Insta


poniedziałek, 3 kwietnia 2023

"Po drugiej stronie życia" – Candy Malaria

 Każdy w swoim życiu napotyka przeszkody, z którymi czasami naprawdę ciężko sobie poradzić. Perfidny los nieustannie rzuca nam kłody pod nogi, a my sami czujemy się jakby próbował ze szczególną brutalnością nas doświadczyć. Ludzie nieustannie walczą znajdując się na wyboistej drodze cierpienia i straty, ale dlaczego dla niektórych ta droga jest o wiele łatwiejsza do pokonania? Kwestię niesprawiedliwości życia, cierpienia i losu naznaczonego pasmem porażek i rozczarowań porusza Candy Malaria w swojej najnowszej powieści pt. "Po drugiej stronie życia". 

Tytuł: "Po drugiej stronie życia" 
Autor: Candy Malaria
Data polskiego wydania: 6 marca, 2023
Wydawnictwo: Novae Res
Liczba stron: 294
Autor recenzji: Julianna Kucner
W moim odczuciu: 10/10

Weronika ma dziewiętnaście lat, a już musi stawić czoła problemem, które przerosłyby niejedną dorosłą osobę. Młoda dziewczyna wychowuje się bez ojca, nie potrafi znaleźć wspólnego języka z matką, a psychopatyczny brat powoli zamienia jej życie w koszmar. Pętla złych emocji zdaje się zaciskać wokół niej coraz ciaśniej, a nadzieja na wsparcie ostatecznie się ulatnia, kiedy do Weroniki dociera wiadomość o samobójstwie jej przyjaciółki.
Osamotniona i zagubiona dziewczyna zaczyna coraz częściej rozmyślać o śmierci, a wreszcie decyduje się na dramatyczny krok.. Czy znajdzie się ktoś, kto w porę wyciągnie do niej pomocną dłoń?

Już od pierwszej strony pokochałam klimat historii Weroniki. Akcja osadzona jest kilkanaście lat wstecz, więc definitywnie nie przypomina mentalności nastolatków, z którą spotykamy się dzisiaj. Życie towarzyskie polegało na chodzeniu na dyskoteki, media społecznościowe nie istniały, a przełomowym momentem podczas wakacji było zorganizowanie ogniska z jak największą grupą osób. Wraz z główną bohaterką ekscytowałam się przełomowymi wydarzeniami, takimi jak urodziny jej najlepszej przyjaciółki czy przefarbowanie włosów na czarno i diametralna zmiana swojego wizerunku. Jednak to, co mi się spodobało najbardziej to fakt, że powieść nie jest sielankowa. Życie Weroniki z jednej strony szokuje, a z drugiej pokazuje, że na świecie istnieje mnóstwo ludzi, którzy znajdują się w podobnej sytuacji i są bezsilni wobec wydarzeń serwowanych im przez okrutny los. 


Powyższa pozycja jest nie tylko wciągająca, ale również niezwykle emocjonalna. Z zapałem śledziłam dramatyczne los głównej bohaterki i wraz z nią przeżywałam wszystkie jej niepowodzenia. Candy Malaria porusza temat ponadczasowy, który wciąż budzi kontrowersję i jest traktowany po macoszemu. Poczucie wyalienowania, depresja, samobójstwo i problemy w rodzinie złożyły się na bardzo osobistą powieść, która zdecydowanie skłania do refleksji oraz powoduje chwilową zmianę w naszym światopoglądzie. Dodatkowo wrażenia z książki potęgują lekki warsztat pisarski, różnorodni bohaterowie i wartka akcja, która zmuszają wręcz czytelnika do jeszcze większego zagłębienia się w doskonale wykreowany przez autorkę świat.


Podsumowując, mam wrażenie, że każdy odnajdzie w "Po drugiej stronie życia" cząstkę siebie, która zadecyduje o przebrnięciu przez historię Weroniki w ekspresowym tempie. W moim przypadku powieść okazała się strzałem w dziesiątkę i muszę przyznać, iż dawno nie czytałam czegoś równie dobrego. Powyższa pozycja jest swoistym apelem dla każdego, kto kiedykolwiek poczuł się bezsilny wobec własnego losu i musiał samodzielnie dźwigać go na swoich barkach.


Wydawnictwu Novae Res dziękuję za tą cudowną powieść, autorce życzę dalszej kariery, natomiast czytelników tak jak zawsze zachęcam do skomentowania recenzji poniżej :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)