sobota, 9 października 2021

"Jak przeżyć 50 lat i nadal cieszyć się życiem"

 

Jak żyć długo i szczęśliwie? Czy jest to w ogóle możliwe? Przecież nasze życie nie jest usłane różami, za to najczęściej pełne różnych problemów, z którymi trudno sobie poradzić. Co zatem zrobić, by uczynić swoje życie lepszym, wartościowszym? Wtedy z pomocą przychodzą nam poradniki. Jednym z nich jest ostatnio wydana książka Katarzyny Kozłowskiej “Jak przeżyć 50 lat i nadal cieszyć się życiem".


 


Tytuł: Jak przeżyć 50 lat i nadal cieszyć się życiem"

 

Autor: Katarzyna Kozłowska

 

Data wydania: 07.09. 2021

 

Liczba stron: 230

 

Wydawnictwo: Novae Res

 

Moja ocena: 6/10

 

 

 

 “Jak przeżyć 50 lat i nadal cieszyć się życiem” to książka-poradnik,  którą autorka napisała w oparciu o swoje doświadczenia, przemyślenia, refleksje. Prezentuje w niej sposoby na to, jak w dojrzałym wieku czerpać radość z życia, czuć się szczęśliwą i spełnioną kobietą.  Z pewnością nie są to wyjątkowe, odkrywcze uwagi, ale na pewno cenne i warte rozważenia.

Otóż Kozłowska dobitnie podkreśla, że wiek to stan umysłu i tylko od nas samych zależy, jaka będzie jakość naszego życia w jego jesieni czy raczej pełnej dojrzałości, żeby nie powiedzieć starości. Podpowiada, radzi, sugeruje, otwierając nam oczy na rzeczy ważne, istotne, które być może w biegu życia gdzieś nam umknęły, ale na które mamy wpływ. Przedstawia więc, w oparciu o mądrość  stoicyzmu, swój przepis na  wieczną młodość - filozofię 5 S: 1-Sen, 2- Sport, 3- Seks, 4- Stoicyzm, 5- Szajba. To proste metody i  opisane w przystępny sposób. W dodatku trudno nie zgodzić się  z filozofią stoicyzmu, która przecież głosi, że do każdej sytuacji życiowej powinnyśmy podchodzić ze spokojem, zachowując pogodę ducha mimo wszystko czy ponad wszystko, co nas spotyka.

Dalej Kozłowska zwraca uwagę na to, że wiek 50+ to dla kobiet bardzo dobry czas na realizację swoich marzeń,  planów, choć niekoniecznie musi to być, tak jak w przypadku autorki,  podróż dookoła świata. Życie stoi nadal przed nami otworem, nie przejmujmy się zatem upływem lat, nie pytajmy życia o jego sens, lecz same nadajmy mu sens. W każdym wieku można być szczęśliwym, spełnionym. Ważne też jest, zdaniem autorki,  takie pozytywne skupienie się na sobie, swoich potrzebach, pragnieniach. Wreszcie jest na to czas, nie dajmy się więc zaszufladkować, wmówić sobie, że jesteśmy za stare na to czy tamto, za to w sam raz na opiekę nad wnukami. Korzystajmy z życia,  bądźmy aktywne fizycznie, zajmijmy się swoimi pasjami, rozwijajmy swoje zainteresowaniami, które być może całe lata odkładałyśmy na później. Jeśli  nie będziemy realizować własnych marzeń, może się zdarzyć, że ”ktoś inny zatrudnia nas do realizowania swoich”, jak pisze w swoim poradniku Kozłowska.  Spokój, radość, zadowolenie, błogostan - te cele powinny przyświecać naszym działaniom. I wtedy stwierdzimy, że mamy wiele powodów do uśmiechu mimo upływającego wieku. Nie zaniedbujmy też, jak przypomina autorka, kontaktów z innymi ludźmi, ale bądźmy uważne w ich doborze. Zrezygnujmy z toksycznych, interesownych znajomości, otaczając się życzliwymi, wartościowymi  przyjaciółmi. W końcu “Są ludzie, z którymi tracisz czas i ludzie, z którymi tracisz poczucie czasu”. 

Myślę, że dużą zaletą tej książki jest jej autentyczność, prostota, odwołanie się do osobistych przeżyć autorki, dostosowanie do polskich realiów, łatwość zastosowania jej porad, które przecież w większości nie wymagają nakładów finansowych. Przecież “Chodzi o to, że materiałem, z którego budujemy nasze szczęście, powinno być to, co jest nam dane tu i teraz”.

Książka Kozłowskiej została starannie wydana, z ładną, przyciągającą wzrok okładką, z ciekawymi fotografiami, wzbogacona interesującymi  cytatami słynnych filozofów, poetów, ludzi sztuki. Warto do niej zajrzeć, poznać przemyślenia autorki i pozwolić sobie na chwile refleksji nad własnym życiem,. Wydaje mi się, że “Jak przeżyć 50 lat i nadal cieszyć się życiem” to lektura nie tylko dla kobiet w wieku 50 plus.

Dziękuję wydawnictwu Novae Res za przesłanie egzemplarza recenzenckiego.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)