Insta


piątek, 17 kwietnia 2020

Przegląd najciekawszych projektów społecznych #4Kwarantanna z całą pewnością oddziaływała mocno na projekty społeczne. A jednak podziwiać należy to, że ich prowadzący nigdy się nie poddali.
Dlatego raz w tygodniu - 
w piątek o godzinie 17:00,
macie szansę się zapoznać z wieloma ciekawymi projektami. Zainspirujcie się i wesprzyjcie je, jeśli możecie!
Wiktoria Trebuniak


#16 „Share with Goodness” 


Uczennice I LO w Kielcach i  biorą udział w tegorocznej edycji projektu Zwolnieni z Teorii. Inicjatywę nazywały ,,Share with Goodness". Jako osoby pragnące pomagać innym postanowiły stworzyć projekt, który będzie wspierał matki samotne wychowujące swoje dzieci. Pomocą chcą wesprzeć Dom Samotnej Matki w Kielcach znajdujący się na ul. Słonecznej 3. Chciały zaangażować jak najszersze grono ich rówieśników, wiec w tym celu zorganizowały w 10 kieleckich szkołach zbiórkę artykułów chemicznych i kosmetycznych. Pomysł został bardzo miłe przyjęty zarówno przez uczniów, jak i nauczycieli podstawówek i szkół średnich, którzy bardzo aktywnie postanowili wesprzeć ich w akcji. Zbiórka w tych szkołach trwała przez miesiąc i udało się zebrać naprawdę pokaźną ilość wyznaczonych artykułów. Chciałyby, aby ich akcja uświadomiła wielu osobom jak ważne jest wzajemne pomaganie i zwracanie uwagi na innych. Wsparcie drugiej osoby daje naprawdę niesamowitą radość, a nie kosztuje wiele. Samotne matki mierzą się z wieloma przeciwnościami losu i problemami, przez które nie zawsze mogą zapewnić swoim dzieciom wszystko czego potrzebują. Czasami jest im ciężko bez wsparcia z zewnątrz. Dlatego uważamy, że pomoc im jest niezwykle ważna. Pokazujemy w ten sposób nasz szacunek i wsparcie. 
#17 „Be eco, be cool” 

Projekt społeczny Be eco, be cool został stworzony przez uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu w celu promowania aktywnego oraz zdrowego trybu życia. Z tejże racji założycielki projektu – Zuzanna Stankowska, Kalina Bogdańska i Martyna Wojewódka, organizują zajęcia edukacyjne w przedszkolach, a także w klubach seniora. Starają się w jak najbardziej przystępny dla wszystkich sposób przedstawić problem zanieczyszczenia środowiska oraz sposoby zapobiegania temu. Propagują również aktywne formy spędzania czasu, aby każdy mógł jak najlepiej czuć się we własnym ciele.

Dotychczas zorganizowały zajęcia w przedszkolach, podczas których dzieci zapoznały się z piramidą żywieniową, zwracając szczególną uwagę na aktywność fizyczną. Przedstawiły przedszkolakom ćwiczenia, które mogą samodzielnie wykonywać w domu. Przeprowadziły również liczne zabawy ekologiczne. Jednakże najbardziej lubianym przez dzieci elementem zajęć było malowanie wielorazowych toreb ekologicznych, które mogły ozdobić wedle uznania, by później z chęcią z nich korzystać, wybierając się na zakupy. Zadanie to miało na celu uświadomienie przedszkolakom, jak ważne jest korzystanie z takich toreb zamiast używania jednorazowych, plastikowych reklamówek, którymi ludzie zazwyczaj zanieczyszczają środowisko.

W klubach seniora licealistki przeprowadziły zajęcia w nieco inny sposób. Wyszły z założenia, że seniorzy już wielokrotnie słyszeli o tym, w jaki sposób oszczędza się zasoby otaczającego nas świata. Z tego powodu postanowiły zapoznać osoby biorące udział w zajęciach ze sposobami na bezpieczne, lecz skuteczne ćwiczenia z wykorzystaniem gum rozciągających. Partnerzy, bez których realizacja projektu byłaby niemożliwa: Cinkciarz.pl, Hicron, Sklep EQUA, Promotion Plus, Ivedo, Centrum Zdrowia Metabolicznego w Poznaniu, Biedronka, Fundacja Lider, LGD Brama Lubuska, Drukarnia Madimo.

Media Społecznościowe projektu:  | FACEBOOK | YOUTUBE |


#18 „Sukces po polsku” 

Wybór odpowiedniego dla nas kierunku studiów to jedna z najpoważniejszych decyzji, które musi podjąć młody człowiek. Niestety badania wykazują, że obecnie aż 70%  studentów kończy niewłaściwe studia. Dziewczyny z  V LO im. Augusta Witkowskiego w Krakowie dostrzegły ten problem i stworzyły projekt społeczny – Sukces Po Polsku, którego celem jest wszechstronne inspirowanie krakowskiej młodzieży licealnej i zachęcanie jej, by odważnie sięgała po swoje marzenia. Magda, Maja, Zofia, Natalia i Stefa zorganizowały serię wydarzeń – spotkań z ludźmi sukcesu. Dzięki nim młodzież miała okazję poznać drogę do sukcesu ludzi z różnych profesji. Do tej pory przeprowadziły 4 spotkania, z Izabelą Chyłek, Robertem Makłowiczem, Krzysztofem Skowrońskim i Pauliną Reiter, w których uczestniczyło łącznie prawie 300 osób. Jedno wydarzenie trwa ok. 2 h, w ramach którego na początku jest godzinny wywiad z gościem, następnie pytania od publiczności oraz czas na zdjęcia i autografy.  Spotkania odbywają się w Artetece Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie. Aby umożliwić uczestnictwo w rozmowie także tym, którzy nie są w stanie pojawić się fizycznie na spotkaniu, koordynatorki projektu umieszczają nagrania wywiadów także w serwisie YouTube na kanale Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie.

https://www.youtube.com/watch?v=SwIJZKqXN-w

Na razie z powodu koronawirusa COVID-19 projekt został zawieszony, ale gdy tylko sytuacja się uspokoi Zespół powraca do działania.

#19 „democratiON” 
                                                       
Osiem miliardów lat temu ekosystem ziemski był świadkiem spektakularnego wydarzenia. Człowiek lub właściwie jego niedaleki przodek stał się kolejnym ogniwem łańcucha ewolucyjnego, w kilka stuleci opanował środowisko lądowe, nieco później stał się panem powietrza i wody. Tymczasem jego celem stało się skolonizowanie wszechświata. Opisywana istota dokonała tego dzięki samoświadomości i chęci wyjaśnienia problemu swojej egzystencji, zdolności niezależnego myślenia - ta właśnie słabość biologiczna, która zaburzyła harmonijny, sukcesywny rozwój środowiska, przekształciła się w źródło siły przedstawicieli gatunku Homo Sapiens. Zapoczątkowała ona proces tworzenia systemów, kreowania własnych ideałów i wartości, podziału przestrzeni, ustalenia hierarchii. To właśnie pod wpływem informacji o tych przemianach oraz świadomości obecnej sytuacji – tego, iż pomimo upływu tysięcy lat człowiek wciąż nie jest wolny a jego wpływ na istotne dla wspólnoty sprawy jest pozorny - czujemy obowiązek przekazywania wiedzy innym na temat jednego z wielu systemów politycznych, który daje możliwość decydowania o sprawach kraju właściwie każdemu obywatelowi. 

"democratiON" - grupa uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Dębicy, realizująca projekt społeczny, którego celem jest nie tylko wspomniana wyżej popularyzacja wiedzy na temat historii, idei demokracji, ale także propagowanie modelu społeczeństwa otwartego i obywatelskiego - chcemy zwrócić uwagę na to, iż każdy człowiek ma niezbywalne prawo do wolności, życia oraz dążenia do szczęścia. Nie możemy pozwolić, by to prawo było ignorowane lub wyśmiewane, niestosowane przez subiektywne sądy, z powodu systemu aksjologicznego rządzących lub niewiedzy. Problem dyskryminacji czy cyberprzemocy jest niezwykle istotny, gdyż jednostki nim dotknięte odczuwają ogromny stres, który jest powodem wielu chorób cywilizacyjnych. 

W ramach realizacji ich założeń podjęli już kilka działań: przeprowadzili prezentację, podczas której zapoznali innych uczniów z podstawowymi założeniami demokracji, prowadzą stronę internetową, stronę na Facebooku i Instagramie - umieszczają na nich posty związane, np. z historią demokracji, wywiesili już ponad 100 plakatów w całej Polsce. Planują jeszcze m.in., filmy informujące o założeniach, przeprowadzenie internetowych ankiet, ponadto członkowie ich projektu przedstawiali poruszany problem podczas sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży - na mównicy oraz zgłaszając poprawki.

                                                        

#20 „KulTYwujemy KulTUrę” 
                                                       
Uczniowie szkół średnich w Kolumnie i Pabianicach. Założyli projekt społeczny KulTYwujemy KulTUrę. Ich celem jest mobilizowanie mieszkańców naszego terenu, czyli Łasku, Dobronia, Zduńskiej Woli oraz okolic do zainteresowania tematem kultury. Promują lokalnych twórców, jak np. zespół muzyczny VernissagE, czy poetę Tadeusza Zawodowskiego. Współpracują też z Domami Kultury w Łasku i Dobroniu. Zależy im na tym, aby mieszkańcy ich okolicy zainteresowali się kulturą i poznali twórców, o których dotychczas nie słyszeli. Zapraszają na fanpage KulTYwujemy KulTUrę oraz instagram @kultywujemy_kulture
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)