wtorek, 9 maja 2023

"Spowiedź carycy Katarzyny II" – Christopher Macht

 Historia to rozległa dziedzina nauki, która uczy nas wielu rzeczy. Po pierwsze, dzięki niej możemy poznać przebieg ukształtowania się współczesnego świata. Po drugie, historia zwraca uwagę na to, że życie człowieka z wieku na wiek nieustannie się zmienia. Kto wie? Może za kilkaset lat ludzie będą prowadzić zupełnie odmienny styl życia niż my dotychczas. Christopher Macht to autor bestsellerowej serii "spowiedzi", m.in. Hitlera, Stalina, Goebbelsa czy Himmlera, które w ciekawy sposób ujawniają tajemnice przeszłości. Autor pomaga nam spojrzeć na historię z zupełnie innej perspektywy. Dzięki niej stajemy się nie tylko żądni wiedzy, ale również zaspokajamy swoją ciekawość. Najnowsza powieść Machta pt. "Spowiedź carycy Katarzyny II" jest tego doskonałym przykładem.
Tytuł: "Spowiedź carycy Katarzyny II" 
Autor: Christopher Macht
Data polskiego wydania: 12 kwietnia, 2023
Wydawnictwo: Bellona
Liczba stron: 302
Autor recenzji: Julianna Kucner
W moim odczuciu: 8/10

Katarzyna II Wielka jest uznawana za jedną z największych postaci, które zasiadły na carskim tronie Rosji! To również kobieta, która kochała seks i nigdy się z tym nie kryła. Gdyby żyła w dzisiejszych czasach, zapewne zrecenzowałaby skandalizującą książkę "50 Twarzy Greya", jednym słowem: - Nuda!


Co takiego czyniła wieczorami? Jak wyglądała legendarna Bursztynowa Komnata, w której spędzała czas? I co robiła w swym "Pokoju Rozkoszy"? Ile jest prawdy w tym, że jeden z jej kochanków przeprowadzał testy mężczyznom, którzy w przyszłości mieli znaleźć się w jej sypialni? I jak do tego wszystkiego odnosił się jej mąż Piotr, człowiek, który w również miał zasiąść na rosyjskim tronie? Na te wszystkie pytania władczyni odpowiada w rozmowie ze swoim kochankiem, przyszłym królem Polski Stanisławem Poniatowskim.

Trzeba przyznać, że autor wpadł na naprawdę genialny sposób przedstawienia życia carycy Katarzyny II. Wywiad, który przeprowadzał z nią Stanisław Poniatowski, nadał powieści lekką formę, przez co czyta się ją w zawrotnym tempie. Jestem pod wrażeniem ilości faktów, którymi częstuje nas autor. Potęgują one wrażenia z książki i zdecydowanie wzbogacają naszą wiedzę. Moja ciekawość została zaspokojona.
Odrobinę jednak irytował mnie fakt, że wydarzenia, które opisuje nasza główna bohaterka, nie toczą się w kolejności chronologicznej. Takie przeskoki z roku na rok sprawiały, że można było poczuć się zdezorientowanym. Mimo to nadało to autentyczności wywiadowi, który nie został przedstawiony w oficjalnej formie. Była to raczej zwykła rozmowa między Katarzyną II a Poniatowskim przerywana anegdotami z ich teraźniejszości. W dodatku całość została napisana z humorem, co zaskarbiło sobie moją sympatię, ponieważ nie ma nic lepszego niż książka, która wywołuje na twarzy czytelnika szeroki uśmiech :)

Ta cała otoczka erotyzmu czasami była nie do zniesienia. Czułam się zażenowana niektórymi fragmentami, ale myślę, że zależy to od indywidualnej opinii. Wiadomo, że spowiedź Katarzyny II ma przybliżać realia ówczesnych czasów, więc rozumiem, co autor miał na myśli, ale zwyczajnie nie jestem do tego przekonana. Najważniejsze, że poczęstowano nas solidną porcją wiedzy w oryginalnej formie. Miałam przyjemność dowiedzieć się o drodze carycy do tronu i jej nieudanym małżeństwie. Odnalezienie się przez nią w nowej rzeczywistości okazało się nie takie łatwe, jak można by przypuszczać. Ponadto warto wspomnieć o pięknych ilustracjach i notatkach z dziennika Katarzyny II, które są zdecydowanym atutem powyższej powieści.

Reasumując, ta oryginalnie napisana biografia jest szansą na zdobycie ogromnej ilości wiedzy w sposób, który nawet nie wymaga nadmiernego wysiłku. Wracałam do niej z przyjemnością i nie mogłam wyjść z podziwu, jak wiele informacji udało się zgromadzić autorowi. Powieść nie jest laniem wody, lecz autentyczną pozycją bez wątpienia godną uwagi.

Wydawnictwu Bellona dziękuję za egzemplarz recenzencki, autorowi życzę samych sukcesów, a czytelników tak jak zawsze zapraszam do skomentowania zawartości poniżej :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)