czwartek, 10 lutego 2022

„Przynależność. Jak przypomnieć sobie drogę do domu" - Tako-pa Turner

 „Należysz do tego świata, a do tej chwili, do tego miejsca, w którym właśnie się znajdujesz, przyprowadziła cię jakaś siła wyższa (...)" Pytanie tylko czy rzeczywiście czujesz, że przynależysz do tego świata? Czy poczucie przynależności jest pojęciem Ci bliskim, albo może wywołuje w Tobie mieszane odczucia? O tym czym jest przynależność i jak odnaleźć drogę do samego siebie opowiada Tako-pa Turner.   

 

Nr. recenzji: 546
 Tytuł: „Przynależność. Jak przypomnieć sobie drogę do domu"
Autor: Tako-pa Turner 
Tłumaczenie: Dorota Pomadowska
Liczba stron: 448
Data polskiego wydania: 26 stycznia 2022
Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece
W moim odczuciu: 9,5/10Czym jest tytułowa przynależność, skąd się bierze i jaką wartość wnosi w nasze życie? Tako-pa Turner odkrywa przed nami prawdę, z jaką powinien się zmierzyć każdy z nas. Okazuje się bowiem, że nasza przynależność bądź też jej brak kształtuje się przez całe nasze życie. Począwszy od narodzin dziecko przynależy do określonej społeczności, która w ciągu pierwszych kilkunastu lat życia będzie mu narzucała pewne wypracowane systemy, wartości czy normy. Jednakże z biegiem czasu dziecko dorasta i wpojone wcześniej zasady mogą być nie do końca zgodne z jego oczekiwaniami czy potrzebami. Wówczas młody - dorosły zastanawia się do czego tak naprawdę przynależy, jeśli w ogóle odczuwa przynależność do czegokolwiek. Taki wewnętrzny konflikt może powodować wyobcowanie i brak zrozumienia świata zewnętrznego, co z kolei może się wiązać z utraceniem bądź zerwaniem przynależności, a zatracenie przynależności może być bardzo niebezpieczne dla nas samych i naszego być lub nie być w świecie. 

Lektura to niesamowita wyprawa wgłąb nas samych. Każdy z dziewiętnastu rozdziałów wtajemnicza nas w ważne kwestie dotyczące przynależności lub jej braku, poczucia wyobcowania oraz jego źródeł, a także fałszywej przynależności. Tako-pa jest świetną obserwatorką, ponieważ wprowadza nas w ten trudny temat bazując na własnych doświadczeniach czy to z życia prywatnego czy z opowieści znajomych lub pacjentów, którzy szukali pomocy właśnie w jej mądrości. W swoich rozważaniach autorka często powraca także do snów, które dokładnie analizuje i interpretuje. Sny te odgrywają bowiem znaczącą rolę w naszym postrzeganiu świata, a ich symbolika wskazuje z czym aktualnie nie możemy sobie poradzić i co tworzy barierę, która na pierwszy rzut oka wydaje się nie do przejścia. Obrazy podsuwane przez naszą podświadomość mogą okazać się wspaniałym drogowskazem w kierunku poprawy swojego samopoczucia, oczywiście pod warunkiem że będą dobrze przez nas zinterpretowane. 

Książka zaintrygowała mnie już samym opisem i cudowną okładką. Urocze i kolorowe rysunki wprost proszą o lekturę, która skrywa w sobie niesamowitą mądrość i źródło błyskotliwych cytatów. Twarda okładka nadaje jej z kolei powagi. Tako-pa z ogromną wrażliwością i otwartością na drugiego człowieka oddała w nasze ręce małe arcydzieło, które pomaga uporządkować świat wokół nas. Książka ani trochę mnie nie zawiodła pod względem merytorycznym oraz graficznym. Prostota i niezwykła mądrość bijąca od kolejnych kart lektury utwierdziła mnie w przekonaniu, że warto po takie książki sięgać.

„Przynależność. Jak przypomnieć sobie drogę do domu" zdecydowanie nie jest powieścią na jeden wieczór. Bogate wnętrze książki skrywa w sobie treści, z którymi warto zapoznawać się etap po etapie. Każdy rozdział powinien skłonić nas do poważnych przemyśleń i późniejszych odniesień do naszego życia. W każdym rozdziale znajdziemy jakąś prawdę, która będzie jak ulał pasowała do nas samych. Niech was nie zaskoczy z jaką sprawnością autorka przeszywa nas na wskroś odsłaniając wszystkie słabości i skrywane głęboko lęki! Rzetelna lektura przyniesie jednak oczekiwane efekty i pozwoli nam na zrozumienie samych siebie i odnalezienie drogi do domu. 

Autorka wskazała, że książka będzie idealną lekturą dla "buntowników i odmieńców, dla czarnych owiec i outsiderów (...). Dla tych, którzy zostali oderwani od swoich korzeni, porzuceni, odrzuceni i niezauważeni." i jak najbardziej zgadzam się z jej zdaniem. W dzisiejszych czasach coraz więcej osób ma wrażenie, że nie pasuje do tego świata, do otoczenia wokół siebie, do środowiska, a nawet do własnej rodziny. Brak poczucia przynależności napawa nas lękiem i niepokojem. Do tytułowego domu zaprowadzi nas jedynie odnaleziona gdzieś w zakamarkach naszego umysłu przynależność. Czy podejmiecie się próby jej odnalezienia?
 

„Przynależność. Jak przypomnieć sobie drogę do domu" z popularnej księgarni internetowej TaniaKsiazka.pl. Koniecznie sprawdźcie też inne nowości w księgarni.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)