piątek, 4 sierpnia 2023

"Do usłyszenia" - Julia Whelan

Uczucia są ulotne. Tkwią w tobie tylko tak długo, jak długo w nie wierzysz, a potem znikają, czekają, aż znowu ktoś w nie uwierzy. Gdyby były trwałe, można by raz powiedzieć ,,kocham cię" i wystarczyłoby to do końca życia.
Tytuł: Do usłyszenia


Autor: Julia Whelan


Data wydania: 12.07.2023


Wydawnictwo: Kobiece


Liczba stron: 432


Moja ocena: 3/10


Autor recenzji: Wiktoria Sroka

Sewanee Chester miała kiedyś wielkie marzenie. Jednak nieszczęśliwy wypadek przerwał jej karierę, zanim jeszcze się zaczęła. Teraz Sewanee pracuje jako lektor audiobooków. We wczesnych latach w branży zyskała uznanie, czytając powieści erotyczne i romanse. Sewanee tak naprawdę nie wierzy w sensowność takich historii – po tym, jak jej własne marzenia zostały zniszczone – dlatego stanowczo odmawia teraz dokumentowania romansów. Kiedy popularna pisarka poprosiła Sewanee o nagranie jej ostatniej książki przed śmiercią, kobieta zgodziła się. Poza tym będzie jej towarzyszył jeden z najgorętszych i najbardziej zagadkowych głosów w branży, Brock McNight... Sewanee zaczyna czytać książkę, ożywiając swój stary romantyczny pseudonim, a między nią a Brockiem rozwija się prawdziwa więź, ukryta za komfortem anonimowości. Czy Sewanee zaryzykuje wszystko dla jej dawno pogrzebanego pragnienia? A może nawet wierzyć w szczęśliwe zakończenie?


Powiedział, że muszę przestać myśleć, że jestem uszkodzoną wersją samej siebie. Że byłam i jestem sobą. I wtedy zaczęłam się zastanawiać: bo przecież psujemy się, na wiele różnych sposobów. Ale to nie znaczy, że jesteśmy zepsuci.


W ostatnim czasie na przemian czytam bardzo dobre książki z tymi słabszymi, które niekoniecznie są złe, jednak brakuje mi w nich czegoś. Tak również było w przypadku “Do usłyszenia”, książka, co do której byłam nastawiona bardzo pozytywnie i w której pokładałam nadzieję względem tego, iż wreszcie znajdę książkę, której fabuła opiera się na książkach, będąc zarazem ciekawą historią. Niestety i tym razem, nie jest to ta historia. Sam pomysł na fabułę, bardzo mi się spodobał, choć sama nie jestem za dużą fanką audiobooków,  poznanie pracy lektorki, jest ciekawym doświadczeniem. Jednak zabrakło mi troszkę większego zagłębienia się w ten temat, wszystko to jest pokazane bardzo powierzchownie. Wiele kwestii nie podobało mi się w tej historii i liczyłam, iż to sprawi, że z czystym sercem będę mogła podnieść jej ocenę.


Jeśli chodzi o bohaterów, mam wrażenie, że są oni bardzo płytcy pod względem wykreowania. Kreacja Sewanee opiera się głównie na tym, iż ma ona jedno oko. W wielu sytuacjach to ono gra, pierwsze skrzypce, ukrywając to jaką jest. W momentach, gdy pozwoli poznać siebie, odbierałam ją, jakby za każdym razem zakładała inną maskę. Dodatkowo bardzo irytowało mnie to, ile żalu do innych ma główna bohaterka. Sam Brock McNight jest postacią, która… Ciężko cokolwiek o nim powiedzieć, stanowi on ważną rolę w tej historii, jednak ponownie, za każdym razem sprawiał wrażenie zupełnie innej osoby. Co, o ile przez pierwsze parę razy było do zniesienia, tak potem stawało się coraz bardziej irytujące.


Sama fabuła książki zapowiadała się obiecująco, jednak zabrakło mi w niej czegoś, dzięki czemu nie nudziłabym się od pierwszych stron. Zwłaszcza, iż całość jest bardzo przewidywalna także już w połowie, a nawet wcześniej wiadome jest zakończenie. I o ile fakt ten, w wielu książkach mi nie przeszkadza, tak tutaj, gdy nie ma wprowadzonego, elementu zakończenia, stanowi to dla mnie ogromny minus.


Podejmij ryzyko. Ponieś porażkę. [...] I zabierz swój żal na przejażdżkę. [...] Jako pasażera, nie jako kierowcę.


Podsumowując, uważam “Do usłyszenia” autorstwa Julia Whelan za książkę, która miała ogromny potencjał, jednak zabrakło w niej w niej, czegoś, co zaciekawiłoby czytelnika, całość jest mocno przewidywalna, a kreacja bohaterów pozostawia wiele do życzenia. Mimo tego, iż styl pisania autorki jest dość przyjemny, nie polubiłam tej historii. Jak zawsze w takiej sytuacji, nie odradzam jej, ale również nie polecam.


"Do usłyszenia" z popularnej księgarni internetowej TaniaKsiążka.pl Sprawdźcie też inne bestsellery w księgarni…


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)