piątek, 16 kwietnia 2021

„Inaczej niż zwykle" - Justin A. Reynolds

Każdy z nas choć raz marzył o tym, żeby cofnąć czas. Przenieść się do miejsc czy wydarzeń z naszej pamięci. Naprawić pewne relacje czy po prostu zmienić bieg konkretnych zdarzeń. W rzeczywistości jednak zmiana pewnych elementów może pociągnąć za sobą nieoczekiwane zwroty akcji. O sile podróży w czasie i możliwości wpływania na otoczenie przekonał się bohater powieści "Inaczej niż zwykle". Czy jednak uda mu się ułożyć wszystkie elementy trudnej układanki zwanej życiem? 

 

Nr. recenzji: 416
 Tytuł: „Inaczej niż zwykle"
Autor: Justin A. Reynolds
Tłumacz: Marta Faber
Liczba stron: 416
Data polskiego wydania: 30 marca 2021
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
W moim odczuciu: 9/10

 
Jack Ellison King kończy właśnie liceum. Chłopak jest królem jeżeli chodzi o bycie o krok od zwycięstwa. Jego życie to pasmo celów prawie osiągniętych. Prawie, ponieważ nigdy nie udaje mu się zdobyć tego, o co walczy. Prawie zdobył miłość swojego życia, prawie dostał się do drużyny sportowej i prawie został celującym uczniem. Ma jednak niebywałe szczęście jakim jest cudowna i kochająca rodzina oraz najbliżsi przyjaciele, na których może liczyć w każdej sytuacji. Jillian i Franny to przyjaciele, o których marzy każdy młody człowiek. Tworzą zgrany zespół i spędzają ze sobą wiele czasu. Pewnego razu chłopak wybiera się ze swoją przyjaciółką na imprezę zapoznawczą dla przyszłych studentów. Nie spodziewa się jednak, że ten wieczór tak mocno odmieni jego życie. Gdy na horyzoncie pojawia się Kate, nic już nie będzie takie samo jak wcześniej. 

Jack spędza z nowo poznaną dziewczyną cały wieczór. Ich rozmowy nie mają końca nawet wówczas, gdy impreza się kończy a noc ustępuje świtowi. Chłopak czuje, że w końcu pozbył się swojego pecha. Jego szczęście nie trwa jednak zbyt długo. Wkrótce Kate umiera, a życie Jacka zostaje wywrócone do góry nogami. Historia Kate i Jacka, która prawie ma szczęśliwe zakończenie zapętla się. Chłopak powraca do wieczoru, w którym wszystko się zaczęło. Bohater jest przekonany, że jego powrót ma uchronić Kate przed śmiercią. Jednak tak się nie dzieje a jego ukochana po raz kolejny odchodzi. Pomimo starań chłopaka ich miłosna historia zawsze kończy się tak samo z tą różnicą, że zmieniają się jego relacje z najbliższymi. Jack musi zmierzyć się z konsekwencjami podjętych przez siebie decyzji. Okazuje się bowiem, że chroniąc Kate oddala się od rodziny i przyjaciół. Jak zakończy się ta historia? Czy Jack jest w stanie ocalić wszystkich, których kocha?
 
"Inaczej niż zwykle" to niebanalna historia młodego człowieka, który próbuje naprawić całe swoje otoczenie. Co prawda literatura młodzieżowa nie należy do mojej bajki, ale ogromnie się cieszę, że sięgnęłam po tę lekturę. Książka wciąga już od pierwszych stron. Motyw wracania do przeszłości wyzwala w czytelniku dużą dawkę ciekawości co będzie dalej. Przyznam szczerze, że sama miałam problem z odłożeniem jej na półkę nie przeczytawszy kolejnych historii do końca. Należy także dodać, że nie jest to typowa opowieść o dwójce zakochanych w sobie nastolatkach. Dużą rolę w powieści odrywa także najbliższe otoczenie głównego bohatera. W ten sposób czytelnik ma możliwość bliższego poznania rodziny oraz przyjaciół Jacka, a także relacji pomiędzy nimi. Autor stworzył bardzo realne postacie, które zmagają się rzeczywistymi problemami. Podczas gdy przyjaciele Jacka próbują rozwiązać swoje problemy rodzinne, on sam musi zawalczyć o swoją ukochaną.
 
Powieść jest naprawdę dobra. Podoba mi się także jej narracja, ponieważ całą historię poznajemy z perspektywy głównego bohatera. Momentami książka wzrusza do łez, by innym znów razem wywoływać uśmiech na twarzy czytelnika. Autor poruszył ciekawy wątek podejmowania decyzji oraz wiążących się z nimi konsekwencji. Główny bohater powieści musi bowiem nieustannie podejmować trudne decyzje. Ich skutki nie zawsze są pozytywne i często przynoszą nieoczekiwane rezultaty. W wielu momentach Jack musi dokonać wyboru pomiędzy Kate a najbliższymi sobie osobami. Bohater przekona się jednak, że w życiu nie można mieć wszystkiego, ale należy cieszyć się każdą chwilą oferowaną przez los. Podobnie jak bohater powieści każdy z nas staje przed trudnymi wyborami. Często żadna z dróg nie wydaje się dostatecznie odpowiednia. Nieocenioną pomocą w trudnych chwilach może okazać się wsparcie najbliższych nam osób. Dlatego też warto dbać o takie relacje. 

Książka będzie świetną lekturą dla młodzieży, ale także dla wszystkich dorosłych, dla których liczą się relacje międzyludzkie. Historia Jacka i Kate pokazuje, że nie każda opowieść kończy się happy endem. Czasem śmierć przedwcześnie zabiera bliskie nam osoby. Ciężko poradzić sobie z tak niewyobrażalną stratą jaką jest odejście ukochanej czy ukochanego. Jednakże należy pamiętać, że każdy moment i każda chwila jest ważna. Nie czekajmy więc na odpowiedni moment i żyjmy pełnią życia tak, jak gdyby jutra miało nie być.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)