Insta


czwartek, 3 października 2019

Sharon Tate życie

Niesamowita chęć życia. 

      Nr. recenzji: 325
 Tytuł: „Sharon Tate życie"
 Autor:  Ed Sanders
 Tłumacz: Magda 
 Witkowska
 Liczba stron: 456
 Data polskiego wydania: 3 lipiec 2019
 Wydawnictwo: Laurum
 W moim odczuciu: 8/10


Sięgając po książkę ,,Sharon Tate życie'' kierowałem się ciekawością. Chciałem poznać historię życia pierwszej żony Romana Polańskiego. Młoda, utalentowana aktorka była na początku kariery. Jej tajemnicza śmierć wstrząsnęła całym światem. Zagadka dlaczego została zamordowana do tej pory nie została rozwiązana. Autor Ed Sanders próbuje zmierzyć się z tą historią.


Pisarz szczegółowo opisał życie Sharon, oczywiście w miarę możliwości. Korzystał z pomocy prywatnego detektywa, który okazał się bardzo pomocny.  Biografia pełna jest wywiadów, cytowane są wypowiedzi osób, które miały styczność z aktorką. Dzięki tej lekturze poznajemy barwne życie w Hollywood najbardziej rozpoznawalnych aktorów w latach 60-tych. Byli oni jeszcze młodzi i u szczytu sławy.


Sharon oprócz tego, że była piękna, była też bardzo uczynną osobą w stosunku do swoich znajomych, co potwierdzali wielokrotnie w swoich wypowiedziach, wywiadach wszyscy którzy ją poznali. Jej kariera rozwijała się w zawrotnym tempie. Na początku były konkursy miss, a później aktorstwo. Sanders opisał szczegółowo, praktycznie scena po scenie filmy, w których grała Sharon. Dzięki temu jesteśmy sobie w stanie wyobrazić jak postępowała jej aktorska kariera. Życie osobiste Sharon pełne było romansów, zanim poznała Romana Polańskiego. Wyglądali razem na bardzo szczęśliwych. Autor przytacza wiele niesamowitych historii z życia tego małżeństwa. Ich dom w Los Angeles zawsze był pełen gości.


Autor w umiejętny sposób wplata opowieści o oprawcach, którzy z zimną krwią zamordowali Sharon i jej przyjaciół w posiadłości Polańskich. Dramaturgii tych wydarzeń dodaje fakt, że żona Polańskiego była w dziewiątym miesiącu ciąży i miała niedługo urodzić. To straszne wydarzenie odcisnęło piętno na mieszkańcach Stanów Zjednoczonych. Autor opisuje prowadzone śledztwo, które w końcu doprowadziło do schwytania zabójców. W książce zostało zadanych mnóstwo pytań, na które ani autor ani czytelnicy nie uzyskali jednoznacznych odpowiedzi. Pełno jest tutaj natomiast domysłów, teorii, które dotyczą okultywizmu, narkotyków, sekt, które miały doprowadzić do tego makabrycznego zabójstwa.


Czytając tę książkę miałem wrażenie, że uczestniczę w tych wszystkich wydarzeniach opisanych przez autora tej interesującej biografii. Tak jak pisałem na początku zainteresowałem się tą książką z ciekawości. Nie żałuję bo wiele się dowiedziałem. Jestem pod wrażeniem umiejętności autora w opisywaniu tak odległych i przejmujących wydarzeń. Profesjonalnie napisana biografia, warta przeczytania, to jest moje zdanie. Jeśli jesteście ciekawi historii o życiu Sharon Tate zapraszam do sięgnięcia po tę lekturę.


Autor recenzji: Łukasz Kurek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)