niedziela, 28 kwietnia 2024

"Ten głód" - Chelsea G.Summers

Zawsze to jakieś pocieszenie, że w więzieniu przyjmuje się tylko tych, których pragnie się widzieć. Pod tym względem paka różni się wspaniale od prawdziwego życia. Życie zasłane jest dawnymi znajomymi, którzy zaśmiecają krajobraz niczym karaluchy wyłażące ze szpar i przemykające w ciemnościach.
Tytuł: Ten głód


Autor: Chelsea G.Summers


Data wydania: 13.03.2024


Wydawnictwo: Mova


Liczba stron: 376


Moja ocena: 7/10


Autor recenzji: Wiktoria Sroka

Dorothy Daniels przyrządza doskonalsze potrawy niż najlepsi szefowie kuchni. Podobnie jak sztuki kulinarne kocha też seks, dlatego podróżuje z Manhattanu do Włoch, aby smakować ich obu. Jest fenomenalną krytyczką kulinarną, ale też skazaną na karę więzienia seryjną morderczynią. Historię zbrodni opowiada zza krat: od dzieciństwa, przez szczyt kariery, do momentu, w którym wbija szpikulec do lodu w szyję mężczyzny na Fire Island. Podróżuje w czasie między życiem obecnym a tym, które doprowadziło ją do celi. Wspomina, co wówczas jadła, nie pomijając także mężczyzn. Odkąd zrozumiała, że namiętność oznacza upragnioną władzę, nic nie było w stanie stanąć jej na drodze.Nieodmiennie mnie zdumiewa, ile można się dowiedzieć, gdy słucha się w milczeniu, czyta z uwagą i umie posługiwać się wytrychem.W dzisiejszym społeczeństwie, które pochłania nas w wir codziennych obowiązków, od czasu do czasu potrzebujemy literackiej ucieczki, która wstrząśnie naszymi przekonaniami i skłoni do refleksji nad ludzkim doświadczeniem. "Ten głód" Chelsea G. Summers, jak się okazuje, jest właśnie takim tekstem. W tej nietuzinkowej historii autorka rzuca światło na temat głodu w jego różnorodnych formach: od głodu fizycznego po emocjonalny, od głodu seksualnego po głód władzy. Jest to podróż przez obszary ludzkiej psychiki, które często pozostają ukryte w cieniu tabu i wstydu. Nie tylko analizuje te zjawiska, ale również prowokuje czytelnika do zastanowienia się nad ich wpływem na nasze życie i społeczeństwo jako całość.


Bardzo ciekawy aspektem książki jest bohaterka Dorothy Daniels będąca niezwykle interesującą i wielowymiarową bohaterką, która odgrywa istotną rolę w tworzeniu głębi i złożoności książki. Daniels to postać, która zdaje się być przekrojem różnych doświadczeń i emocji, które autorka eksploruje w swoich esejach. Przedstawiona jest jako postać, która doświadcza różnych form głodu - zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego. Jej historia stanowi ciekawy koncept, w którym czytelnik może dostrzec różnorodne aspekty ludzkiego pragnienia i obsesji. Od głodu miłości i akceptacji społecznej, przez głód władzy i kontroli, aż po głód emocji i doświadczeń - Daniels jako bohaterka staje się inkarnacją wielu z tych tematów. Co więcej, symbolizuje również siłę i determinację w obliczu własnych demonów.
Warto wspomnieć tutaj o głównym temacie książki. Choć kanibalizm wydaje się być odległy od codziennego doświadczenia większości ludzi, to jednak stanowi fascynujący obszar badań nad granicami ludzkiego zachowania i moralności. W historii Chelsea G. Summers kanibalizm pojawia się jako jedno z najbardziej kontrowersyjnych i prowokujących zagadnień, które autorka analizuje. Poprzez tę tematykę stawia pytania o granice ludzkiego instynktu przetrwania oraz o moralność w skrajnych sytuacjach. Kanibalizm jest jednym z najbardziej ekstremalnych przejawów ludzkiego głodu, zarówno w sensie fizycznym, jak i symbolicznym. Podejmując temat kanibalizmu, autorka zmusza czytelnika do refleksji nad własnymi wartościami i przekonaniami. Czy ludzki głód może być usprawiedliwieniem dla tak skrajnego aktu? Jakie czynniki prowadzą do tak drastycznych działań? Czy w ekstremalnych sytuacjach moralne normy tracą swoje znaczenie? To tylko niektóre z pytań, które autor stawia, prowokując do głębszej analizy ludzkiej psychiki i moralności.Nasze ciało to kostnica, memento mori dla niezliczonych stworzeń, które zjedliśmy.


Podsumowując, uważam “Ten głód” autorstwa Chelsea G.Summers za książkę nietypową, a tym samym wywołującą skrajnie różne odczucia. Z jednej strony mamy do czynienia ze znakomitym warsztatem pisarskim i równie dobrą narracją, z drugiej zaś temat, jaki porusza, nie jest łatwy. Dla wielu osób książka ta może okazać się “zbyt ciężka” przed opisy kanibalizmu jak i po prostu obrzydliwa. Do tej drugiej grupy zdecydowanie zaliczam się ja, nie zliczę ile razy w trakcie czytania, musiała odłożyć książkę, by chwilę ochłonąć. Mimo tego jak dziwna jest to książka, czasem warto poznać coś spoza naszego zainteresowania, zwłaszcza jeśli jest to książka, o kobiecie, która po randce przyrządza potrawy z niedoszłych kochanków…
"Ten głód" z popularnej księgarni internetowej TaniaKsiążka.pl Sprawdźcie też inne bestsellery w księgarni…


1 komentarz:

  1. Od jakiegoś czasu mam w na oku tę książkę i mam nadzieję, że w końcu uda mi się po nią sięgnąć.

    OdpowiedzUsuń

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)