poniedziałek, 4 lipca 2022

"Niedoskonali" - Jolanta KosowskaKlimatyczna stara Lizbona, tęskne dźwięki fado, kameralna knajpka, smaki portugalskiego jedzenia i czwórka bohaterów, pięknie niedoskonałych, próbujących wbrew losowi znaleźć swoje miejsce na ziemi.

 

  

 

Tytuł: Niedoskonali

 

Autor: Jolanta Kosowska

 

Wydawnictwo: Zaczytani

 

Data premiery: 15.06. 2022

 

Autor recenzji: Magdalena Kwapich

 

Liczba stron: 308

 

W moim odczuciu: 7/10

 

 “Niedoskonali” to już czternasta z kolei książka Jolanty Kosowskiej, z zawodu lekarki, z pasji i zamiłowania pisarki. Pisarki wyjątkowej, mającej swój niepowtarzalny styl, tworzącej oryginalne, nietuzinkowe historie nasycone mnóstwem emocji, z nieszablonowymi bohaterami. Historie, dla których tłem są urokliwe miejsca, zachwycające krajobrazami, zabytkami, pięknem przyrody. W swojej najnowszej powieści autorka po raz kolejny zabiera nas w podróż do Portugalii (po “Pocztówkach z Portugalii”), ale tym razem wraz z bohaterami wędrujemy ulicami Lizbony, poznając jej zakamarki, miejsca raczej obce turystom, nieuwzględniane w przewodnikach.

A oto bohaterowie “Niedoskonałych”, Majka, Camilla, Dawid i Bruno, czwórka młodych mieszkańców Alfamy, biednej dzielnicy Lizbony, którzy próbują ułożyć sobie życie na nowo. Los ich do tej pory nie rozpieszczał, nie szczędził bolesnych doświadczeń, traumatycznych przeżyć. Każde z nich ma swoją, odmienną od innych historię, łączy ich jednak wiele wspólnego - trudne życiowe doznania, gorzka przeszłość. Majka to nauczycielka iberystyki z Polski, po zwolnieniu z pracy w bardzo przykrych dla niej okolicznościach, przyjeżdża do Lizbony i tam podejmuje pracę kelnerki. Camilla jest dziewczyną niezwykle uzdolnioną muzycznie, o unikalnym głosie, która z powodów rodzinnych musiała ograniczyć rozwijanie swojego talentu. Dawid, pośrednik w handlu nieruchomości, licznymi miłostkami próbuje zagłuszyć przygnębiające wspomnienia z dzieciństwa. Również Brunon, właściciel niewielkiej restauracji, skrywa bolesne tajemnice z przeszłości. Losy tej czwórki młodych ludzi krzyżują się właśnie w tej klimatycznej knajpce, z graną na żywo muzyką fado, tęskną, melancholijną jak bohaterowie powieści. Powoli przyglądamy się ich życiu poznajemy ich przeszłość i zastanawiamy się, czy będą dla siebie wsparciem, czy przyjaźń, a może nawet miłość pozwoli im otworzyć się na siebie wzajemnie, da siłę do pokonania własnych słabości i przeciwności losu? Jak poradzą sobie dalej nasi doskonale niedoskonali bohaterowie - przeczytajcie koniecznie, a na pewno zauroczycie się historią w niej przedstawioną.

Nowa książka Jolanty Kosowskiej jest przede wszystkim piękną opowieścią o ludziach i uczuciach, poruszającą i wciągającą. Autorka to królowa emocji, stąd powstała książka niezwykła, o sile przyjaźni i miłości, poświęceniu, zaufaniu, rozczarowaniu, samotności, smutku i rozpaczy po stracie najbliższych. Książka słodko-gorzka, wywołująca niejednokrotnie łzy wzruszenia, choćby przy historii opowiadanej przez Camillę, tej o motylu ulatującym do nieba, gdzie wita go chór anielskich głosów. Nie brakło w niej i momentów trudnych, bardzo dramatycznych w swej wymowie i wstrząsających, a dotyczących przemocy i molestowania dzieci.

Mądra to powieść o życiu, jego różnych barwach, a siła i moc uczuć mocno wybrzmiewają na kartach “Niedoskonałych”. Jej bohaterowie nie są papierowymi postaciami, są prawdziwi w swych emocjach, pełni pasji, namiętności, przeżywający intensywnie całą gamę uczuć, od radości po smutek, ból i rozpacz. Autorka z delikatnością i wyczuciem przekazuje te trudne emocje, nikogo nie osądza, ale skłania do refleksji nad skomplikowanymi ludzkimi losami. Jednocześnie historia w niej ukazana dodaje sił i wiary, że nawet po najtrudniejszych przeżyciach możemy być szczęśliwi, że ważne jest, jakimi ludźmi się otaczamy, z kim się przyjaźnimy i przed kim otwieramy. To miłość i przyjaźń budują, dają siłę do przezwyciężania słabości i otwarcia się na świat i ludzi. A że każdy z nas jest niedoskonały, więc ta opowieść może być o mnie i o tobie.

Pisarka w interesujący sposób prowadzi fabułę swej powieści, łącząc teraźniejszość z przeszłością. Taka nielinearna kompozycja, dwutorowość narracji wzbudza zainteresowanie czytelnika, podsyca ciekawość, nie pozwala nudzić się podczas jej lektury. Nie tylko kompozycja utworu zasługuje na uwagę. Powieść zauroczyła mnie wyjątkowym klimatem i piękną, literacką polszczyzną. Jolanta Kosowska w umiejętny sposób, z niezwykłą wrażliwością ukazuje wszystkie barwy i smaki życia, różne jego odcienie, zawiłości i meandry ludzkich uczuć. Jej niezwykle plastyczne opisy mocno pobudzają wyobraźnię i wzbudzają zachwyt bogactwem kolorów, kształtów, zapachów. Tylko że tym razem nie wędrujemy turystycznym szlakiem, podziwiając wyjątkowe piękno Lizbony, ale poznajemy jej biedniejszą odsłonę, z ciasnymi uliczkami, odrapanymi kamienicami, brudnymi murami, ruderami. Mimo wszystko jednak klimatyczną, kameralną, taką jak restauracyjka Brunona z rzewną muzyką fado, dźwiękami skrzypiec i anielskim głosem Camilli. Przysiądźmy tam przy stoliku i zanurzmy się w tę niepowtarzalną atmosferę portugalskiej stolicy…

“Niedoskonali” - niemalże doskonała powieść, napisana z ogromną wrażliwością historia o poznawaniu samego siebie, o rodzących się uczuciach, trochę pokrzepiająca i optymistyczna, a trochę melancholijna i smutna. Polecam!

„ Ja wolę wschody słońca. Każdy zachód, nawet ten najpiękniejszy jest końcem czegoś. Wschód słońca to zapowiedź nowego dnia, w którym może wydarzyć się wszystko ”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)