niedziela, 4 sierpnia 2019

Lipiec 2019 - nowości i zapowiedzi

Początki niosą ze sobą radosną ekscytację zawierającą odrobinę niepewności i mnóstwo oczekiwań. Niniejszym artykułem otwieram swoją współpracę redaktorską z serwisem czytelnika.pl, w związku z czym chciałabym serdecznie powitać zarówno stałych bywalców portalu, jak i przypadkowych wędrowców, którzy trafili tu przypadkiem i – mam nadzieję – zostaną z nami na dłużej.
Z racji tego, iż jestem pracownikiem największej sieci sklepów promujących kulturę na terenie naszego kraju, zaplanowałam serię artykułów poświęconych nowościom książkowym trafiającym na półki sklepów, zapowiedziom wydawniczym oraz aktualnym promocjom; zachęcam jednocześnie wszystkich miłośników dobrej lektury do wzbogacania swoich domowych biblioteczek o kolejne tytuły.
Amatorów kryminału z pewnością ucieszy fakt pojawienia się nowej powieści Jo Nesbo z Harrym Hole w roli głównej, pod tytułem „Nóż”. Na chwilę obecną jest to numer jeden na liście Top 40 Empiku. W tym tomie bohaterowi przychodzi zmierzyć się nie tylko z brutalnym mordercą, ale także z własnym nałogiem. Od kilku tygodni możemy również widzieć na półkach „Odwet” Severskiego, kontynuację bestsellerowego „Zamętu”. Miłośnikom thrillera psychologicznego gorąco polecam „Zniknięcie Annie Thorne” C. J. Tudor, gdzie rodzinna tajemnica zmusza głównego bohatera do konfrontacji z dawnymi przyjaciółmi i zagłębienia się w takie obszary własnego życia, które wolałby pozostawić niezbadane. Planując zakupy na najbliższe tygodnie warto mieć na uwadze najnowszą powieść z serii Millenium, mającą premierę 22 sierpnia. Niestety, autor informuje, iż będzie to już ostatni tom w cyklu, domykający losy Lisbeth i Mikaela. Z kolei na 14 sierpnia wydawnictwo Filia zapowiada premierę „Rzeźnika” – pierwszej książki Maxa Czornyja inspirowanej prawdziwą historią. Ponadto do końca miesiąca we wszystkich salonach Empik trwa promocja na wszystkie książki Agathy Christie.
Z powieści obyczajowych dużą popularnością cieszy się książka „Kolory pawich piór” Jojo Moyes – pełna ciepła i uroku oraz niepozbawiona życiowej mądrości historia o powielaniu schematów, przed którymi staramy się uciec i szukaniu miłości na przekór własnej dumie. Miłośnicy Prowansji i dobrych perfum znajdą coś dla siebie w „Perfumiarce” Margit Walso – niemal każda strona dostarcza przeżyć estetycznych i zachęca do zanurzenia twarzy w bukiecie kwiatów. Colleen Hoover powróciła z najnowszym tytułem „Too late” – romansem z delikatną nutą erotyzmu. Z kolei dla tych, którzy preferują mocniejszą erotykę balansującą na granicy dobrego smaku, prawdziwą gratką będzie „Kolejne 365 dni”, zwieńczenie trylogii autorstwa Blanki Lipińskiej. Pozostając w temacie trylogii, 14 sierpnia pojawi się na półkach ukoronowanie najnowszego cyklu Katarzyny Michalak, zapoczątkowanego tytułem „Pisarka”. Czy ktoś prócz mnie odnosi wrażenie, że przemyca ona wątki autobiograficzne? Wiele dobrego obiecuje też Fannie Flagg, autorka znanych i kochanych na całym świecie „Smażonych zielonych pomidorów” w książce „Nie mogę się doczekać… kiedy wreszcie pójdę do nieba”. Nie przestaje mnie zdumiewać, ile pozytywnych emocji potrafi wzbudzić swoimi powieściami, choć losy bohaterów nie zawsze układają się pomyślnie.
Od kilku dni dostępny jest najnowszy zbiór opowiadań o Jakubie Wędrowyczu – „Karpie bijem” – wiejski egzorcysta od pokrętnych i dziwnych spraw znowu w akcji. Mordimer Madderdin, bohater wykreowany przez Jacka Piekarę, również nie próżnuje, i gromi niewiernych w najnowszym tomie z cyklu „Ja, inkwizytor”. Jeśli chodzi o tytuły zagraniczne, na półki trafiła kontynuacja „Księgi czarownic” – fascynującej trylogii pełnej magii i tajemnic z akcją umieszczoną w realiach współczesnego Oksfordu. Pierwszy tom dostępny jest zarówno w okładce serialowej, jak i biało-złotej. Doczekaliśmy się także książkowej adaptacji filmu „Labirynt Fauna”, spisanej przez Guillaume del Toro oraz Cornelię Funke, autorkę niesamowitej trylogii młodzieżowej o Atramentowym Świecie. Wszystkim , którzy nie mieli jeszcze okazji poznać tej historii, bardzo polecam. Wznowienia doczekają się wkrótce dwie książki mistrza grozy, Stephana Kinga – „To” oraz „Instytut”.

Jeśli chodzi o reportaż i literaturę faktu, na szczególną uwagę zasługuje „Czarnobyl. Spowiedź reportera” autorstwa Igora Kostina – człowieka, który latał helikopterem nad reaktorami tuż po czarnobylskiej katastrofie i dokumentował wydarzenia. Książka ta zawiera całe mnóstwo wstrząsających, niepublikowanych dotąd fotografii. Wszystkich zainteresowanym tym tematem polecam także „Plutopię” Kate Brown, zawierającą historię dwóch odizolowanych od reszty świata miast, w których doszło do skażenia związanego z produkcją plutonu. W zdecydowanie lżejszym klimacie wydano niedawno „Wakacje 1939” Anny Lisieckiej – wakacyjny portret znanych Polaków, takich jak Nałkowska, Mościcki czy Gombrowicz. Lektura ta, poprzez malownicze opisy i ciekawostki pozwala czytelnikowi przenieść się w malowniczą scenerię letnich kurortów sprzed lat. Wznowienia doczekała się książka „Sztywniak” autorstwa Mary Roach, w bardzo przystępny i zabawny sposób opisująca to, co dzieje się z ludzkim ciałem po śmierci. Wkrótce trafi na półki księgarń reportaż „Niewyjaśnione. Prawdziwe historie, których nigdy nie udało się wyjaśnić”, zawierający opowieści sprawiające, że włos się jeży na głowie. Będzie to gratka nie tylko dla miłośników literatury faktu, ale także horrorów i strasznych opowieści. Na fali popularności książek związanych z pracą służby zdrowia w rozmaitych obszarach, już w sierpniu pojawi się książka Marty Szerejko „Seksuolożki. Tajemnice gabinetów”, a skoro tajemnice, to musi być ciekawie! Obiecująco zapowiada się także czwarta już część „Historii bez cenzury” Wojciecha Drewniaka; tym razem opowie o średniowieczu.


Powyższe zestawienie to oczywiście zaledwie kilka tytułów z wybranych kategorii, zachęcam więc do przeglądania nowości i zapowiedzi w internetowych katalogach wydawnictw i sklepów. Ponadto zapraszam do czytania kolejnych artykułów i recenzji oraz dzielenia się spostrzeżeniami dotyczącymi lektury – pamiętajcie, że dyskusja pozwala wyciągnąć z książki więcej, zwrócić uwagę na inne jej obszary i sprawia, że jej treść pozostaje z nami na dłużej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Z miłą chęcią przeczytam co masz do powiedzenia, więc skomentuj i spowoduj u mnie euforię! Dziękuję. :)