poniedziałek, 8 kwietnia 2024

Upgrade. Wyższy poziom - Blake Crouch

    Ludzie zostali stworzeni do wielkich rzeczy - nieustannie dążymy do tego by poprawić jakość życia naszego gatunku za pomocą innowacyjnej technologii. Chcemy by wszystko było łatwo dostępne, osiągalne najlepiej na już. Liczymy na postęp medycyny, marzymy o leku na raka i o tym, żeby najlepiej chorób nie było wcale. Jednak nie jesteśmy istotami nieomylnymi i idealnymi. Wystarczy jeden błąd aby postawić świat na głowie, czego przykładem jest książka "Upgrade. Wyższy poziom" Blake'a Crouch'a.Tytuł:
Upgrade. Wyższy poziom

Autor: Blake Crouch

Data wydania: 20 luty 2024

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Liczba stron: 356

Moja ocena: 7/10

Autorka recenzji: Małgorzata Górna
    Logan pracuje dla Agencji Ochrony Genów, która powstała w wyniku szalonego rozwoju technologicznego, który umożliwia zmiany genów. Żyje on w świecie gdzie praca genetyków jest surowo zabroniona, o ile nie odbywa się pod nadzorem rządu. Sam Logan marzył by być wybitnym genetykiem, a teraz próbuje odkupić winy pracując w AOG i łapiąc "przestępców" którzy mieli szanse spełniać jego marzenia. Mężczyzna wie, że nie będzie mu dane zostanie naukowcem, i że do końca życia będzie się mierzył z tragedią jaką wywołała jego matka. Jednak w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń coś się zmienia, ale nie wiadomo jak, a co gorsza nie wiadomo czy na lepsze. Podczas lektury cały czas towarzyszy nam motyw niewiadomych, trudnych do przewidzenia, co trzyma w napięciu od pierwszych do ostatnich stron - takie science-fiction funduje tylko Blake Crouch.


    Cała ta historia jest nie tylko akcją sciene-fiction na zasadzie co by było gdyby człowiek mógł ulepszyć cechy jakie nadała mu matka natura. Poddaje próbie temat człowieczeństwa - co nim jest, a co nie? Gdzie jest nieprzekraczalna granica mówiąca o tym, że jestem człowiekiem? Nie brakuje też dylematów moralnych m.in. czy śmierć mnóstwa ludzi dla ocalenia ludzkości ma sens? Chociaż nikt nie wie czy to ocalenie się powiedzie i potoczy zgodnie z planem? Czy dystansowanie się od swoich uczuć i odczuć nie pozbawia nas pierwiastka człowieka? Czy uczuciom można wierzyć? Na te pytania jest więcej niż jedna odpowiedź, bo wszystko zależy od spojrzenia danej osoby. Tutaj każdy byłby najlepszy i nie miał sobie równych, każdy mógłby zdziałać wiele dobrego będąc nad-człowiekiem, ale czy wszystkimi kierowałaby ta sama idea?


    Walka o wielką stawkę nie jest czymś prostym, a przedstawienie jej na kartkach książki tym bardziej, a jednak autorowi się udało. Opisane emocje mogłam dosłownie wyczuć, wciągnęłam się w wir wydarzeń, akcji i dylematów. Nie mogłam oderwać wzroku od świetnych opisów świata przedstawionego i jego złożoności. Cała otoczka genetyki została opisana tak, że czytelnik nie mający z tym wiele wspólnego jest w stanie wyłapać temat i wciągnąć się w niego jeszcze bardziej. Do tego wiele postaci ze świetnymi profilami psychologicznymi - w żadnym z kilku wypadków nie zgadłam jak potoczy się akcja i jakie będą plot-twisty. Coś genialnego!


    Bardzo rzadko sięgam po science-fiction, bo w tym gatunku dąży się głównie do destrukcji, apokalipsy i wizji zakończenia istnienia gatunku ludzkiego, ale jakoś do tego autora się przekonałam i już drugi raz mnie nie zawiódł. Jedynie mam mieszane uczucia co do zakończenia, nie wiem co mogłoby pójść lepiej, po prostu brakowało mi jakiejś wisienki na torcie.


    Jeśli macie ochotę na świetną lekturę z motywem wysoko rozwiniętego społeczeństwa i groźnej "zabawy" z genami to sięgnijcie po Upgrade!


Małgorzata Górna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)