Insta


środa, 3 kwietnia 2024

Przegląd projektów społecznych #11

 

Od razu po świętach przedstawiamy Wam kolejne projekty społeczne! Co o nich sądzicie? Dajcie koniecznie znać! 

Karolina Kacprzyk i Olga Sulek

 #57 DalEKOwzroczne

(projekt naszego wolontariusza)

Projekt "dalEKOwzroczne" realizowany w ramach olimpiady Zwolnieni Z Teorii dostrzega skutki, jakie niesie za sobą kryzys klimatyczny oraz brak zaangażowania w ochronę środowiska. Ma on na celu edukację ekologiczną, a finalnie realne działanie na rzecz naszej planety. 


Członkiniami projektu są zdolne i młode kobiety w składzie: Zuzia, Paulina, Agata, Alicja, Justyna, Kinga, Magda, Matylda, Wiktoria i Zosia.


"Na co dzień zajmujemy się edukacją ekologiczną w internecie natomiast, jako że z teorii jesteśmy tutaj zwolnieni, to organizujemy również inicjatywy społeczne w realu (np. akcje sadzenia drzew, warsztaty w szkołach, czy debaty ekologiczne)." mówi  Justyna Jendrzejek uczestniczka projektu.


Inicjatywa jest skierowana niemalże do każdej grupy wiekowej, dla której uczestniczki odpowiednio dostosowują metodykę działania i przekazywania wiedzy. Ich działania mają zasięg krajowy oraz europejski.
#58 NaukaToSztuka2

"NaukaToSztuka2" to już kolejna edycja projektu o tej samej nazwie. Twórczyniami są licealistki uczęszczające na profil biol-chem, którym nauka dużej ilości materiału nie jest obca.


Jesteś przemęczony nauką? Wydaje Ci się, że materiału do opanowania jest za dużo? Zarywasz nocki na rozwiązywanie zadań, a i tak nie widzisz efektów? Dziewczyny służą pomocą.


Ich działania opierają się na promowaniu wiedzy o tym, jak się uczyć. Chcą pomóc rówieśnikom zaoszczędzić czas i nerwy poświęcone na bezsensowne wpatrywanie się w podręcznik. Zdradzają techniki szybkiego i długotrwałego zapamiętywania informacji.

Prowadzą zajęcia w bielskich szkołach, jednak, jeśli mieszkasz gdzieś indziej… nic straconego! Na co dzień działają w social mediach, a pod koniec pierwszej edycji projektu powstał całkowicie darmowy, dostępny dla każdego e-book, który zawiera całą najpotrzebniejszą wiedzę  od zarządzania czasem, przez stawianie sobie celów do sposobów na powtórki materiału.


"NaukaToSztuka"… a my jesteśmy artystami!
Życzymy Wam powodzenia i ogromu motywacji do nauki i rozwoju!

#59 Step Abroad - Studiuj bez granic

Projekt "Step Abroad - Studiuj bez granic" jest inicjatywą stworzoną przez grupę zaangażowanych licealistek z Pszczyny i Bielska-Białej, które postanowiły wesprzeć młodych ludzi w realizacji marzeń o studiach za granicą.


W odpowiedzi na brak dostępu do wsparcia i porad dla uczniów zainteresowanych edukacją poza granicami kraju, dziewczyny postanowiły działać. Ich projekt narodził się w ramach olimpiady "Zwolnieni z Teorii", gdzie uczestniczki podjęły wyzwanie stworzenia innowacyjnego rozwiązania dla młodzieży zainteresowanej studiami zagranicznymi. Uczennice przeprowadziły także w swojej szkole ankietę, gdzie zapytały uczniów czy zapoznali się już z systemem edukacji i czy go rozumieją. Wyniki mówią same za siebie  4,2% odpowiedziało na „tak”, a aż 95,8% zaznaczyło odpowiedź „nie”, bądź „tylko kojarzę”.


Głównym celem projektu jest dostarczanie niezbędnych informacji oraz praktycznej pomocy. Dziewczyny dzielą się nie tylko konkretnymi wskazówkami dotyczącymi aplikowania na uczelnie, ale także inspirują do odkrywania różnorodnych ścieżek edukacyjnych. W mediach społecznościowych można przeczytać także o programach i wymianach takich jak "DiscoverEU" czy "Erasmus", które pozwalają poszerzyć wiedzę, poznać nowe kultury oraz polepszać umiejętności językowe.Poprzez regularne publikacje na Instagramie i Facebooku, udostępniają informacje ogólne o systemie edukacji, potrzebnych dokumentach, terminach składania wniosków oraz kosztach. Dziewczyny z projektu "Step Abroad" są również otwarte na wszelkiego typu pytania i udzielanie indywidualnej pomocy.
 
#60 „CineKids”

Projekt "CineKids" czyli aktorstwo młodych! 
Jak jako nastolatkowie pomagamy dzieciom? Jesteśmy nieformalną, dziesięcioosobową grupą uczniów ZSPS i VIII LO w Toruniu, która organizuje wydarzenia edukacyjne, rozrywkowe i kinematograficzne dla najmłodszych. Bierzemy udział w olimpiadzie "Zwolnieni Z Teorii"."CineKids" to projekt, który ma na celu propagowanie kultury filmowej wśród najmłodszych mieszkańców Torunia (dzieci w wieku 8-11). Projekt wspiera rozwój społeczny dzieci, buduje forum do interakcji z rówieśnikami, poprawia pewność siebie i uczy nawiązywania relacji, co jest szczególnie istotne w dobie mediów społecznościowych i post-pandemicznej rzeczywistości. A jak to wygląda od strony praktycznej? Uczestniczki i uczestnicy projektu (łącznie szesnastu) tworzą własne filmy krótkometrażowe, w których prezentują swoje kreatywne pomysły na krótkie ujęcie tematów takich jak: wampiry, czarodzieje, Jasiu ze słynnych żartów. Dzieci całkowicie puszczają wodze fantazji :)Filmy nagrywane były przez pół roku pod naszą opieką i z użyciem profesjonalnego sprzętu z racji tego, że jako zespół kształcimy się w technikum fotograficznym. Już 4 kwietnia odbędą się premiery. Trzy filmy zostaną pokazane w Toruńskim Kinie CAMERIMAGE oraz opublikowane na YouTubie, kanał CineKids.
#61 „Bezkłótny Projekt”

"Bezkłótny Projekt" to inicjatywa zapoczątkowana przez uczniów II LO im. Władysława Broniewskiego w Koszalinie oraz V LO im. Stanisława Lema w Koszalinie w ramach olimpiady  Zwolnieni Z Teorii.

 Celem tego projektu jest przeciwdziałanie bezkrytycznemu papugowaniu czyichś słów i opinii. Grupa działa na terenie Koszalina, Darłowa i Konikowa, prowadząc zajęcia edukacyjne w przedszkolach, szkołach podstawowych oraz szkołach średnich. Starają się oni zachęcać młodzież do refleksji nad swoimi poglądami oraz do wyrażania ich w sposób konstruktywny i zrozumiały dla innych. Pragną nie tylko dostarczyć wiedzę, ale przede wszystkim rozbudzić krytyczne myślenie i umiejętność argumentacji u młodych ludzi. 


Zapraszamy do śledzenia "Bezkłótnego Projektu" na mediach społecznościowych, gdzie regularnie udostępniają treści edukacyjne, relacje oraz zdjęcia ze swoich akcji, które pozwalają na bliższe poznanie ich działalności i zaangażowanie w nią. 


Wspólnie możemy tworzyć lepsze i bardziej otwarte społeczeństwo, oparte na szacunku, empatii i umiejętności konstruktywnej dyskusji!

#62 Chcę wiedzieć, czym oddycham

(projekt naszego wolontariusza)

Uczniowie z PZS nr 1 w Pszczynie w ramach olimpiady Zwolnieni Z Teorii tworzą projekt  "Chcę wiedzieć, czym oddycham".

Działania grupy opierają się na edukowaniu młodzieży oraz dorosłych na tematy związane ze smogiem. W ramach projektu przeprowadzili lekcje w szkołach.


"Byliśmy już w 14 szkołach podstawowych i przeszkoliliśmy ponad 3,5 tysiąca uczniów. 

Ale nasze działania się na tym nie kończą. Roznosimy ulotki, robimy sądy uliczne i wiele więcej" mówi Paweł Kaczmarczyk kierownik projektu.


20 marca odbyły się dni otwarte w PZS nr 1 w Pszczynie. 

Podczas wydarzenia uczniowie klas VIII mogli zobaczyć pracownie zawodowe w szkole. Między innymi mogli odwiedzić stoisko projektu #chcewiedziecczymoddycham, na którym autorzy projektu zaprezentowali kierunek technik grafiki i poligrafii cyfrowej z projektowaniem druku 3D. 

Uczniowie mogli zobaczyć pracę drukarki 3D, drukarkę termiczną, aparat analogowy oraz cyfrowy. Twórcy zaskoczyli ich również małym eksperymentem chemicznym. 


"Wszyscy byli bardzo zaciekawieni oraz podekscytowani nagrodami, które zdobyli w konkursie wiedzy na temat smogu." mówi Paweł Kaczmarczyk kierownik projektu.


Instagram 


Projekt można wesprzeć poprzez wpłatę na zbiórkę. Każda złotówka się liczy!Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)