Insta


czwartek, 28 lipca 2022

Wampiry nie starzeją się nigdy. Opowiadania na ząb - red. Zoraida Córdowa & Nathalie C. Parker

    Nawet nie zastanawiałam się nad tym czy wampiry istnieją naprawdę. Nie czułam potrzeby, by w to wierzyć. Wierzyć, nie wierzę, ale czytać...To co innego. Postaci wampirów inspirują wielu. Powstało wiele legend, przypowieści, filmów i seriali o nieśmiertelnych postaciach posiadających nadprzyrodzone zdolności. Przed Wami jedna z nich.

Nr. recenzji: 665

Tytuł: „Wampiry nie starzeją się nigdy. Opowiadania na ząb"

Autorzy: Zoraida Córdowa, Nathalie C. Parker i inni

Liczba stron: 331

Data polskiego wydania: 14 czerwca 2022

Wydawnictwo: Zysk i S-ka

W moim odczuciu: 6/10

Autorka recenzji: Małgorzata Górna
    Wszystko zaczęło się od wampirów. Kiedy przeczytałam Zmierzch miałam jakieś dziewięć, może dziesięć lat. Sagę o wampirach dostałam na gwiazdkę i od tamtej pory przepadłam w książkach. Uwielbiałam historie z wampirami w rolach głównych, nadal je lubię, ale już nie tak bardzo jak kiedyś. Sięgnęłam po tę antologię z ciekawości. Wiedziałam, że każdy inaczej wyobraża sobie te postaci i nadaje im osobowość - to intrygowało mnie najbardziej. Z jakimi schematami i stereotypami przyjdzie nam się zetknąć, czy będą to krwiożercze niebezpieczne bestie stroniące od ludzi, czy raczej wampirami próbującymi funkcjonować w ludzkim świecie stosując pewne środki zapobiegawcze?


    Przyznam szczerze, że miałam pewne oczekiwania wobec tej książki i liczyłam się z tym, że mogę się poczuć zawiedzona. Większość opowiadań mnie wciągnęła i wywołała różne emocje. Najbardziej podobały mi się opowiadania "Chłopcy z Krwawej Rzeki" R. Roanhorse, gdzie pojawił się dreszczyk; "Poradnik dla nowo przemienionej induskiej wampirzycy" S. Ahmed, poruszony został temat kolonializmu; "Lustra, okna i selfie" M. Oshiro, to opowiadanie o wampirze, który nie powinien istnieć, i który bardzo chce zobaczyć jak wygląda; "Pierwsze zabójstwo" V. E. Schwab, trzyma w napięciu do ostatniej literki.


    Jedyne czym tak naprawdę jestem zawiedziona, to fakt, że opowiadania nie trzymały poziomu. Kilka z nich było naprawdę dobrych (i za krótkich, a niekiedy zakończone w takich momentach, że..!), a reszta po prostu mi się nie spodobała i się z nimi męczyłam. Należałoby dodać, że każde z opowiadań jest opatrzone komentarzem redaktorek. Komentarze te odnoszą się do sposobów przedstawiania postaci wampira, a także schematów i stereotypów do jakich odnosi się każde z opowiadań. Moim zdaniem komentarz był zbyt krótki i zbyt płytki jak na antologię. Doceniam, że redaktorki zebrały opowiadania o takiej tematyce, tym zapoczątkowały proces tworzenia wampirzych antologii (taką mam nadzieję) i będzie coraz lepiej. Jest to stosunkowo nowe, jeśli chce się analizować wszelkie przejawy wampiryzmu w książkach, serialach i filmach dla młodzieży z uwzględnieniem dawnych mitów i kultowych już postaci takich jak Drakula czy Nosferatu.


    Mimo wszystko dobrze się przy tej książce bawiłam. Tajemnica w powietrzu, starcie dwóch różnych światów, niebezpieczeństwo za rogiem, a przy tym sarkazm, zabawa i emocje - to wszystko sprawiło, że miałam ochotę czytać dalej. Przystępny język, opisy bez niezbędnej (jak na wampiry) brutalności. I oczywiście nowe spojrzenie na utarte od lat postrzeganie nieśmiertelnych. Aż zachciałam wrócić do fascynującej przygody z wampirami w literaturze. I czekam na kolejne antologie, trzymam kciuki, żeby takowe się pojawiły i były coraz lepsze.

Co jest ogromnym plusem tych opowiadań? Ich różnorodność pozwala każdemu znaleźć coś dla siebie. Polecam sięgnąć po tę książkę, bo Wampiry nie starzeją się nigdy, ale my już tak. Warto poznać inne od znanych nam już wersji, prawda? Poza tym w ciepłe dni przyda się zetknięcie z bohaterami zimnymi jak lód 😉


Małgorzata Górna


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)