środa, 22 kwietnia 2020

Przegląd najciekawszych projektów społecznych #5
Tak, tak, wiem. Seria jest jedynie w piątki!
Ale jak mogłabym odmówić tylu niesamowitym projektom społecznym? Musiałam zacząć dokładać terminów przecież.
Wiktoria Trebuniak

#25 „Stop Depresji 

Grupa licealistów tworzącą projekt społeczny. Jeśli temat depresji nie jest Ci obcy lub chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat chorób psychicznych, projekt robią właśnie dla Ciebie. Realizując go, stawiają sobie za cel poszerzyć wiedzę na temat chorób i zaburzeń psychicznych, ale również przekazać siłę tym, którzy się z nimi zmagają. Prowadzą konto na instagramie (@stop.depresji) na którym przekazujemy wiedzę, ale również pokazujemy, że problemy ze zdrowiem psychicznym mogą dotknąć każdego.


#26 Raduj się Kto Może 

Projekt społeczny, którego główną misją i zadaniem jest poprawianie jakości życia ludzi dookoła. Obecnie społeczeństwo coraz mniej cieszy się z życia, przestaje się ze sobą komunikować. I właśnie na radości skupia się projekt Raduj Się Kto Może. Działając, by wywołać uśmiech, działając, by uświadomić o problemie depresji i nadmiernego smutku. Uczestnicy projektu działają wielopoziomowo: przygotowują akcje charytatywne, jak i po prostu zwykłe gesty wywołujące uśmiech, z drugiej strony edukując oraz informując o tym,  jak być szczęśliwym, co zrobić, by móc się cieszyć z życia. To właśnie oni stoją za akcją zimowego rozdawania herbaty na rynku, oni odwiedzają hospicja i harcówki,  jednocześnie pomagając i poprawiając humor, wywołując radość, jak i mówiąc otwarcie o problemie depresji, sposobach radzenia sobie ze złymi nastrojami i możliwościami osiągnięcia szczęścia. Uczestnicy są głęboko przekonani o ponadczasowym przekazie projektu: radość nigdy nie zostanie zastąpiona, nigdy nie będzie w innej wersji, a patrząc na społeczeństwo chcą, żeby zmienić lub poprawić nastroje, humory i uczucia ludzi dookoła. Misja projektu jest skierowana do wszystkich: każdemu człowiekowi czasem brak radości, i każdy człowiek pragnie się cieszyć z życia. Swoimi działaniami uczestnicy chcą wprowadzić nowy zwyczaj uśmiechu, pozytywnego przekazu i zabawy w życiu codziennym. Proponują i propagują rozwiązania, dzięki którym społeczeństwo jest w stanie wprowadzić zmiany na lepsze w swoim życiu, jednocześnie udowadniając i pokazując, jak ważnym jest aspekt pogodnego, radosnego myślenia i działania w codziennym funkcjonowaniu. Uczą przez zabawę, bawią przez naukę z jednym celem – by szczęście zaistniało na dłużej w ludzkich życiach.
#27 In Good Atmosphere 

Grupa uczniów szkół średnich biorących udział w olimpiadzie “Zwolnieni z Teorii” działających "non - profit". Głównym celem projektu, jest uświadomienie ludzi o szkodliwości smogu i jego wpływu na życie i organizm oraz dla środowiska. W ramach działań tworzą własne stacje badawcze mierzące poziom zanieczyszczeń w powietrzu tj. pyłków PM 1,  PM 2,5 oraz PM 10. Wszystkie informacje na temat zanieczyszczeń powietrza, temperatury jak i wiadomości proekologiczne będą znajdowały się na ich stronie internetowej. Dotychczas uzyskali patronat honorowy miasta Gliwice oraz patronat medialny TVP3 Katowice. Udzielili także wywiadu w radio EM. Popiera ich klub ekologiczny w Tychach, przy którym w najbliższym czasie planują utworzyć sekcje dot. SMOGU.


#28 EKOczujki 

Projekt ,,EKOczujki" prowadzony jest przez grupę 10 licealistek z II Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Kędzierzynie-Koźlu. Dziewczyny starają się przybliżyć swoim rówieśnikom zagadnienia związane z ochroną środowiska. Do tej pory udało im się zorganizować m.in. ekologiczny kiermasz bożonarodzeniowy, na którym udowodniły, że można w prosty sposób zrobić coś ślicznego bez wykorzystania plastiku; zbiórkę oraz giełdę używanych ubrań w ich szkole, a także konkurs plastyczny dla szkół podstawowych pt. "Zanieczyszczone powietrze widziane oczami młodzieży". Uszyły torby i woreczki wielorazowego użytku, które zamierzają rozdawać mieszkańcom miasta w ramach happeningu. Oprócz tego EKOczujki przeprowadziły zajęcia edukacyjne w szkołach podstawowych, aby tematem ekologii zainteresować najmłodszych. Aktywnie działają w mediach społecznościowych, gdzie można dowiedzieć się więcej o ochronie środowiska, projekcie oraz ich działalności.  


#29 Pierwsza pomoc to nie tylko RKO 

Projekt ,,Pierwsza pomoc to nie tylko RKO '' ma na celu zaznajomić ludzi z pierwszą pomocą i nauczyć poprawnego jej udzielania. Aby do tego doszło przeprowadzono zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Głównie skupiono się na młodzieży w wieku ok. 13 lat, dla niektórych z nich była to pierwsza styczność z takiego typu lekcjami. Warsztaty zrealizowano również w Miejskim Domu Kultury, gdzie spotkano się z seniorami, dla których zajęcia były pewną formą przypomnienia i utrwalenia wiedzy. Jednakże celem jest, aby projekt dotarł do szerszej liczby odbiorców, bo pierwsza pomoc to jedna z najbardziej potrzebnych i podstawowych umiejętności. W tym celu prowadzą stronę na Facebook-u. Pierwsza pomoc to nie tylko RKO'' (bardzo zapraszają do odwiedzenia). Chcą w ten sposób uświadomić społeczeństwu, że nie ma się czego obawiać, bo przecież stawką jest ludzkie życie.
#30 RAZEM NA PRZEKÓR DEPRESJI 

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób choruje na depresję i/lub inne zaburzenia psychiczne. Niektórzy boją się iść do specjalisty, a nawet wyżalić się bliskim. Choć problem jest powszechny, często jest bagatelizowany. 

Dlatego stworzono forum dla osób potrzebujących pomocy związanej z problemami psychicznymi. Autorzy projektu chcą, aby każdy mógł wyżalić się anonimowo, a potem uzyskać radę od osoby z podobnym doświadczeniem lub psychologa (który także zalogowany jest na stronie). W czasie epidemii może być to jeszcze bardziej przydatne, ponieważ nie ma możliwości spotkania bezpośredniego z psychologiem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)