czwartek, 18 kwietnia 2024

Przegląd projektów społecznych #14

 

Z zadowoleniem przedstawiamy kolejne projekty społeczne! Ciekawe inicjatywy, a co Wy o nich sądzicie?

 Karolina Kacprzyk i Olga Sulek
#73 Młodzieżowy Festiwal Sztuk Niewidzialnych”

„Młodzieżowy Festiwal Sztuk Niewidzialnych” to festiwal teatralny organizowany w ramach olimpiady Zwolnieni Z Teorii, którego pierwsza edycja odbyła się 27 marca 2024 roku w Teatrze Współczesnym w Szczecinie. Wystąpiło na nim 8 zespołów złożonych z młodych, aspirujących aktorów pochodzących z województwa Zachodniopomorskiego. 


„Gdyby każdy miał to samo”, „Bankiet” oraz „Obraz Madonny” to jedne z tytułów spektakli zaprezentowanych przez uczniów szkół średnich. Podjęta przez aktorów tematyka była naprawdę różnorodna - od mechanizmów psychologii ludzkiej czy praw kobiet, po różnice pomiędzy klasami społecznymi. Publika niezależnie od wieku była zachwycona pracą młodych aktorów. W wydarzeniu wzięło udział ponad 400 osób, a nagrody przyznało jury złożone z zawodowych aktorów i działaczy teatralnych - Adrianny Moniuszko, Magdaleny Myszkiewicz oraz Adama Rosińskiego. 


Organizacja warsztatów teatralnych, konkursów czy promocja wydarzeń kulturalnych to jedne z wielu rzeczy, którymi zespół projektu zajmuje się na swoim instagramie - @festiwal_sztuk_niewidzialnych. Gorąco zapraszają do odwiedzenia i śledzenia ich działalności! 

Niech sztuka będzie z Wami!
#74 Rekreacja - droga po zdrowie”

"Rekreacja - droga po zdrowie" to projekt realizowany przez  uczennice II i IX Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie w ramach  olimpiady Zwolnieni Z Teorii, który ma na celu popularyzowanie szeroko pojętej rekreacji, zdrowego stylu życia oraz sportu ( szczególnie w Szczecinie). 

W ramach swojej działalności uczennice zrealizowały liczne wydarzenia min: zajęcia sportowe, warsztaty w szkołach podstawowych, edukowanie odbiorców w social mediach oraz wywiady ze znanymi Szczecinianami. Jedną z takich akcji były zajęcia jogi poprowadzone przez profesjonalną instruktorkę w II Liceum Ogólnokształcącym w Szczecinie 
W imieniu organizatorek projektu zapraszamy również do wysłuchania przeprowadzonych przez nie wywiadów - z Moniką Pyrek - lekkoatletką i działaczką społeczną oraz Bartoszem Wilniewiczem - finalistą VII edycji programu "You Can Dance", tancerzem i performerem. Nagrania zamieszczone są na mediach społecznościowych - YouTube oraz Facebooku pod nazwą: "Rekreacja - droga po zdrowie". 
"Tam znajdziecie mnóstwo inspiracji na spędzenie czasu w Szczecinie, zobaczycie całkiem znajome, ale też dość nieoczywiste i nieodkryte  zakamarki miasta, o których być może jeszcze nie słyszeliście" - mówi Kasia Borawska, kierowniczka projektu 
Jednak to nie wszystko. 5 kwietnia w High Definition Dance Studio miały również miejsce  zajęcia taneczne poprowadzone przez Bartosza Wilniewicza.
Głównym założeniem projektu jest popularyzowanie sportu i aktywnych form wypoczynku (zwłaszcza wśród nastolatków), a także pokazanie jak wiele może mieć do zaoferowania miasto, w którym mieszkamy.
Ruszajmy razem po zdrowie!


#75 Zjedzstres”

Projekt „Zjedzstres” ma na celu pomóc młodym ludziom, którzy wybierają się do szkół średnich w budowaniu pewności siebie podczas wystąpień publicznych. 


 Na zajęciach uczniowie nabywają merytoryczną i (co ważniejsze!) praktyczną wiedzę o tym, jak poradzić sobie ze stresem (poznali także tajniki powstawania stresu w organizmie) oraz o tym, jak odpowiednio przygotować się do wystąpienia. Dziewczyny wspomogły ich także wiedzą na inne tematy, na przykład prawidłowej postawy czy odpowiedniego ubioru podczas wystąpienia. Uczniowie na warsztatach mieli możliwość sprawdzenia się, przygotowując własne wystąpienie (scenariusz). 


Projekt nie ogranicza się tylko do zajęć stacjonarnych. Są również social media, na których pojawiają się posty o tej tematyce.

Instagram | TikTok

#76 Historycznie”

Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. K.K. Baczyńskiego w Koninie postanowili w tym roku zrobić coś dla innych i właśnie dlatego powstał projekt społeczny „Historycznie”. 


Ich celem jest zachęcenie, jak największej części społeczeństwa do zagłębienia się w historię. Z badań, które przeprowadzili wynika, że ten przedmiot kojarzony jest z monotonną nauką i trudnym zapamiętywaniem nudnych faktów. Działalność „Historycznie” ma miejsce głównie w mediach społecznościowych. Zamieszczają tam krótkie, często humorystyczne ciekawostki. Prowadzą również warsztaty w szkołach podstawowych. Pokazują młodszych uczniom, że czasem warto pouczyć się historii nie tylko z książek, bo w dzisiejszych czasach znajdziemy ją wszędzie. 


Zapraszamy do obserwowania „Historycznie” w mediach społecznościowych.

#76 Poczuj chemię do nauki!”

Nudzą Cię lekcje chemii? Fizyki? Biologii? A może chcesz się rozwijać w naukach ścisłych, ale nie wiesz jak? "Poczuj chemię do nauki!" może Ci pomóc!
Nasz projekt prowadzi młodzieżowy magazyn popularnonaukowy "Do kwadratu", w którym nie tylko możesz przeczytać ciekawe artykuły... ale też je pisać! Napisz do nas, a niedługo napiszesz także swój pierwszy popularnonaukowy artykuł.
Do tego w ten poniedziałek 22.04 organizujemy w Białymstoku Dzień Nauki! Jeśli jesteś z okolicy, zapraszamy serdecznie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)