poniedziałek, 27 kwietnia 2020

Przegląd projektów społecznych #8


Suprise! Miałam już skończyć, ale no co ja poradzę, że nasza młodzież aż tak aktywna, że nawet teraz - pod koniec kwietnia moja skrzynka pocztowa ugina się od nadmiaru wiadomości. Jedno jest pewne - siła w naszych młodych pokoleniach!

Wiktoria Trebuniak
#41 „Dzielimy się radością” 

Uczennice jednej z kieleckich szkół średnich w Kielcach. Realizują projekt społeczny „Dzielimy się radością”. 
Przygodę z projektem rozpoczęły pod koniec ubiegłego roku. Wiedziały już wtedy, że chcą rozwinąć pasje wśród dzieci i zachęcić je do spędzania czasu z młodzieżą. Postanowiły odwiedzić przedszkola z powiatu kieleckiego i przeprowadzić tam ich autorskie warsztaty. Ponieważ każda z nich miała coś szczególnego do zaprezentowania, podzieliły zajęcia na kilka rodzajów: muzyczne, teatralne, naukowe, taneczne i literackie. Kinga przynosiła gitarę i uczyła przedszkolaki profesjonalnie śpiewać. Magda pokazywała układy taneczne i przedstawiała ciekawe choreografie. Ala przeprowadzała i wyjaśniała niezwykłe doświadczenia chemiczne i fizyczne. Ola była lektorką i zorganizowała czytanie dzieciom polskich legend. Największym zainteresowaniem cieszył się teatr cieni. Przyciągnął wszystkich młodych widzów ☺ 

Odwiedzone placówki były zachwycone taką inicjatywą młodzieży. 
Uzyskały wsparcie gminy, w której mieszka jedna z nas. Bardzo pomogła nam też nasza szkoła. W sumie w naszych zajęciach uczestniczyło ponad 300 przedszkolaków! Teraz pracują w domu przez Internet. Na portalach społecznościowych udostępniają nagranie DIY, w których pokazują jak efektywnie spędzać czas z dziećmi. Dodatkowo publikują zdjęcia ich prac plastycznych ze wskazówkami jak zrobić je samemu. 

Ich motto brzmi: Inspiruj się innymi i sam zostań inspiracją!

Facebook 
Instagram |#42 „Socialbook” 

Socialbook to wyjątkowa książka zawierająca 51 ilustrowanych zadań. Jedne z nich bawią, inne uczą dbania o relacje i środowisko. Dzięki ich sumiennemu wypełnianiu zmieni się twój światopogląd, złe nawyki i postawa wobec najbliższego otoczenia. Rozwiniesz empatię, wrażliwość i kreatywność, a przede wszystkim pogłębisz samoświadomość, samoakceptację i odpowiedzialność, co zaowocuje wzrostem pewności siebie. Budowanie samoświadomości jest wychodzeniem ze stanu uśpienia. Od tego, w jakim stopniu jesteś siebie świadomy, zależy, jak pewnie czujesz się z ludźmi, jak trafnie podejmujesz decyzje oraz jak dobrze wykorzystujesz swój potencjał.

Ta książka jest wyjątkowa, ponieważ przede wszystkim zbliża ludzi!
Walcząc z obojętnością, wnosi światło do życia każdego człowieka, bez
względu na wiek! Schowani za ekranami telefonów i stłumieni codzienną rutyną czujemy się, jakbyśmy żyli w śpiączce. Komunikujemy się, ale nie rozmawiamy.Obserwujemy życie wykreowane w social mediach. Zadania mają na celu pomóc czytelnikowi odnaleźć się i zatrzymać na chwilę w pędzącym, przebodźcowanym świecie. Kupując Socialbook’a, przyczyniasz się do’’ obudzenia’’ siebie z mentalnego letargu, a także wspierasz Fundację Ewy Błaszczyk „Akogo?”, której celem jest pomoc osobom po ciężkich urazach mózgu, osobom w śpiączce. Dzięki wspólnej idei fundacja “Akogo” stała się oficjalnym partnerem książki. Papier do druku książki jest eko :)#43 „Dzielbook” 

Dzielbook, to projekt społeczny realizowany przez grupę licealistek pochodzących z miasta Częstochowa. Projekt polega na rozpowszechnianiu czytelnictwa wśród dzieci, młodzieży i osób starszych. Zespół oprócz prowadzenia kampanii w mediach społecznościowych, zorganizował także zbiórki książek na rzecz lokalnego domu spokojnej starości, oraz dla oddziału dziecięcego w pobliskim wojewódzkim szpitalu specjalistycznym. W związku z promowaniem czytelnictwa odbyły się także prelekcje promujące projekt  w SP. im. Gustawa Morcinka w Poczesnej i objęły wszystkie klasy uczęszczające do tej szkoły. W promocje projektu zaangażowały się także liczne media, takie jak platformy informacyjne, gazety, radio oraz telewizja. Projekt zakończył się ogromnym sukcesem, gdyż oprócz promocji czytelnictwa, grupie udało się zebrać kilkaset książek, które już niedługo zostaną przekazane wybranym instytucjom.

#44 „Ogranicz dla Ziemi” 

Grupa czterech licealistek, które starają się szerzyć ideę zero waste. W tym celu stworzyły wspólnie w ramach platformy „Zwolnieni z teorii” projekt „Ogranicz dla Ziemi”.  W ich social mediach pokazują, jak w prosty sposób ograniczyć ilość wytwarzanych odpadów oraz prezentują ciekawe pomysły na bardziej ekologiczne życie. W ich postach znajdziecie min. praktyczne porady na to jak ponownie wykorzystać stare i niepotrzebne rzeczy, jak i okazjonalne pomysły zero waste np. barwienie jajek na Wielkanoc za pomocą naturalnych produktów. Wszystko to możecie zobaczyć na ich profilu na Instagramie, Facebooku, a także kanale na Youtube. Przejmują się losem naszej planety i starają się przekonać jak największą liczbę osób, aby wiodły życie przyjazne środowisku naturalnemu. 

| YouTube


#45 „Licytacje z chaty - kupno i sprzedaż” 

Uczniowie LO1 w Lęborku i chcący zwrócić uwagę na problem zaśmiecenia na świecie. Skupiają się na promowaniu sprzedawania rzeczy używanych i dawania im nowego życia. Prawie pół roku planowali pchli targ, jednak koronawirus pokrzyżował ich plany. Ale nie tylko ich, i mimo wszystko trzeba działać dalej! Nie ma tego złego, coby na dobre nie wyszło. Zdecydowali się na zakończenie projektu w tej edycji olimpiady Zwolnieni Z Teorii, a targ zorganizują po powrocie do normalności. Co za tym idzie, zmienili formułę projektu. Dlatego postanowili połączyć temat projektu z aktualną sytuacją na świecie. I tak powstała grupa "Licytacje z chaty - kupno i sprzedaż", w której każdy może dać drugie życie nieużywanej rzeczy, i co najważniejsze, wspomóc walkę z koronawirusem. Cały budżet przekażą na 7 Szpital Marynarki Wojennej w Gdańsku. Walka z wirusem to aktualnie priorytet na całym świecie. Musimy zrobić co w naszej mocy, aby zatrzymać pandemię. Dlatego zachęcamy do pomocy i obserwowania, jak gabaryty dostają nowe życie. Róbcie porządki i nie wyrzucajcie wszystkich rzeczy. W gratach można dostrzec piękno :)


#46 Bezglutenowo to jest zdrowo"

Ich zainteresowania łączą się cukiernictwem i chcą się w tym kierunku rozwijać. Postanowili, że głównie zajmą się cukiernictwem bezglutenowym, aby pomóc osobom chorym na celiakię, aby one też mogły czerpać przyjemność z zajadania słodyczy. Polega to na opracowywaniu i tworzeniu przepisów bezglutenowych. Posiadają instagrama "bezgluteniwecukiernictwo", na którym pokazują procesy tworzenia. Dzięki ich projektowi beneficjenci dowiedzą się, jak eksperymentować bez glutenu. Pokażą na czym polega nietolerancja glutenu, jakie są objawy choroby. Ich produkcja nie wygląda tak, jak każdy to sobie wyobraża, ponieważ podchodzą do tego na "luzie", nie boją się tego, że coś tam nie wyjdzie - spokojnie - porażki są rzeczą ludzką i przytrafiają się każdemu. Eksperymentują i starają się, aby przepisy nie sprawiały większych problemów. Bardzo często wychodzi im to na dobre i co najważniejsze smakuje to też innym. Skąd to wiemy... W szkole organizowali drobne wystawki i poczęstunki, a chętnych do spróbowania czegoś "trochę innego" było mnóstwo. Nie spotykali się jeszcze ze stwierdzeniem, że coś nie smakuje. Zawsze wszystko jest pyszne i nieco zaskakujące jest, że da się coś wyczarować z tak nieoczywistych składników. Zapraszamy do śledzenia ich instagrama,  wkrótce znajdzie się tam mnóstwo inspiracji.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)