sobota, 10 lipca 2021

„Wszystko na swoim miejscu. Pierwsze miłości i ostatnie opowieści" - Oliver Sacks

 Nie ma ludzi niezastąpionych podobnie jak nie ma ludzi, którzy wiedzieliby wszystko. Ciekawość świata pozwala nam jednak na pogłębianie tajników wiedzy z różnych dziedzin i obszarów naszego zainteresowania. Niebywałą ciekawością świata charakteryzował się Oliver Sacks - światowej sławy lekarz, neurolog i pisarz bestsellerów w których porusza ciekawe i istotne problemy. „Wszystko na swoim miejscu. Pierwsze miłości i ostatnie opowieści" to ostatni zbiór esejów przepełnionych mądrością autora.
 

Nr. recenzji: 454
 Tytuł: „Wszystko na swoim miejscu. Pierwsze miłości i ostatnie opowieści"
Autor: Oliver Sacks
Tłumacz: Jerzy Łoziński
Liczba stron: 454
Data polskiego wydania: 9 czerwca 2021
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
W moim odczuciu: 9/10

 
Zbiór esejów Olivera Sacksa składa się z trzech części. Dwie z nich odnoszą się bezpośrednio do samego ich autora, a więc do jego doświadczeń, pewnych spostrzeżeń oraz rozumienia świata. W części zatytułowanej pierwsze miłości Sacks przedstawia siebie jako małego chłopca zafascynowanego nauką a także dojrzewającego młodzieńca, który jest wręcz zakochany w bibliotekach i ukrytych w nich skarbach. Na tym etapie poznamy także czym są halucynacje oraz co oznacza pojęcie wędrówki w głąb umysłu. Kolejna część jest poświęcona opowieściom klinicznym w których autor przedstawia wiele ciekawych przypadków chorób i ich następstw. W tej części czytelnik zrozumie jak ważna jest prawidłowa i sprawna interpretacja snów, czym są zapowiedzi senne oraz hipnoza, a także jakie mogą być następstwa zbyt długo występującej czkawki. Ostatnia część odnosi się natomiast do opisu ciekawych przypadków klinicznych, którym autor się poświęcił.
 
Każdy esej jest odrębną historią, która tworzy jednak pewną spójną całość z pozostałymi. Różnorodność tematów, jakie zostały przez Sacksa poruszone, wskazuje jak dużą i wszechstronną wiedzą autor się wyróżniał. Co więcej, w wielu esejach dostrzec można nawiązanie do wybitnych postaci, które w pewien sposób ukierunkowały myślenie Sacksa. Oliver w swoich esejach nierzadko wraca także wspomnieniami do swoich poprzednich rękopisów w których szerzej opisuje pewne trudne przypadki z którymi przyszło mu się zmierzyć. Autor przestawia także ludzi ze swojego najbliższego otoczenia, a więc przyjaciół, pacjentów czy innych, napotkanych na swojej długiej i barwnej drodze osób, które na niego wpłynęły i które w znaczący sposób uformowały jego postawy wobec pewnych zjawisk czy obiektów.
 
Zbiór esejów Sacksa to zdecydowanie literatura z wyższej półki. Nie jest to książka, która zachwyci każdego. Nie jest to także pozycja na jeden wieczór. "Wszystko na swoim miejscu. Pierwsze miłości i ostatnie opowieści" to pozycja dla bardziej wymagających i uważnych czytelników, która zostawia po sobie trwały ślad i na długo zapada w pamięci. Sacks porusza niezwykle trudne i zarazem ciekawe tematy, które wpisują się w istotę codziennego życia każdego z nas. Każdy bowiem choć raz doświadczył śmierci czy choroby najbliższych nam osób. Autor wyjaśnia wiele niejasnych i bolesnych prawd, które rzucają zupełnie inne światło na chorobę a także sens życia i przemijania. Sacks traktuje każdego człowieka z należytą godnością osoby ludzkiej, która należy się przecież nie tylko człowiekowi zdrowemu, ale także i temu wątłemu, pozbawionemu sensu życia. 

Mądrość, z jaką autor przestawia trudne i często niezbyt jasne pojęcia sprawia, że książka wciąga już od pierwszych stron. Należy bowiem wspomnieć, że Sacks nie był jedynie pisarzem, ale także wybitnym lekarzem, neurologiem oraz wykładowcą neurologii i psychiatrii na Uniwersytecie Columbia. Co więcej, Sacks był także człowiekiem wrażliwym na innych, który potrafił współodczuwać oraz wykazywał dużą empatię w stosunku do drugiego człowieka. Zadziwiające jest także to jak wielu pasjom potrafił się poświęcić. Sacks posiadał niesamowitą wiedzę z różnych obszarów życia, która pomagała mu zrozumieć wiele niewytłumaczalnych i zawiłych zjawisk czy sytuacji. Eseje, które po sobie pozostawił, stanowią skarbnicę wiedzy, która może przyczynić się do rozwoju wielu dziedzin poświęconych badaniom ludzkiego mózgu oraz jego predyspozycji. 
 
Ten, a także pozostałe zbiory esejów Olivera Sacksa jak najbardziej zasługują na polecenie. "Wszystko na swoim miejscu. Pierwsze miłości i ostatnie opowieści" to bowiem jedna z wielu innych, wspaniałych pozycji autora. Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się jak działa ludzki mózg oraz jak ważną rolę pełni w stosunku do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka to na pewno się nie zawiedziecie. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)