piątek, 25 czerwca 2021

"Za każdą cenę" - Robert Dugoni

 

Zazdrość, rozczarowanie, niespełniona miłość, pieniądze to tylko niektóre powody, dla których ktoś jest w stanie odebrać drugiej osobie życie …. . A jak jest w przypadku książki „Za każdą cenę”? Dwa zupełnie inne morderstwa oraz motywy, czy są ze sobą powiązane? Czy rozwikłanie jednej zagadki doprowadzi do rozwikłania drugiej?


                       


                                                               Tytuł: "Za każdą cenę"

                                                                   Autor: Robert Dugoni

                                                                 Wydawnictwo: Albatros

                                                             Data wydania: 2.06.2021

                                                                       Liczba stron: 446

                                                                             Ocena: 8/10


Książkę polubiłam już za samą okładkę, jest prosta, wyrazista, w żywych kolorach, przyjemna dla oka czcionka oraz papier też są na plus. Świetnie skonstruowana wielopoziomowa fabuła, wątki zazębiają się ze sobą i z kilku różnych historii klaruje się całość. Książka zawiera wszystko, co moim zdaniem powinien zawierać dobry thriller - morderstwo, śledztwo, niespodziewane zwroty akcji oraz zaskakujące zakończenie. Autor nie skupia się na samych zbrodniach, nie jest to książka, opisująca sam akt, w dużej mierze to wewnętrzne rozterki bohaterów i ich czyny, czasem niezrozumiałe dla czytelnika.

 

Główną bohaterką jest Tracy Crosswhite, doświadczona detektyw z wydziału zabójstw, ciesząca się uznaniem i sympatią wśród swoich współpracowników. Rozumiem to, ponieważ sama bardzo ją polubiłam, jest konkretną babką, która z zawziętością dąży do rozwikłania śledztwa. W książce poznajemy ją w momencie, kiedy zostaje wezwana na miejsce zbrodni. Ciało młodej, pięknej dziewczyny porzucone w lesie, wstrząsa samą detektyw jak i jej współpracownikami.

Rozpoczyna się śledztwo. Na pierwszy rzut oka, Kavita była przeciętną, młodą kobietą, uczyła się, pracowała i jak każdy w jej w wieku snuła plany na przyszłość. Drążąc głębiej na powierzchnię wyłania się inny obraz dziewczyn, , problemy finansowe, skomplikowane związki, a także odrzucenie przez konserwatywną rodzinę, która zgodnie z tradycjami inaczej widziała życie córki. Równolegle w czasie, w centrum miasta zostaje zastrzelona młoda kobieta, matka i aktywistka, głośno wyrażająca sprzeciw  grupie gangsterów działających w mieście.  Te dwie zbrodnie dotykają Tracy, może dlatego że sama jest w ciąży i czuje jak ogromny ból sprawia utrata dziecka. Ponadto wizja macierzyństwa, utrata pozycji w życiu zawodowym i ambitna śledcza, która ma zastąpić Tracy jeszcze bardziej motywują Tracy do rozwikłania zagadki.

 

Styl autora bardzo przypadł mi do gustu, pisze prostym, przystępnym językiem, co w żaden sposób nie obniża wartości tekstu. Historia jest ciekawa, spokojnie można by osadzić ją w rzeczywistości, co bardzo cenię. Fabuła jest spójna, nie zaśmiecona zbędnymi opisami i wątkami pobocznymi. Postacie, z główną bohaterką na czele to świetnie skrojone charaktery, mają indywidualne cechy i zachowania, konsekwentnie zachowane przez całą książkę. Plusem są też naturalne dialogi, bez zbędnego przerysowania, co sprawia że książka jest jeszcze bardziej prawdziwa.

 

To pierwsza książka tego autora, którą czytałam i chociaż jest szóstą częścią o życiu detektyw Crosswrite to w żaden sposób nie wpływa na fabułę.  Autor nie „wspomina” o śledztwach z poprzednich części, dzięki czemu śmiało mogę przeczytać je teraz. Co zrobię niezwłocznie i z ogromną chęcią. Polecam każdemu, kto lubi ten rodzaj literatury, nie zawiedzie, a wręcz będzie świetną rozrywką i przyjemnie spędzonym czasem. Bardzo dziękuję wydawnictwu za egzemplarz książki.

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)