, których zachęcają do podjęcia świadomej i odpowiedzialnej decyzji związanej z ratowaniem ludzkiego życia. Na Instagramie projektu ruszyła akcja, w której udział może wziąć każdy i pokazać, że wspiera idee dawstwa krwi i szpiku. 

#28 „Home4dog – bliżej adopcji 

Nastolatki obalają mity o schroniskach dla psów

Projekt społeczny „Home4dog – bliżej adopcji” został stworzony przez grupę licealistek, które pragną zachęcić ludzi do adopcji psów ze schronisk. Ich krzywda i upokorzenie przez ludzi nie jest im obojętna. Widząc, jak wygląda ich sytuacja, rozumiejąc uczucia oraz potrzeby, postanowiły odmienić los zwierząt poprzez uświadomienie społeczeństwa o ich sytuacji. Nastolatki starają się dotrzeć do beneficjentów w możliwie najciekawszy sposób. Poprzez serię krótkich filmów pokazują realia funkcjonowania schronisk, opisują panujące tam warunki oraz obowiązujące zasady. Swoim przykładem zachęcają innych do okazywania pomocy takim miejscom. Podkreślają, że każdy gest ma znaczenie, jest na wagę złota. Jednocześnie wskazują, że najbardziej pożądane okazanie wsparcia to działalność wolontariuszy, którzy oddadzą serce miejscu, okażą troskę wobec zwierząt. Na mediach społecznościowych licealistki przeprowadzają wywiady z wykwalifikowanymi osobami - weterynarzem, opiekunką zwierząt. Czyni to działalność nastolatek przede wszystkim wiarygodnym, ale i rzetelnym źródłem wiedzy. Obalają również stereotypy dotyczące przygarniania zwierząt. „Chcemy uświadomić społeczeństwu, że każdy pies potrzebuje swojego człowieka – kogoś, kto o niego zadba, poświęci mu swoją uwagę i da ciepły dom. W zamian przygarnięty zwierzak okaże mu swoje nieskończone pokłady miłości” – mówi Patrycja Golińska, liderka zespołu. Projekt prowadzony jest w ramach platformy społecznej „Zwolnieni z teorii”. 


Zachęcamy do obejrzenia filmów na kanale Youtube i do odwiedzenia profilu 
Home4dog – bliżej adopcji na facebooku i instagramie!


#29 „depres_ja 

Zamysł projektu (depres_ja)  skupia się wokół szeroko pojmowanego problemu depresji wśród nastolatków. Celem jest uświadomienie ludzi, a w szczególności tych młodych, by otwarcie mówili o chorobie, która dotyka ponad 350 mln osób na świecie. Chcemy, by odbiorcami byli również rodzice młodzieży, którzy często twierdzą, że ich dzieci wyolbrzymiają problem, bądź sobie go wymyślają. Zależy nam na tym, żeby temat depresji i psychoterapii przestał być tematem tabu.

Linki do social mediów: https://instagram.com/_depres_ja?igshid=jynsa1cr7bet
                                      https://www.facebook.com/Depres_ja-111600427111278/
#30 „Stop Plastik 

Uczennicami łódzkiego liceum, które pragną dokonać zmiany w świadomości u ludzi na temat dbania o środowisko, w jakim żyjemy. Szczególnie zależy im na zredukowaniu plastiku, ponieważ jest on najgroźniejszy ze wszystkich tworzyw sztucznych z tego względu, że tak naprawdę nigdy nie rozkłada się do końca. Zawsze pilnujemą, by treści lekcji (bo tak można określić ich działalność - jako swego rodzaju lekcję dla społeczeństwa), które przeprowadzają były jak najbardziej jasne i klarowne w odbiorze. Przed wybuchem pandemii COVID-2019 zdążyły zorganizować wiele warsztatów dla uczniów XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa w Łodzi, podczas których przedstawiały prezentację od współpracującej z nimi fundacji i mówiły o tym, co robić, by nie szkodzić planecie, a pomagać jej. Oprócz tego, wywiesiły plakaty i stworzyły akcję, polegającą na robieniu eko woreczków z firanek. W ich planach było znacznie więcej. Niestety zostały one pokrzyżowane, zważywszy na zamknięcie szkół. Mimo wszystko nie poddały się. Ich działalność przeniosły całkowicie do Internetu - założyły Instagrama i Facebooka, gdzie pokazują jak w prosty sposób ograniczyć zużycie plastiku, budując nową mentalność wśród obserwatorów. Na platformach projektu pojawiają się także inspirujące poradniki, choćby takie z instrukcją jak wykonać zamienniki popularnych foliowych torebek z użyciem wcześniej wspomnianych firanek. Po ustąpieniu wirusa mają nadzieję kontynuować warsztaty w innych łódzkich szkołach i organizować kolejne akcje na jeszcze większą skalę. Jednak jak na razie robią co w ich mocy, by pokazać ludziom co mogą przedsięwziąć jako jednostka, pozostając w domach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)