piątek, 10 kwietnia 2020

Przegląd najciekawszych projektów społecznych #3

Kontynuujemy naszą serię przygód z projektami społecznymi. Macie swoich ulubieńców? A może znacie inne projekty, które jeszcze nie zostały wymienione przez nas w zestawieniach? Koniecznie dajcie znać!
Pamiętajcie raz w tygodniu - 
w piątek o godzinie 17:00,
przeglądamy młodzieżową aktywność społeczną.


Wiktoria Trebuniak


#16 „reSORT” 

Projekt "reSORT" to projekt społeczny realizowany w ramach olimpiady "Zwolnieni z Teorii" na terenie Poznania od listopada 2019 roku przez dwie zaangażowane w ochronę środowiska licealistki. Podjęta przez ich inicjatywa powstała w odpowiedzi na badania przeprowadzone przez ARC Rynek i Opinia, pokazujące że 66% Polaków deklaruje, że segreguje odpady, 58% widzi w tym działaniu sens, a jedynie 15% robi to poprawnie. "reSORT" ma za zadanie pokazać, że sortowanie odpadów nie jest nieprzyjemnym obowiązkiem, ale działaniem mającym realny wpływ na nasze codzienne życie i najbliższe środowisko. W ramach projektu została zorganizowana seria wydarzeń w poznańskich szkołach skierowana głównie do uczniów klas 1-8 szkoły podstawowej oraz licealistów. 

Podczas warsztatów uczniowie dowiadują się, jak należy poprawnie segregować odpady oraz co się z nimi dzieje po tym, jak trafią do kosza. Mają także okazję poznać statystki europejskie w zakresie recyklingu w poszczególnych krajach UE, a także podstawy idei zero waste. Dotychczas w przedsięwzięciu wzięło udział ponad 350 osób w wieku od 6 do 17 lat, ale mamy nadzieję, że w najbliższym czasie do tego grona dołączą kolejni młodzi. Autorzy projektu wierzą, że ukształtowanie dobrych nawyków w młodości zaprocentuje w przyszłości i pomoże w dbaniu o naszą planetę.


#17 „Dwubiegunowi” 

Przedsięwzięcie ma na celu zwiększanie świadomości otoczenia na temat choroby afektywnej-dwubiegunowej. W projektowych mediach społecznościowych szerzą wiedzę na temat specyfikacji choroby, przybliżają sylwetki osób nią dotkniętych. Skąd wziął się pomysł na projekt? Jako młodzi ludzie chcieliby pokazać, że mają realny wpływ na kształtowanie się świadomości dorosłych i przełamać stereotyp o bierności młodzieży w świetle zdarzeń otaczającego ją świata. 

Przez obecną sytuację związaną z koronawirusem, ich główne przedsięwzięcie - Dwubiegunowy Bieg przez park w centrum Radomia musiało zostać odwołane, ale sam pomysł działa w zmienionej formule. Każdy zainteresowany może zarejestrować się przez formularz i biegać tyle ile chce, w przyjaznych takiej aktywności miejscach, z zachowaniem wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego. Liczy się w tym intencja, a nie sam w sobie przebiegnięty dystans. Każdy zarejestrowany zostaje przydzielony do jednej z dwóch drużyn, na wzór dwóch faz choroby afektywnej-dwubiegunowej i będzie mógł zapoznać się z ciekawostkami o danej fazie. 

Wszystkie informacje znajdują się na ich profilu | Facebook |#18 „Odkryj Swoje Piękno” 

Uczennice 1LO im Henryka Sienkiewicza w Malborku, przygotowały projekt ODKRYJ SWOJE PIĘKNO, który odpowiada na powszechny problem braku samoakceptacji i niedostrzegania Swojego piękna wśród Kobiet. W ramach tego projektu stworzyły kampanię społeczną, która ma uświadamiać wszystkim Kobietom, że są piękne! Kampania ma też funkcję edukacyjną, gdyż ukazują w niej historię postrzegania kobiecego piękna na przestrzeni wieków. Pragną pokazać, że każda z nas jest piękna, bo piękno leży w naszym wnętrzu ❤

Aby ukończyć projekt potrzebują 6 tysięcy wyświetleń ich filmu na You-Tube, pomóżmy im! 

Zostawiamy link do ich filmu oraz fanpage:
https://youtu.be/5J21Vjc9PXY           https://www.facebook.com/odkryjswojepieknoo/#18 „O.R.K.A.” 

O.R.K.A. - Obserwuj Rozpoznaj Konsultuj Alzheimer - to projekt tworzony w ramach olimpiady Zwolnieni z teorii przez Dominikę Wilczok - liderkę projektu i Kornelię Koziorowską. Projekt działa pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego i Pani Dyrektor III LO im. Mickiewicza w Katowicach, którego dziewczyny są uczennicami. Skupiają się na problemie jakim jest zasłona milczenie w temacie choroby Alzheimera. W Polsce zawstydzenie chorobą to problem, który nie jest powszechnie dostrzegany, a dla chorych stanowi powód, dla którego w momencie usłyszenia diagnozy izolują się od innych ludzi i świata zewnętrznego. Jednak wcale nie musi tak być. Właśnie młodzież może tworzyć ten most łączący pokolenia i zachęcić bliskich chorych do ponownego włączenia się w życie społeczne.  

Opieka nad osobą starszą jest wyzwaniem, z którymi dorośli najczęściej mierzą się sami, odsuwając nastolatków od babci czy dziadka. Jednak młoda osoba wyposażona w odpowiednią wiedzę i narzędzia może dużo wnieść do środowiska osoby chorej. Projekt można obserwować na Facebooku: ORKA - Obserwuj Rozpoznaj Konsultuj Alzheimer, gdzie zamieszczane są m.in. wywiady z takimi osobami jak Teepa Snow czy Gwen Kao oraz innymi specjalistami obracającymi się w temacie choroby Alzheimera.  #19 „W społeczeństwie Malkontentów” 

Negatywne nastawienie i narzekanie stanowi jeden z największych i najbardziej rozpowszechnionych problemów społecznych z jakimi stykamy się niemalże codziennie. Malkontenctwo przerodziło się w coś modnego. Coś, co pomaga nawiązać relacje, daje satysfakcję marudom i rozprzestrzenia się z niesamowitą prędkością. Media bombardujące współczesnego człowieka głównie przykrymi informacjami tylko pogarszają sytuację, ponieważ jak można myśleć pozytywnie, gdy nieustannie słyszymy o jakiejś tragedii? Często podawanym argumentem na pytanie "Czemu wciąż narzekasz?" jest: "To mi pomaga". Ale czy na pewno tak jest? Niszczące działanie narzekania na nasz mózg zostało udowodnione przez naukowców z Uniwersytetu Stanforda. Badając wpływ glikokortykosteroidów, odkryli szereg reakcji zachodzących w naszym ciele podczas przebywania z malkontentem i patrząc na skutki, można to porównać do "biernego palenia”. Dlatego tak ważne jest bycie pozytywnym. 

W społeczeństwie malkontentów, jakim jest społeczeństwo XXI w., niemożliwa wydaje się zmiana nawyków oraz sposobu myślenia. Poprzez prowadzenie projektu członkowie zespołu chcieli pokazać jak największej liczbie osób, że nie jest to tak trudne, jak się wydaje oraz jakie korzyści niesie za sobą pozytywne myślenie. Zmiana naszego psychicznego nastawienia wpływa na każdą część naszego życia, od lepszego samopoczucia i większej efektywności, do osiągania życiowych sukcesów, takich jak dostanie się do wymarzonej szkoły czy pracy lub zdanie ważnego egzaminu. Optymiści znacznie łatwiej nawiązują kontakty z innymi ludźmi, osiągają wyznaczone sobie cele i łatwiej znoszą porażki. Projekt ma na celu uświadomienie tego ludziom oraz zwiększenie liczby entuzjastów pozytywnego myślenia w XXI w. społeczeństwie malkontentów.

| Facebook | Instagram | Twitter |

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)