piątek, 15 października 2021

"Peaky Blinders. Spuścizna" - Carl Chinn

 

„I’m Arthur Fucking Shelby” zdanie, które bezpowrotnie wdarło się do umysłów miłośników serialu Peaky Blinders, mojego także. Jako ogromna fanka wspomnianego serialu nie mogłam przejść obojętnie obok książki, która jest żywą narracją działalności brytyjskich gangów.

 


    Tytuł: "Peaky Blinders. Spuścizna"

                Autor: Carl Chinn

  Data polskiego wydania: 14.09.2021

         Wydawnictwo: Zysk i S-ka

                 Liczba stron: 392

                    Ocena: 8/10


Książka przenosi nas w lata 20 ubiegłego wieku. Bezrobocie, bieda, korupcja to wszystko sprzyjało rozprzestrzenianiu się przestępczości i powstawaniu gangów. Autor obdziera serialowych bohaterów z otoczki świetnie ubranych, charyzmatycznych, przystojnych mężczyzn, po części nawet romantycznych. Ukazuje ich prawdziwe oblicze. Są okrutni i bezlitośni, za nic mają obowiązujące prawa i ludzi, którzy te prawa respektują. Biorą co chcą, kiedy chcą i od kogo chcą. Autor szczegółowo opisuje członków poszczególnych gangów, ich wzajemne relacje i oczywiście walkę o wpływy, o terytoria. Walki brutalne, miejscami wręcz makabryczne, młotki, metalowe drągi, noże i oczywiście broń palna to standardowe wyposażenie członka gangu. Działalność gangów to nie przypadkowe napaści czy kradzieże, to świetnie prosperujące przedsiębiorstwa, posiadające strukturę organizacyjną i schemat działania. Częściowo działają na granicy prawa, w większej jednak mierze to prawo łamią.

 

Autor skupia się na szczegółach, wnikliwie opisuje każdą postać, jej wygląd zewnętrzny, charakter, pochodzenie. Z początku ilość informacji przytłacza, jednak z każdą kolejną stroną wyłania się spójna, wciągająca historia. Książka pisana w stylu reportażu, oparta na faktach i tu ogromne brawa dla autora, za tak dogłębne poznanie opisywanych faktów. Czytając, niemalże czujemy zapach tytoniu i słyszymy huk rozbijanych butelek, na pokrytym resztkami węgla bruku. Poznajemy nie tylko działalność przestępczą gangów, ale także to jak spędzali czas wolny, nie stronili od hazardu, alkoholu i oczywiście kobiet. Nie dziwi więc fakt, że tak duża grupa młodych osób ciągnęła do tego półświatka, chęć ucieczki od biedy i zasmakowania ówczesnej sławy było niesamowicie atrakcyjne i pociągające. Niestety dla większości był to krótki pobyt w raju, ponieważ śmiertelność członków poszczególnych gangów była bardzo duża.

 

Książka napisana jest bardzo przystępnym językiem, krótkie i zwięzłe rozdziały umożliwiają przyswojenie ogromnej ilości materiału i faktów. Autor nie dzieli się z nami tylko zebranymi materiałami, ale także własnymi przemyśleniami, miejscami osądami, co uważam jest na plus.

Książkę polecam nie tylko miłośnikom serialu, jest świetnym wyborem na długie jesienne wieczory.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)